Mój pionowy świat

Wydawnictwo: Mac System
alpinizm, Himalaje, Jerzy Kukuczka
spyknieff

24 października 2009 roku minęło 20 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki na Południowej Ścianie Lhotse. Jerzy Kukuczka jest pierwszym Polakiem, a drugim w świecie człowiekiem, który zdobył wszystkie najwyższe szczyty Świata. Po 11 latach na rynku wydawniczym ukazało się wznowienie książki, która zainteresuje pasjonatów niezwykłych wysokogórskich wypraw . „Mój pionowy świat” to...

„Mój pionowy świat” to fascynująca opowieść, gdyż stanowi zapis osobistych wspomnień zdobywcy Himalajów .
W tym rocznicowym wydaniu, umieszczono po raz pierwszy pamiętnik Jerzego Kukuczki prowadzony aż do ostatnich chwil jego życia. Zapis wspomnień niezwykłego himalaisty ilustrowany jest fotografiami z rodzinnego archiwum. Warto poznać niezwykłego człowieka, który swemu życiu nadał indywidualny sens.
Polecamy to rocznicowe, unikalne wydanie wszystkim miłośnikom gór i niezwykłych zakątków ziemi.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Renax | 2016-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2016, Autobiografie
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Nie jestem typem alpinisty, a nawet na drabinę wchodzę tylko na czwarty szczebel, jednakże wspomnienia himalaistów, alpinistów i taterników uwielbiam czytać. Są to książki bardzo pocieszające, takie opowieści o sile ducha, o woli walki z przeciwnościami, książki, w których nie ma polityki, za to jest człowiek i żywioł natury.
Pamiętam, gdy byłam mała, ale na tyle duża, że już pamiętałam i kojarzyłam fakty, gdy Polskę obiegła wieść, że Jerzy Kukuczka zginął w Himalajach. Ważna postać dla Polaków w tamtych czasach, jak myślałam z perspektywy dziecka.
W tej książce Kukuczka opisuje warunki i okoliczności, gdy zdobywał 14 ośmiotysięczników. Mówi o tym, jak to zdobywano fundusze i materiały w komunistycznych czasach, jak to wyposażenie i nasze polskie dewizy różniły się od tych Zachodnich, opowiada o przyjaciołach i rywalach, o warunkach w górach. Każda góra została rozrysowana i podano trasę.
Bardzo tragiczne są opisy śmierci dwóch przyjaciół, w tym Tadeusza Piotrowskiego, którego...

Ani | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

„ Czternaście..
Czternaście razy osiem..
Czy coś się naprawdę skończyło?
Nie. Pionowy świat nie kończy się nigdy. Trwa. Czeka.
Ja przecież tu jeszcze wrócę..”

„Mój pionowy świat” to zaproszenie do odbycia czternastu wspinaczek na czternaście najwyższych ośmiotysięczników świata. Zaprasza Jurek, a to daje gwarancję niesamowitego przeżycia.
W książce poznajemy Kukuczkę jako himalaistę, jako planistę wypraw, ale przede wszystkim jako człowieka wrażliwego, pokornego ale jednocześnie niezwykle zdeterminowanego. Momentami zuchwałego ryzykanta.
„Mój pionowy świat” to również fantastyczny obraz polskiego środowiska wspinaczkowego lat 80 i 90 – niewiarygodne ileż się trzeba było natrudzić, do ilu drzwi zapukać, jakich znajomości użyć by móc zorganizować i sfinansować całą wyprawę i jej zaplecze. A wszystko w doborowym towarzystwie: Rutkiewicz, Wielickiego, Czoka, Hajzera – który swoje pierwsze himalajskie kroki stawiał właśnie u boku Kukuczki, Majera, Pawłowskiego i wielu...

Michał | 2015-06-24
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Nadeszła pora, aby wreszcie nadrobić zaległości z klasyki gatunku i zaliczyć najlepszą według wielu polską książkę o górach. Trzecie wydanie tej legendarnej pozycji zostało uzupełnione o niepublikowane dotąd fragmenty dziennika z ostatniej, tragicznej wyprawy na Lhotse.
Tak się jakoś składało, że duch tej góry towarzyszył Kukuczce od początku do końca jego drogi przez koronę Himalajów i Karakorum. Ech, ta przeklęta południowa ściana Lhotse...
Na czym polega magia tej książki?
Przede wszystkim na narracji. Nieskomplikowanej, a jednak magnetycznie wciągającej, pozbawionej arogancji i niepotrzebnego pitolenia. Bo taki był właśnie Jurek, bezpośredni, prostolinijny, a przy tym chorobliwie ambitny, zawsze nastawiony na osiągnięcie zamierzonego celu i przede wszystkim kochający góry, tak po prostu...

Niezmienna | 2018-12-13
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Nareszcie skończyłam. Nie spodobała mi się, bo nie spełniła pokładanych w niej nadziei na historię przepełnioną emocjami. W moim odczuciu autor podaje tylko suche fakty, daty, opis organizacji wypraw, niewiele osobistych refleksji o rodzinie pozostawionej w Polsce, o przyjaciołach i znajomych.. a przede wszystkim o osobie. Tych kilka zdań odnoszących się do śmierci jego towarzyszy/przyjaciół w górach tylko potęgują te odczucia. Na całą opowieść znalazłam może trzy/cztery. Wciąż tylko ta pogoń za zdobyciem kolejnego i kolejnego szczytu i ciągłe odwołania do Messnera, który jako pierwszy zdobył 14x8..

Książkomaniacy | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

"Przepisy o zezwoleniach na zdobycie góry zawsze uważałem i uważam za rzecz nienaturalną, nawet głupią. Kiedy jadę w góry, bez względu na to, czy są to góry pakistańskie czy nepalskie, czuję jak u siebie w domu. Uważam, że wchodzę na górę, bo tak lubię, bo tak chcę. A jeżeli już jestem na tej górze, to odczuwam ją jako swoją. Jakiekolwiek przepisy sprowadzające się do tego, że "możesz iść tędy, a nie tamtędy" śmieszą mnie."

Jerzy Kukuczka to człowiek legenda. Pierwszy Polak, a drugi w świecie człowiek, który zdobył wszystkie najwyższe szczyty Świata. Udowodnił wszystkim jak silna jest potęga marzeń. To człowiek, który dokonał niemożliwego. Człowiek sukcesu. Człowiek, który przezwyciężał nie góry, czy trudne warunki pogodowe, ale własne słabości i paraliżujący strach przed mocą żywiołu. Dążenie do wyznaczanych sobie celów, balansowanie na granicy ryzyka i śmierci, doprowadzanie ciała i ducha na skraj wytrzymałości. Wszystko to sprawiało, że Jurek Kukuczka czuł, że żyje. Żyje...

Martini | 2013-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Książka fantastyczna. Ukazuje pasje, ogromne zaangażowanie, poświęcenie… Od pierwszych stron czytelnik przenika do pionowego świata i ciężko się od niego oderwać.
Polecam każdemu, nie tylko pasjonatom zdobywania szczytów.
Dziękuje!

arbuzowa | 2012-04-14
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 04 lutego 2011

Pierwsza książka o tematyce górskiej jaką przeczytałam i od tej książki zaczęła się moja fascynacja tą tematyką. Kukuczka świetnie opisał swoją drogę do zdobycia czternastu ośmiotysięczników, nie pomijając przy tym emocjonalnego podejścia do gór i do ludzi. Jednocześnie książka przedstawia portret psychologiczny Kukuczki - jego główne cechy charakteru, które w dużej mierze decydowały o sukcesach i podejściu do zdobywania gór. A podejście Kukuczki do gór było z jednej strony ogromną pasją, co czuje się na każdej stronie książki, z drugiej zaś traktował góry jako coś normalnego - jak oczywistą ogromną część swojego życia. Przy okazji wiele pisał na temat realiów ówczesnej polski i sytuacji w jakiej rozwijał się polski himalaizm. Smaczku dodały ciekawostki z organizacji wypraw. Polecam!

Karolina | 2014-03-19
Przeczytana: 12 marca 2014
Damian | 2018-07-27

"Mój pionowy świat" to książka która przybliża czytelnikowi postać jednego z najwybitniejszych polskich i światowych himalaistów - Jerzego Kukuczki, który jako pierwszy Polak a drugi na świecie, po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Ziemi (14 szczytów na Ziemi o wysokości powyżej 8000m n.p.m).

Bardzo ciekawie napisana, każda z wypraw na poszczególne szczyty jest dokładnie relacjonowana wraz z przygotowaniami, śmiesznymi sytuacjami ale również z trudnościami, z którymi musieli zmierzyć się ówcześni himalaiści. Dzięki tej pozycji możemy zobaczyć, że aby zdobyć szczyt trzeba wiele poświęcić, z racji ograniczonego budżetu należało wszystko zaplanować ze szczegółami. Kukuczka to wybitna postać, zawzięta, wytrzymała i twarda , jeśli chodzi o góry bo nikt słaby nie wytrzyma takich ekstremalnych warunków On potrafił wiele poświęcić, potrafił zmierzyć się z własnymi słabościami czy to psychicznymi, czy fizycznymi. Niestety zginął 24 października 1989 roku, próbując przetrzeć nową drogę...

Agnieszka | 2013-02-02
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z lepszych (o ile nie najlepsza) z książek o tematyce górskiej z jaką miałam przyjemność obcować. Jasna, przejrzysta, przyjemna i, co chyba najważniejsze, szalenie przystępna.Nie każdy o górach potrafi pisać tak, że wszystko jest zrozumiałe i łatwe w odbiorze. Jerzemu Kukuczce ta sztuka się w 100% udała. Należy jednak mieć na uwadze, że wszelkie opinie zwarte w tej książce są mocno subiektywne.

Dla "górołazów" pozycja absolutnie obowiązkowa i mój prywatny "number one" ;-)