Cień w ukryciu

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Czarna Kompania (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Shadows Linger
8371200463
powieść amerykańska
Konował

Członkowie Czarnej Kompanii stają przeciwko rebeliantom Białej Róży. Zła Pani jest mściwa i bezwzględna, ale i w szeregach Białej Róży znajdują się zdrajcy. Niektórzy wojownicy z Czarnej Kompanii odkrywają, że niema dziewczynka, której kiedyś uratowali życie i udzielili pomocy, jest nowo przybyłą na świat Białą Różą. Powoli dociera do nich świadomość, że jej pojawienie się może oznaczać drogę do normalnego świata, nawet dla takich zabijaków jak oni. Mogą w tym wydatnie pomóc pod jednym warunkiem - muszą odnaleźć Białą Różę, dziecko, które może ocalić świat.

Kofi | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Pierwszy tom Kronik Czarnej Kompanii okazał się dużym rozczarowaniem i z większym dystansem podszedłem do lektury Cienia w ukryciu. Osadzenie większości akcji w Jałowcu może i miało sens dla dalszej fabuły, ale fabuła nieszczególnie mnie zainteresowała. Oczywiście doszło kilka faktów istotnych dla przyszłości Czarnej Kompanii, jednak w żaden sposób nie mogę stwierdzić, że jest to książka wybitna, najwyżej dobra. Powoli czuję coraz większe niezadowolenie z lektury cyklu Cooka, który miał być w moim prywatnym rankingu pewnie na równi z Pieśnią Ognia i Lodu czy Wiedźminem, jednak liczne zachwyty okazały się tylko fałszywą zapowiedzią wybitnej sagi.

Pablos | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

Drugi tom przygód Czarnej Kompanii wydaje się być lepszy od pierwszego, myślę jednak, że jest to raczej wrażenie wywołane pewnymi zależnościami, niż fakt. Otóż w drugim tomie kontynuujemy poznawanie losów kompanii, spisywanych przez niejakiego Konowała, a uczucia lekkości lektury i chęć poznawania dalszych przygód spowodowane są przede wszystkim tym, że znamy już mniej lub bardziej główne postaci. Wracamy do nich niczym do starych znajomych, od początku wchodząc w pełni w świat przedstawiony i wydarzenia, które konkretnie odmienią losy kompanii.

W poprzednim tomie dowiedzieliśmy się niejednej ciekawej informacji o świecie, te jednak były podawane skromnie, raz na jakiś czas. Czytelnik musiał je pieczołowicie składać, by zrozumieć wszelkie zależności, w które uwikłała się Czarna Kompania. Teraz grunt jest o wiele mniej kamienisty, o wiele bardziej żyzny - autor fakty dotyczące świata przypomina bez skrępowania, także jatka, jaka się tu dokona jest od samego początku zrozumiała i do...

Alan Węcławik | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

W tym tomie znajduję potwierdzenie na bardzo ciekawie zapowiadająca się serię o czarnej kompanii. Pozycja ta jest zdecydowanie lepsza od tomu pierwszego przy czym nic mu nie ujmuje, książka jest napisana w podobnym stylu ale fabuła staje się rozbudowana, a akcja mocniejsza, żywsza i bardziej wartka. W książce tej następuje przełom odnośnie lojalności czarnej kompanii, występujący do tej pory w szeregach "zła" bohaterowie przechodzą na tę "właściwą" stronę. Tak jak tom pierwszy, tak i tę pozycję czyta się bardzo przyjemnie wiedząc,że czyta się kawałek dobrej książki, dalej jednak występuje irytująca mnie maniera autora dodającego imię bohatera po przecinku w zwrocie do tego bohatera, niemniej jednak można się do tego przyzwyczaić. Dziwi mnie jeszcze składnia i częsty szyk przestawny co może dać odczucie że tłumacze się nie przyłożyli i książkę lepiej by się czytało w języku oryginalnym. Martwi mnie też sam fakt, że już na początku tomu Konował czyli narrator kronik zaczyna narzekać...

Krzysztof Kamiński | 2016-07-08

Jak usiadłem, żeby napisać parę słów o tej książce, to musiałem się głęboko zastanowić o czym ta ona była, mimo że przeczytałem ją zaledwie tydzień wcześniej.
Jest to typowa druga część trylogii, główny wątek rozwija się gdzieś tam w tle i jest troszkę nudnawy, a poboczne tak naprawdę nic nie wnoszące do trylogii wątki ratują tą książkę.
Mimo wszystko gorąco polecam jest to kawał dobrego fantasy i świetna rozrywka.

amanityna | 2011-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Kolejne spotkanie z Czarną Kompanią, równie udane jak pierwsze. Powinnam jednak napisać "z przedstawicielami Czarnej Kompani", gdyż w całości jest ona tylko wspomnieniem w zapiskach Konowała, pracującego z garstką kompanów w Jałowcu. W Jałowcu, z którego do Pani dotarły wieści o próbie obudzenia Dominatora, a w którym od dłuższego czasu rezyduje tajemnicze indywiduum imieniem Kruk. Zbieg okoliczności czy przeznaczenie? Na to pytanie najlepiej odpowiedzcie sobie sami, po lekturze "Cienia w ukryciu".

Nie wyobrażam sobie osoby, którą druga część cyklu mogłaby zawieść. Nadal mamy barwne, żywe postaci, targane uczuciami i moralnymi rozterkami. Nie brak intrygi na dużą skalę, widowiskowych operacji wojskowych i plastycznych opisów działania magii. Co jest nowe? Wprowadzenie do kroniki Konowała wspomnień osoby zwanej Maronem Zalewaczem oraz rozterki moralne w Kompanii. Całość trzyma poziom, język Cooka nadal zachwyca, przygoda nadal zajmuje. Warto.

lub24 | 2013-03-04
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 04 marca 2013

Pomysłów jak zwykle Glenowi Cookowi nie brakuje i to ratuje dla mnie ten tom. Duzym mankamentem za to jest to, ze przy jednym pomysle na akcje przytrzymal nas prawie 3/4 ksiazki. Wątek z Czarnym Kamieniem był za dłuuuuuugiiii. Tak długi, że prawie "rozwalił" książkę ale pod koniec już było dużo lepiej i interesująco.

Zoldrak | 2014-12-30

Drugi tom Czarnej Kompanii nie tylko trzyma poziom pierwszej części co jeszcze go podnosi co naprawdę rzadko się zdarza - jak dla mnie pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Fantasy.

DiDaDragon | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Chyba lepsza od pierwszego tomu. Człowiek zaczyna kochać braci z Czarnej Kompanii. Język narratora jest po żołniersku prosty i przyprawiony szczyptą dekadenckiego romantyzmu - wobec czego wyobraźnia ma czasami problem, żeby odtworzyć w głowie to, co przeczytały oczy. To jednak nie zmienia faktu, że akcja toczy się wartko. Bracia Czarnej Kompanii mieszają w sobie ułańską fantazję z rozwagą stratega. Czujesz brud zmęczenia, jaki się przylepia do ciała po setkach milach marszu. Grozę przeciwnika, którego pozornie nie da się pokonać, śmierć tak straszą, że aż nienazwaną. A także radość prostych rzeczy, takich jak kufel piwa wypity przy kominku. Jeśli jeszcze przy tym samym kominku można pograć w tonka i popatrzeć, jak dwóch czarodziejów się ze sobą droczy w pojedynku magii i wyobraźni, to w zasadzie czegóż chcieć więcej?

| 2011-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Ksiądz | 2014-10-19
Przeczytana: październik 2014

Dla mnie zdecydowanie lepsza od pierwszej części. Zadecydowało o tym ,moim zdaniem, wprowadzenie dodatkowego wątku opisującego niechlubne dzieje niejakiego Marona Szopy karczmarza z Jałowca, który chcąc rozwiązać swoje problemy finansowe i wyprowadzić na prostą swój interes ma z tego powodu masę zaskakujących przygód co doprowadza go w końcu do "zapoznania się" z członkami Czarnej Kompanii. Autor oczywiście zapoznaje nas z dalszymi losami Kompanii ale jak dla mnie osobiście był to wątek poboczny.