Okamgnienie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
8308-03038-6
yokopoko

W swojej najnowszej książce znany pisarz i futurolog dokonuje nie tylko konfrontacji własnych hipotez ze stanem nauki na początku XXI wieku, jak sam mówi: "Chodzi mi raczej o ukazanie, jaki jest realny stosunek pomiędzy długością trwania życia na Ziemi, a epoką ludzkiej cywilizacji, co można oddać krótko mówiąc: jaki jest stosunek biosfery do technosfery". Rozprawia się surowo nie tylko z dawnymi złudzeniami, ale przede wszystkim z zalewem niekompetencji i ignorancji panoszącej sie na obrzeżach dzisiejszej nauki. Sensacyjne doniesienia prasowe, popularyzatorskie pseudonaukowe publikacje i rosnąca komercjalizacja dokonująca się na styku nauki i mediów stwarzają w efekcie fałszywy obraz rzeczywistości - pełen uproszczeń i przekłamań. Lem stara sie więc przywrócić właściwe proporcje hurraoptymistycznym zapowiedziom dotyczącym nieograniczonych możliwości postępu w dziedzinie medycyny, inżynierii genetycznej, astrofizyki, badań kosmicznych a także ewolucyjnego i technologicznego samodoskonalenia się człowieka.

atimere | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Książka stanowi konfrontację futurologicznych hipotez Lema (częściowo także tych wysnuwanych we wcześniejszych książkach) z aktualnym stanem wiedzy naukowej. Zawiera też kilka błyskotliwych esejów, w których Lem unaocznia zalewający czytelnika ogrom pseudo naukowych publikacji, których autorzy obiecują nam „gruszki na wierzbie” i życie wieczne tylko po żeby złowić czytelnika, metodą która zaczerpnięta została chyba z prasy brukowej.

Amel V | 2017-09-15
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczyłem
Przeczytana: 15 września 2017

Książka z 2000 roku. Lem wychodzi od swoich dwóch książek tj. "Dialogi" i "Summa technologiae", żeby omówić największe wg niego wyzwania nauki w XXI wieku. Krótkie i przystępnie napisane rozdziały dotyczą: prac nad poznaniem ludzkiego genomu, technologii naśladującej przyrodę, robotyki, badań nad leczeniem i powstrzymywaniem procesu starzenia, poszukiwaniem istot inteligentnych w kosmosie, rozwoju biotechnologii, badań nad sztuczną inteligencją itp. zagadnień.

nati02andi | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Bioinżynieria. Robotyka. Nanotechnologia. Kosmologia.
Można tak ciągle wymieniać, ale trzeba przyznać jedno - Lem był ERUDYTĄ (pisanym z dużych liter). Żadna książka nie zachęciła mnie do przyjrzenia się naukom ścisłym jak właśnie "Okamgnienie". Po prostu coś niesamowitego.
Minusem jest dosyć sztywny język, który laików może odstraszyć.

Łukasz | 2012-03-04
Przeczytana: 2011 rok

Pamiętam, jak doszło do tego, iż znalazłem się w posiadaniu tej książki, co tylko potwierdza pogląd, że by móc obcować z inteligencją, trzeba wykazać się głupotą. ^^
Ta książka stała się dla mnie czymś w rodzaju guru; od czasu jej przeczytania coraz bardziej przyglądam się fizyce i biologii pod względem ewolucji tych nauk. Poruszyła też moje wenętrzne niepragnienie nieśmiertelności, a także uświadomiła mi parę rzeczy. Ogółem cieszę się, żę mogłem ją przeczytać, naprawdę warto.

krzysztof chrobak | 2015-09-05

Przypomina mi nieco Krótką historię czasu Hawking'a. Jednak zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze. I nie przez błahość poruszanych tematów, lecz dzięki prozatorskiemu doświadczeniu Autora osiągniętej lapidarności stylu. Wydaje mi się, ba, jestem tego pewien, że Lem porusza i roztłumacza bliższe nam problemy i zagadnienia. Jest to zarazem jakby resume z jego dotychczasowej pracy jako autora, filozofa, naukowca...
A możliwość zajrzenia do głowy Lema, warta jest poświęcenia. Polecam.

Dariusz Karbowiak | 2011-04-21

jak zmienił się świat i w jakim kierunku pójdzie, znakomita książka

immi | 2013-11-20

Mam mieszane uczucie. Wszystkie rozdziały nawiązują do tego co autor przeczytał w artykułach(zazwyczaj amerykańskich), czasem mam wrażenie że Lem zaczyna temat i go nie kończy lub podkreśla jak to wiele rzeczy przewidział wiele lat temu. Takie sobie, wrażenia obojętne.

Greyorn | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Które z przewidywań z dzień biologii i technologii okazały się trafne, a które czystą fikcją? Jak będzie wyglądał dalszy rozwój ewolucyjny? Świetna pozycja, zachęcająca do zainteresowania się rozwojem nauki i niejako przestrzegająca przed bezkrytycznym przyjmowaniu hipotez, wysuniętych na podstawie zbyt małej ilości informacji. Niemniej, zawarte w niej spostrzeżenia pozwalają patrzeć na przyszłość z ostrożnym optymizmem.

wicher_Lab | 2010-11-23

Jedno z lepszych zbiorów myśli i proroctw tego autora poza Summą...

Piotr Rosiek | 2017-10-23
Przeczytana: 22 października 2017

W ramach powtórki obowiązkowe...Lem wiele przewidział.

Dziś rocznica śmierci Stanisława Lema. Przypomnij sobie najlepsze cytaty z jego książek

Stanisława Lema nie trzeba nikomu przedstawiać – to jeden z najbardziej przenikliwych i błyskotliwych polskich pisarzy, który w swojej twórczości łączył science fiction z refleksją filozoficzną i krytyką współczesności. Był mistrzem pióra i w kilku słowach potrafił zawrzeć wiele treści. Przypomnij sobie najtrafniejsze cytaty z jego dzieł.

Stanisław Lem skończyłby dziś 91 lat

Pisarz, filozof, wizjoner. Pasjonat motoryzacji, koneser marcepanu, chałwy i muzyki klasycznej. Dziś przypada rocznica urodzin Stanisława Lema, polskiego klasyka science fiction.