Okamgnienie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
8308-03038-6
yokopoko

W swojej najnowszej książce znany pisarz i futurolog dokonuje nie tylko konfrontacji własnych hipotez ze stanem nauki na początku XXI wieku, jak sam mówi: "Chodzi mi raczej o ukazanie, jaki jest realny stosunek pomiędzy długością trwania życia na Ziemi, a epoką ludzkiej cywilizacji, co można oddać krótko mówiąc: jaki jest stosunek biosfery do technosfery". Rozprawia się surowo nie tylko z dawnymi złudzeniami, ale przede wszystkim z zalewem niekompetencji i ignorancji panoszącej sie na obrzeżach dzisiejszej nauki. Sensacyjne doniesienia prasowe, popularyzatorskie pseudonaukowe publikacje i rosnąca komercjalizacja dokonująca się na styku nauki i mediów stwarzają w efekcie fałszywy obraz rzeczywistości - pełen uproszczeń i przekłamań. Lem stara sie więc przywrócić właściwe proporcje hurraoptymistycznym zapowiedziom dotyczącym nieograniczonych możliwości postępu w dziedzinie medycyny, inżynierii genetycznej, astrofizyki, badań kosmicznych a także ewolucyjnego i technologicznego samodoskonalenia się człowieka.

nati02andi | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Bioinżynieria. Robotyka. Nanotechnologia. Kosmologia.
Można tak ciągle wymieniać, ale trzeba przyznać jedno - Lem był ERUDYTĄ (pisanym z dużych liter). Żadna książka nie zachęciła mnie do przyjrzenia się naukom ścisłym jak właśnie "Okamgnienie". Po prostu coś niesamowitego.
Minusem jest dosyć sztywny język, który laików może odstraszyć.

Łukasz | 2012-03-04
Przeczytana: 2011 rok

Pamiętam, jak doszło do tego, iż znalazłem się w posiadaniu tej książki, co tylko potwierdza pogląd, że by móc obcować z inteligencją, trzeba wykazać się głupotą. ^^
Ta książka stała się dla mnie czymś w rodzaju guru; od czasu jej przeczytania coraz bardziej przyglądam się fizyce i biologii pod względem ewolucji tych nauk. Poruszyła też moje wenętrzne niepragnienie nieśmiertelności, a także uświadomiła mi parę rzeczy. Ogółem cieszę się, żę mogłem ją przeczytać, naprawdę warto.

Dariusz Karbowiak | 2011-04-21

jak zmienił się świat i w jakim kierunku pójdzie, znakomita książka

Greyorn | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Które z przewidywań z dzień biologii i technologii okazały się trafne, a które czystą fikcją? Jak będzie wyglądał dalszy rozwój ewolucyjny? Świetna pozycja, zachęcająca do zainteresowania się rozwojem nauki i niejako przestrzegająca przed bezkrytycznym przyjmowaniu hipotez, wysuniętych na podstawie zbyt małej ilości informacji. Niemniej, zawarte w niej spostrzeżenia pozwalają patrzeć na przyszłość z ostrożnym optymizmem.

wicher_Lab | 2010-11-23

Jedno z lepszych zbiorów myśli i proroctw tego autora poza Summą...

krzysztof chrobak | 2015-09-05

Przypomina mi nieco Krótką historię czasu Hawking'a. Jednak zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze. I nie przez błahość poruszanych tematów, lecz dzięki prozatorskiemu doświadczeniu Autora osiągniętej lapidarności stylu. Wydaje mi się, ba, jestem tego pewien, że Lem porusza i roztłumacza bliższe nam problemy i zagadnienia. Jest to zarazem jakby resume z jego dotychczasowej pracy jako autora, filozofa, naukowca...
A możliwość zajrzenia do głowy Lema, warta jest poświęcenia. Polecam.

immi | 2013-11-20

Mam mieszane uczucie. Wszystkie rozdziały nawiązują do tego co autor przeczytał w artykułach(zazwyczaj amerykańskich), czasem mam wrażenie że Lem zaczyna temat i go nie kończy lub podkreśla jak to wiele rzeczy przewidział wiele lat temu. Takie sobie, wrażenia obojętne.

Marek Respondek | 2011-02-07
Na półkach: Nauka, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2011

Od razu przyznam się, ze wiele książek od Lema nie czytałem.
Książkę "okamgnienie" miałem w audiobooku. Początek był bardzo ciekawy, nie wiedziałem, że Lem zajmował tak szczegółowo wieloma zagadnieniami z różnych dziedzin, jednak słownictwo którego używa jest czasami dosyć trudne. Nie chodzi mi tutaj o naukowe terminy, tylko ogólnie o słownictwo jakiego Lem używa żeby przekazać swoje myśli. Pewnie też inaczej to wygląda, kiedy książkę się czyta i można na chwile się zatrzymać i przemyśleć, co autor ma na myśli.
Książce dałem ocenę 3/5 za słownictwo i za jakieś takie zbyt "zimne", "chłodne" spojrzenie na przyszłość.

chaos-progenitus | 2017-06-09
mroo | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017
Stanisław Lem skończyłby dziś 91 lat

Pisarz, filozof, wizjoner. Pasjonat motoryzacji, koneser marcepanu, chałwy i muzyki klasycznej. Dziś przypada rocznica urodzin Stanisława Lema, polskiego klasyka science fiction.