Trudna góra Rakaposhi

83-217-2375-6
góry, wspinaczki, wyczyny, kobiety
literatura faktu
Sarna

Opowieść o polsko-pakistańskiej wyprawie w 1979r., której celem było poprowadzenie nowej drogi na trudny technicznie szczyt Rakaposhi (7788 m). Wyprawa zakończyła się wielkim sukcesem (osiem osób zdobyło szczyt), a samodzielne wejście kobiece w wykonaniu Anny Czerwińskiej i Krystyny Palmowskiej, było jednym z największych osiągnięć kobiecego himalaizmu

Betty | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Wg mnie historia opisana w mało porywający sposób. Było kilka momentów, które faktycznie wciągnęły czytelnika, np. zejście lawiny, natomiast cała reszta trochę mdła. Schodzenie, wychodzenie, schodzenie, wychodzenie i w kółko o tym samym. W zasadzie to na tym między innymi polega zdobywanie tak wysokich szczytów. Aklimatyzacja i te sprawy. Ale to nie zmienia faktu, że całość mogłaby zostać opisana ciekawiej.

No i jeszcze ta dyskryminacja kobiet. Traktowane jak jakiś gorszy gatunek. Jakby pchały się na tę górę tylko po to, aby usługiwać. A przecież one też marzyły o zdobyciu tego szczytu. Najwyraźniej dla Panów nie miało to znaczenia. Ważne, że oni wyszli. Baby, bo takie otrzymały miano, niech robią co chcą.
Mam nadzieję, że w dzisiejszych czasach nie ma już takich podziałów. Że każdy jest równym sobie zdobywcą.

busceros | 2013-04-07
Przeczytana: 09 czerwca 2013

widać że to początki twórczości

Asiula87 | 2015-12-28
krochet | 2015-02-04