Mój pionowy świat

Wydawnictwo: Mac System
alpinizm, Himalaje, Jerzy Kukuczka
spyknieff

Inne wydania

24 października 2009 roku minęło 20 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki na Południowej Ścianie Lhotse. Jerzy Kukuczka jest pierwszym Polakiem, a drugim w świecie człowiekiem, który zdobył wszystkie najwyższe szczyty Świata. Po 11 latach na rynku wydawniczym ukazało się wznowienie książki, która zainteresuje pasjonatów niezwykłych wysokogórskich wypraw . „Mój pionowy świat” to...

„Mój pionowy świat” to fascynująca opowieść, gdyż stanowi zapis osobistych wspomnień zdobywcy Himalajów .
W tym rocznicowym wydaniu, umieszczono po raz pierwszy pamiętnik Jerzego Kukuczki prowadzony aż do ostatnich chwil jego życia. Zapis wspomnień niezwykłego himalaisty ilustrowany jest fotografiami z rodzinnego archiwum. Warto poznać niezwykłego człowieka, który swemu życiu nadał indywidualny sens.
Polecamy to rocznicowe, unikalne wydanie wszystkim miłośnikom gór i niezwykłych zakątków ziemi.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

książek: 1982
Renax | 2016-01-14
Na półkach: 2016, Przeczytane, Biograficzne
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Nie jestem typem alpinisty, a nawet na drabinę wchodzę tylko na czwarty szczebel, jednakże wspomnienia himalaistów, alpinistów i taterników uwielbiam czytać. Są to książki bardzo pocieszające, takie opowieści o sile ducha, o woli walki z przeciwnościami, książki, w których nie ma polityki, za to jest człowiek i żywioł natury.
Pamiętam, gdy byłam mała, ale na tyle duża, że już pamiętałam i kojarzyłam fakty, gdy Polskę obiegła wieść, że Jerzy Kukuczka zginął w Himalajach. Ważna postać dla Polaków w tamtych czasach, jak myślałam z perspektywy dziecka.
W tej książce Kukuczka opisuje warunki i okoliczności, gdy zdobywał 14 ośmiotysięczników. Mówi o tym, jak to zdobywano fundusze i materiały w komunistycznych czasach, jak to wyposażenie i nasze polskie dewizy różniły się od tych Zachodnich, opowiada o przyjaciołach i rywalach, o warunkach w górach. Każda góra została rozrysowana i podano trasę.
Bardzo tragiczne są opisy śmierci dwóch przyjaciół, w tym Tadeusza Piotrowskiego, którego...

Ani | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

„ Czternaście..
Czternaście razy osiem..
Czy coś się naprawdę skończyło?
Nie. Pionowy świat nie kończy się nigdy. Trwa. Czeka.
Ja przecież tu jeszcze wrócę..”

„Mój pionowy świat” to zaproszenie do odbycia czternastu wspinaczek na czternaście najwyższych ośmiotysięczników świata. Zaprasza Jurek, a to daje gwarancję niesamowitego przeżycia.
W książce poznajemy Kukuczkę jako himalaistę, jako planistę wypraw, ale przede wszystkim jako człowieka wrażliwego, pokornego ale jednocześnie niezwykle zdeterminowanego. Momentami zuchwałego ryzykanta.
„Mój pionowy świat” to również fantastyczny obraz polskiego środowiska wspinaczkowego lat 80 i 90 – niewiarygodne ileż się trzeba było natrudzić, do ilu drzwi zapukać, jakich znajomości użyć by móc zorganizować i sfinansować całą wyprawę i jej zaplecze. A wszystko w doborowym towarzystwie: Rutkiewicz, Wielickiego, Czoka, Hajzera – który swoje pierwsze himalajskie kroki stawiał właśnie u boku Kukuczki, Majera, Pawłowskiego i wielu...

Michał | 2015-06-24
Na półkach: Góry, Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Nadeszła pora, aby wreszcie nadrobić zaległości z klasyki gatunku i zaliczyć najlepszą według wielu polską książkę o górach. Trzecie wydanie tej legendarnej pozycji zostało uzupełnione o niepublikowane dotąd fragmenty dziennika z ostatniej, tragicznej wyprawy na Lhotse.
Tak się jakoś składało, że duch tej góry towarzyszył Kukuczce od początku do końca jego drogi przez koronę Himalajów i Karakorum. Ech, ta przeklęta południowa ściana Lhotse...
Na czym polega magia tej książki?
Przede wszystkim na narracji. Nieskomplikowanej, a jednak magnetycznie wciągającej, pozbawionej arogancji i niepotrzebnego pitolenia. Bo taki był właśnie Jurek, bezpośredni, prostolinijny, a przy tym chorobliwie ambitny, zawsze nastawiony na osiągnięcie zamierzonego celu i przede wszystkim kochający góry, tak po prostu...

Martini | 2013-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Książka fantastyczna. Ukazuje pasje, ogromne zaangażowanie, poświęcenie… Od pierwszych stron czytelnik przenika do pionowego świata i ciężko się od niego oderwać.
Polecam każdemu, nie tylko pasjonatom zdobywania szczytów.
Dziękuje!

Karolina | 2014-03-19
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2014
arbuzowa | 2012-04-14
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 04 lutego 2011

Pierwsza książka o tematyce górskiej jaką przeczytałam i od tej książki zaczęła się moja fascynacja tą tematyką. Kukuczka świetnie opisał swoją drogę do zdobycia czternastu ośmiotysięczników, nie pomijając przy tym emocjonalnego podejścia do gór i do ludzi. Jednocześnie książka przedstawia portret psychologiczny Kukuczki - jego główne cechy charakteru, które w dużej mierze decydowały o sukcesach i podejściu do zdobywania gór. A podejście Kukuczki do gór było z jednej strony ogromną pasją, co czuje się na każdej stronie książki, z drugiej zaś traktował góry jako coś normalnego - jak oczywistą ogromną część swojego życia. Przy okazji wiele pisał na temat realiów ówczesnej polski i sytuacji w jakiej rozwijał się polski himalaizm. Smaczku dodały ciekawostki z organizacji wypraw. Polecam!

Agnieszka | 2013-02-02
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z lepszych (o ile nie najlepsza) z książek o tematyce górskiej z jaką miałam przyjemność obcować. Jasna, przejrzysta, przyjemna i, co chyba najważniejsze, szalenie przystępna.Nie każdy o górach potrafi pisać tak, że wszystko jest zrozumiałe i łatwe w odbiorze. Jerzemu Kukuczce ta sztuka się w 100% udała. Należy jednak mieć na uwadze, że wszelkie opinie zwarte w tej książce są mocno subiektywne.

Dla "górołazów" pozycja absolutnie obowiązkowa i mój prywatny "number one" ;-)

Majlosz | 2014-05-21
Przeczytana: 02 marca 2014

Złote pokolenie polskich himalaistów, choć w większości odebrane nam przez góry najwyższe, pozostawiło po sobie wspaniałą historię ale i dokumentację tych osiągnięć.
"Mój pionowy świat" to zapis dokonań Jurka Kukuczki, pamiętnik spisywany wraz z kolejnymi wejściami na szczyty ośmiotysięczne, które były elementem wyścigu o Koronę Himalajów z Reinholdem Messnerem. Wyścig ostatecznie przegrany, choć rozpoczęty przez Kukuczkę na straconej pozycji.
Książka wybitnego polskiego himalaisty jest w istocie książką bardzo prostą. Nie znajdziemy w niej metafizyki i mistyki jak w przypadku rozmyślań Wojtka Kurtyki, nie wyczytamy wielu sądów na temat etyki czy współpracy w grupie, jak w przypadku Wandy Rutkiewicz. Kukuczka nawet nie próbuje się na to silić. On pokazuje, że mając cel, należy go po prostu zrealizować. W lekturze tylko raz lub dwa pojawia się krótka myśl dotycząca wspinaczki kobiecej, stojąca w opozycji do idei głoszonych przez Wandę Rutkiewicz.

"Mój pionowy świat"...

Vesna-Parun | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Porwałam sie trochę z motyką na słońce, bo choć książka napisana niesamowicie ciekawie, wciągająca, to tematyka nie jest dla mnie jakoś szczególnie pociągająca.Nie wyobrażam sobie, że mmiałabym satysfakcję z męki na 8000 metrach, w czterdziestostopniowym mrozie..."Mój pionowy świat" to książka o zdobywaniu szczytów, walce ze sobą, sile charakteru, wytrwałości i przxede wszystkim - wielkiej pasji. Polecam, zwłaszcza hardcorowcom, którzy jeszcze szukaja swojej "iskry bożej"

Magdalena Stajszczak | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Fantastyczna książka, nie można się od niej oderwać. Wprowadza w świat pasji, która może pochłonąć całe życie, dla której można poświęcić wszystko nawet własne życie. Również o możliwościach przetrwania człowieka w ekstremalnych warunkach, o wielkiej miłości do gór. Wprowadza czytelnika na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Mobilizuje do działania. Polecam polecam!!!