GórFanka w Karakorum 1979-1986

2024-04-13
2010-11-10
9788361968412
góry karakorum czerwińska

Okładka książki Bluszcz, nr 5 (44) / maj 2012 Wojciech Albiński, Joanna Bator, Rafał Bryndal, W. Bruce Cameron, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Janusz Głowacki, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Krystyna Kofta, Wojciech Krzyżaniak, Stanisław Łubieński, Zbigniew Mentzel, Tomasz Pindel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Marcelina Szumer, Dubravka Ugrešić, Paweł Wieczorek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Virginia Woolf, Wioletta Zatylna
Bluszcz, nr 5 ... Wojciech Albiński,&...
Okładka książki Pojechane podróże. Szalone wyprawy Trzech Żywiołów Dominik Bac, Claudia Cardenas, Ryszard Czajkowski, Anna Czerwińska, Piotr Ganczarski, Katarzyna Gembalik, Mikołaj Golachowski, Tomasz Grzywaczewski, Mikołaj Książek, Jarosław Kuźniar, Robert "Robb" Maciąg, Andrzej Mazurkiewicz, Katarzyna Mazurkiewicz, Marcin Obałek, Marta Owczarek, Jarek Sępek, Bartek Skowroński, Jacek Szymczak, Marek Tomalik, Piotr Trybalski, Arek Ziemba
Pojechane podr... Dominik Bac, Claudi...

Rewelacyjnie napisana książka, nie wiem czy nie jedna z lepszych jakie do tej pory przeczytałam.
Rzeczowa, obiektywna. Polecam z całego serducha wszystkim fanom literatury górskiej.

Rewelacyjna książka. Napisana lekko, czyta się ją z wielką przyjemnością.

Rewelacyjna książka. Napisana lekko, czyta się ją z wielką przyjemnością.

Dość często ostatnio uciekam od kryminałów. Pojawiła się nowa miłość...Literatura górska. Pasja tych ludzi jest wyjatkowa, często najważniejsza w życiu. Ale gdy czytam relacje z wypraw, gdy widzę dokumenty na temat ich dokonań, to przychodzi mi na myśl jedno słowo-WOLNOŚĆ. Książki Anny Czerwińskiej to idealne połączenie przygody, pasji, determinacji, miłości i potęgi przyrody.

Pozycja z serii górskiej, warto zajrzeć by wchłonąć sporą dawkę wrażeń i informacji na temat wspinania w Karakorum.

Książka może być rozczarowaniem dla tych fanów Anny Czerwińskiej, którzy znają jej pozostałe publikacje - "Trudna góra Rakaposhi" czy "Groza wokół K2". W tej części "GórFanki" bowiem dostajemy głównie wycinki z wyżej wymienionych, opatrzone krótkim komentarzem. Jeśli kogoś interesują detale wypraw, lepiej żeby sięgnął po oryginalne utwory.
Plusem jest charakterystyczna dla tej serii szata graficzna. Książkę miło trzyma się w ręku i czytając - ogląda.

Plusem jest charakterystyczna dla...

Czerwińska jak zwykle porywa humorem i charyzmą opowieści :)

Czerwińska jak zwykle porywa humorem i charyzmą opowieści :)

"Nie chodzi o to, że mogę któregoś dnia zginąć, tylko o to, że życie ludzkie ma ogromną wartość i tak naprawdę tracimy je w górach na próżno." (s. 220)

Tymi słowami pani Anna Czerwińska zadaje pytanie o sens idei himalaizmu, które i mi towarzyszy podczas lektury kolejnych książek z literatury górskiej. Przeżycia opisane w nich są niesamowite, zapierające dech w piersiach, lecz czy warte najwyższej ceny? Jak się okazuje, oni-himalaiści też czasem w to wątpią...

Wracając do książki- wszystkie pięć tomów "GórFanki" to przepięknie wydana seria, okraszona mnóstwem kolorowych zdjęć. Dowcipny, szczery styl, prawdziwość i bezpośredniość relacji, do tego skromność i lekka nonszalancja autorki- to wszystko daje kilka godzin fajnej przygody, a przy tym wydaje się takie proste i bliskie:). Świat ludzi wielkich gór staje się trochę bardziej zrozumiały i przystępny. Gorąco polecam!

Anna Czerwińska to klasyka polskiego himalaizmu, więc niezależnie od podejścia należy przeczytać.

Piękne zdjęcia, fascynujące przygody w górach wysokich. Prawdziwy kobiecy upór w dążeniu do celu, refleksje o zdobywaniu kolejnych wyzwań. Anna Czerwińska pisze lekko i przystępnie. Polecam.

"GórFanka. W Karakorum 1979-1986" to trzecia odsłona wspomnień Anny Czerwińskiej, jednej z najwybitniejszych polskich himalaistek, zdobywczyni 8 szczytów ośmiotysięcznych i pierwszej Polki, która zdobyła Koronę Ziemi. W książce tej Autorka przedstawia swoje najambitniejsze osiągnięcia w górach wysokich: 1979 - pierwsze kobiece wejście nową drogą na Rakaposhi (7788),1983 - kobiecą wyprawę na Broad Peak (zdobyła wówczas przedwierzchołek Rocky Summit 8028),1985 - kobiece wejście na Nanga Parbat (8126). Jednak kluczowym dla książki jest rok 1986 i opis wyprawy na K2. Sezon ten okazał się najtragiczniejszym w historii zdobywania góry. Zginęło wówczas 13 osób, w tym troje Polaków: Wojciech Wróż, Tadeusz Piotrowski i "Mrówka" czyli Dobrosława Miodowicz-Wolf. Nie wiem czy był to zamierzony przez Autorkę efekt, ale właśnie postać "Mrówki" oraz jej heroizm w walce o życie własne i towarzyszy schodzących z K2 zapadły mi w pamięci najbardziej.

• Góry
  • Literatura górska