Zew ciszy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura Górska na Świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
The Beckoning Silence
978-83-60429-29-7
alpinizm, wspinaczka, Himalaje
literatura faktu
Honorka22

Książka autora „Dotknięcia Pustki”. Kolejny wymowny i mrożący krew w żyłach dokument. Książka o życiu i śmierci, książka o miłości do gór i utracie tej miłości, książka o wspinaniu, lataniu, o ludziach gór, książka o Eigerze.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: www.gandalf.com.pl

macierzanka | 2012-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2012

„Zew ciszy” to kolejna książka, jaka wyszła spod pióra Joe Simpsona, brytyjskiego pisarza i przede wszystkim alpinisty. Jest to książka, która bardzo mi się spodobała z różnych powodów, które postaram się przybliżyć.

„Zew ciszy” ma, po trosze, formę osobistego pamiętnika czyli zawiera relacje o zdarzeniach, których Autor był świadkiem bądź uczestnikiem. Pamiętnik, co odróżnia go od dziennika, opowiada o wydarzeniach po upływie określonego czasu, czyli z dystansu, co powoduje, że Autor relacjonuje nie tylko zdarzenia, ale odsłania swoje przemyślenia, które miały czas na wykrystalizowanie się.

Przez ów, po trosze pamiętnik, przewija się naprawdę imponująca liczba nazwisk. Są to sylwetki kolegów, znajomych i przyjaciół Pisarza, przede wszystkim związanych z alpinizmem. Ponadto Simpson nawiązuje do sławnych zdarzeń i ludzi, jacy zapisali się w historii alpinizmu. Pojawiają się, więc, nie mogę sobie odmówić powiedzenia o tym, charyzmatyczna sylwetka Georga Mallory’ego...

jarek | 2011-09-25
Przeczytana: 2009 rok

Super. Książka pokazuje, że człowiek, który ma chęć życia, nawet w najtrudniejszych momentach, się nie poddaje. Poza tym autor stawia wiele pytań, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy, nie tylko ten, kto chodzi po górach.

WeirdAlien | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Książka o alpinizmie, człowieku i jego słabościach. Autor ciekawie opisuje swoje przeżycia i dogłębnie je analizuje. Nie mając pojęcia o wspinaczce, dobrze się czytało, momentami trzymała w napięciu.

ZaczytanaMajka | 2015-02-01

Sama nie wiem od czego mam zacząć aby opisać Wam to co przeczytałam. Jest to książka dokumentalna, opisana na faktach, w której zostało opisane życie i śmierć, miłość do gór i utracie tej miłości. Książka o wspinaniu, lataniu, o ludziach gór. Książka o Eigerze...
Autorem książki jest Joe Simpson. Jak pisze z tyłu książki: „Jeden z najlepszych pisarzy górskich młodszego pokolenia (po polsku ukazały się dotychczas dwie jego książki: Dotknięcie pustki i Gra z duchami). W najnowszej książce Zew ciszy analizuje swą fascynację górami. Pisze o własnych dramatycznych przeżyciach w górach, a także o śmierci wielu przyjaciół. Wspinaczka łączy w sobie siłę ducha i sprawność ciała, ale są też mroczne strony tego sportu, które Simpson opisuje niezwykle szczerze, zastanawiając się, czy warto ryzykować. Jednym z ostatnich wyzwań, jakie zamierza podjąć jest zdobycie północnej ściany Eigeru.
Także i ta wyprawa...

ZaczytanaMajka | 2014-03-25
Przeczytana: 05 marca 2014

Także i ta wyprawa...

Jjolka | 2012-11-02
Przeczytana: 29 października 2012

Od dawna fascynuje się min. wspinaczką górską. Uwielbiam poznawać historie gór, sylwetki wspinaczy, którzy dla mnie są symbolem wielkiej siły. Przeżywam silne emocje wchaniając atmosferę gór. Lecz niestety "Zew ciszy" nie przemówił do zakamarków mej marzycielskiej duszy.
Od początku czytanie szło mi topornie. Lecz dawałam sobie szanse i ukonczyłam książkę. Czuję niedosyt. Ale winić mogę tylko siebie, że język jakim operował Joe Simpson nie dotarł do mnie. A przecież autor to fanatyk gór, adorator silnych osobowosci, realista-marzyciel, używający łatwego języka, wyrażający wiele emocji, przytaczający wiele, bardzo wiele nazwisk. (Pojawiają się też zdjęcia). Wszystko to jednak nie sprawiło bym odczuwała radosne podniecenie i niedoczekanie na wynik wspinaczki na Eiger. Nie uniosłam się powyżej chmur. Jedyne czego mogę być pewna to tego, że autor kocha góry, podziwia wielu wspinaczy, zdaje sobie spraie jak niebezpiecznym sportem jest wspinaczka i w związku z tym nurtuje sie pytaniami...

Nell | 2013-02-26
Przeczytana: 02 lutego 2013

Wspaniale, że są mężczyźni, którzy czują tyle co kobiety. I jeszcze potrafią o tym pisać :)

DreK | 2014-08-26
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Bardzo fajna książka, chociaż Dotknięcie pustki wywarło lepsze wrażenie na mnie.

marguerite | 2013-05-01
Przeczytana: 2013 rok

jedno słowo: wspaniała!

marmalade-sky | 2014-03-14
Przeczytana: 25 lutego 2014

Jedna z ciekawszych książek "górskich jakie czytałam". Joe Simpson idealnie łączy profesjonalną relację doświadczonego wspinacza z porywającą opowieścią strawną dla każdego czytelnika (nawet nieobeznanego w temacie wspinaczki). Wciągająca, trzymająca w napięciu historia miejsca tak samo niebezpiecznego jak i inspirującego.