Diamentowa karoca 2. Między wierszami

Tłumaczenie: Jan Gondowicz
Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 11.2)
Wydawnictwo: Świat Książki
Алмазная колесница. Между строк
83-7391-527-3
Fandorin, Japonia, Rosja carska
megiddovl

Wreszcie dowiemy się o sławnym pobycie w Japonii, który odmienił nie tylko losy, lecz i osobowość wielkiego Fandorina. To rozdział, bez którego jego biografia byłaby tak niepełna, jak dzieje Sherlocka Holmesa bez klęski poniesionej w spotkaniu z Ireną Adler. I tu bowiem kluczową rolę odegra piękna kobieta...

Meowth | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Jedna z wyśmienitszych pozycji w serii o Eraście Fandorinie. Oprócz dopracowanej, intrygującej fabuły, zachwyca bogactwo języka, styl oraz świetne postaci bohaterów, bardzo różnych i bardzo żywych, wiarygodnych. Sporo ciekawostek o japońskim nagłym skoku ze średniowiecza do czasów postępu i nowoczesności, jaki dokonał się tam w XIX wieku. A wreszcie jest to niewątpliwie jeden z tomów najbardziej dowcipnych, nasączony tym typowym dla Akunina humorem - inteligentnym, ironicznym, ale pełnym pobłażania i sympatii, z jaką traktuje swego bohatera.

Tym razem autor funduje retrospekcję i cofa czytelnika w czasie do roku 1878, gdy Fandorin, jeszcze młody i, pomimo przeżytej tragedii, z gorącym sercem w piersi, przybywa do Jokohamy, aby objąć posadę rosyjskiego wicekonsula. Oczywiście humor bierze się głównie ze zderzenia dwóch odmiennych kultur, odmiennych mentalności i zupełnie różnych sposobów myślenia. Bo tam choćby, gdzie Japończyk ma zakodowaną godność i honor, Rosjanin zwykł nosić...

Shahrivar | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Bardzo dobry tom. Borys Akunin szczególnie popisał się na polu prezentacji różnic między Wschodem i Zachodem - pod względem kultury, mentalności, poczucia honoru. Reakcje tubylców i gaijinów zostały znakomicie opisane. Nadto w czasie nie byle jakim - we wczesnej epoce Meiji.
Jedynie nie pasował mi wątek O-Yumi i ninja oraz zbyt wiele elementów typowo przygodowych - zbyt naciągane się wydają. Miłość bywa ślepa, ale w tym wypadku zaskakuje wybór ze strony tej kobiety, wychowanej przecież dla innych celów.
Erast tradycyjnie błyska inteligencją, chociaż jego 23 lata brzmią cokolwiek nieprawdopodobnie w zestawieniu z jego zachowaniem, intelektem i bogatym doświadczeniem życiowym. 30-stka wzwyż byłaby bardziej odpowiednia.
Dobrze, że autor powieści nie zrobił z Fandorina zupełnego Gary Stu, tylko pozwolił mu zasmakować sukcesów i porażek, a także sprowokował go do wyjątkowo lekkomyślnego zachowania w imię miłości.
Zakończenie tego tomu jest zgrabną klamrą spinającą obie części...

ygerna | 2013-10-22
Na półkach: Przeczytane, Boris Akunin
Przeczytana: 21 października 2013

Zdecydowanie najlepsza część przygód Erasta Pietrowicza Fandorina. To powrót do początku kariery Erasta - jest on tu młody, troszeczkę nieopierzony, ale już niezwykle inteligentny. Poznajemy Masę i początki jego przyjaźni z Fandorinem. A zakończenie, szczególnie list Akrobaty - mistrzostwo świata.
Poza tym rzecz dzieje się w egzotycznej dla Europejczyka Japonii, w świecie tajemniczych ninja i fascynującej sztuki namiętności miłosnej - "jojutsu".

a_linq | 2012-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Erast Fandorin jeszcze młody, naiwny i zagubiony w dziwnej polityce Japonii. Bardzo ciekawa retrospekcja, powrót do początków cyklu, historia poznania Masy i drugiej wielkiej miłości Fandorina.

Przyjemność i chęć powrotu do niektórych wczesniejszych pozycji. Ech, ty akuninie!

Plichcia | 2014-09-29
Na półkach: Przeczytane, Boris Akunin
Przeczytana: 29 września 2014

Martwi mnie fakt, że coś się kończy - dzień, tydzień, miesiąc czy czyjeś przygody. Tutaj Akunin mnie troszkę podszedł, bo wydany jako ostatni tom przygód Erasta Fandorina wcale nie jest końcem historii, a wręcz przeciwnie autor przenosi nas w czasie i lądujemy prawie przy początkach jego kariery. Ten kto czytał już kilka części o Fandorinie wie, że miał on przerwę w czasie której przebywał w Japonii. W końcu czytelnik może wypełnić sobie powstałą lukę w życiorysie tego młodego detektywa.

Fandorin ląduję w Jokohamie w 1878 roku na placówce dyplomatycznej i od razu wpada na ślad przestępstwa - ktoś zabił rosyjskiego kapitana statku. Zrozpaczona córka prosi o pomoc, nie ma się wszak do kogo zwrócić. Erast już po zejściu ze statku przeżywa szok, nie tak sobie słynną Japonię przecież wyobrażał. On sam zresztą rzuca się mocno w oczy, każdy widzi przecież że to nie człowiek stąd :).

To co mi Akunin zafundował w tym tomie przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania! Autor jako znawca...

KoKo | 2015-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Na początku nie mogłam sobie tego poukładać w czasie, bo tu spotykamy Erasta w wieku 23 lat. I dowiadujemy się, jak to z Erastem i Masą było. Wszystko na miejscu, dobrze podane, są zwroty akcji. Najlepszy mój Fandorin.

Thomas29Needles | 2016-04-11

Kiedy przeczytałem "Łowcę Ważek" (pierwszy tom Diamentowej Karocy) byłem mocno rozczarowany, lecz bynajmniej nie treścią - historia w której Fandorin mierzy się z Akrobatą mocno mną poruszyła. Czułem ciężar, spinający moje barki, wiedziałem, że coś wisi w powietrzu, jakiś mrok, smutek i tajemnica i czułem, że na końcowych stronicach "Łowcy Ważek" rozegra się jakiś dramat. Nie pomyliłem się. Zakończyło się pięknie, dramatycznie i nietypowo lecz... Rozczarowanie pozostało. 'Gdzież tutaj moja, ukochana Japonia?' - myślałem sobie.
Od dawna wiedziałem, że "Diamentowa Karoca" zapełnia lukę powstałą pomiędzy wydarzeniami w "Lewiatanie" i "Śmierci Achillesa". Wiedziałem, że "Diamentowa Karoca" to opis ośmioletniego pobytu w Japonii a tymczasem w pierwszym jej tomie otrzymałem Moskwę, AD 1905. Gdzież tutaj wypełnienie białej karty w życiorysie Fandorina? Rozwiązanie przyszło wraz z lekturą tomu drugiego, zwanego "Między Wierszami". Miejsce akcji: Japonia, miasto portowe, jakim była...

Erised | 2014-03-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2014

Tak jak napisano w zapowiedzi na okładce książki - wreszcie dostajemy opowieść o tajemniczych do tej pory latach, które Fandorin spędził w Japonii. Zagorzali czytelnicy, tacy jak choćby ja, znajdą tu sporo smaczków wyjaśniających niektóre szczegóły lub wątki, które pojawiły się w poprzednich częściach. Jesteśmy świadkami poznania się Erasta z jego wiernym japońskim sługą - Masą, widzimy jak wdraża się w japońską kulturę, jak na nią reaguje, jakie ma pierwsze przemyślenia. Ciekawi to tym bardziej, jeżeli widzi się zmianę, jaka w nim zaszła w kolejnych (poprzednich :) tomach.
Tym niemniej powieść trochę się dłuży, miejscami kolejne wydarzenia gonią poprzednie miejscami akcja nie trzyma się kupy. Stąd sześć gwiazdek.

Gothabella | 2013-10-17
Przeczytana: 14 października 2013

Znajdź dziesięć różnic między Akuninem a dobrym winem - na mnie w każdym razie od pierwszego zdania działa jak łyk czegoś smacznego, co wprawia od razu w świetny humor i stan beztroskiego odprężenia. Z tym że po przedawkowaniu nie ma się kaca i można stosować w miejscach publicznych. :-) Więc może Akunin jest jak gorąca czekolada? Cokolwiek.

"Diamentowa karoca 2" teoretycznie jest kontynuacją części pierwszej, ale w praktyce porządek chronologiczny jest pomieszany, akcja drugiej części rozgrywa się wcześniej, niż pierwszej, tym samym wydarzenia z "jedynki" można w pełni zrozumieć dopiero po przeczytaniu "dwójki" dokładnie do ostatniego zdania...

"Diamentowa karoca 2" to japońskie przygody młodego Erasta Fandorina. W tej powieści poznamy okoliczności, w jakich Fandorin poznał swojego japońskiego sługę, Masę, i czemu ten ostatni jest mu tak wierny, zgłębimy niezawodne tajniki japońskiej sztuki miłosnej, oraz dowiemy się, co oznacza pseudonim autora: "akunin".

Jak zawsze u Akunina,...

Bilbo | 2011-08-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

I to koniec podróży z Erastem Fandorinem. Długo odkładałam przyjemność spotkania się z tą książką, bo wiedziałam, że tu moja przygoda się zakończy. Trwała równo rok. Druga część "Diamentowej karocy" to powrót do początku - do czasów, gdy Fandorin wyruszył do Japonii. Teraz dane jest nam poznać, co tam się wydarzyło. A dzieje się tyle, że wydarzenia z pierwszych stron blakną w obliczu tego, co autor przygotował w finale. Wiele zagadek znowu zostanie rozwiązanych. Co tu więcej mówić? Świetna narracja, wiele mądrych słów. Aż się ma ochotę zacząć lekturę całego cyklu od początku. Polecać nie muszę, bo kto poznał Fandorina chociaż raz, nie zostawi go w połowie drogi!