Pod Przechytrzonym Lisem

Tłumaczenie: Anna Bartkiewicz
Cykl: Inspektor Richard Jury (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Old Fox Deceiv'd
dochodzenie, morderstwo,

Pod Przechytrzonym Lisem to druga część kultowej już serii opowieści o inspektorze Richardzie Jurym.Wieczór Trzech Króli to w miasteczku Rackmoor czas corocznego balu maskowego wyprawianego przez Pułkownika Craela a najbogatszego człowieka w okolicy. O świcie następnego dnia na stromych schodach wiodących do kościoła znalezione zostaje ciało młodej kobiety w karnawałowym kostiumie. Inspektor Richard Jury, badający sprawę z ramienia Scotland Yardu, musi ustalić nie tylko tożsamość zabójcy, ale także samej ofiary. Czy rzeczywiście jest to Gemma Temple a przyjezdna wynajmująca pokój w gospodzie aPod Przechytrzonym Lisemaa A może raczej dawna podopieczna pułkownika, która uciekła od niego piętnaście lat temua Jaki związek ze sprawą ma miejscowy malarz, Adrian Rees, który w noc zabójstwa rozprawiał w karczmie o istocie zbrodni w powieściach Dostojewskiegoa zagadka obrasta gąszczem tajemnic i splątanych tropów, zmuszając Juryaego do zmobilizowania całego swego sprytu i intelektu. W śledztwie ponownie pomaga mu Melrose Plant, który od czasu morderstwa w pubie aPod Huncwotema zdecydowanie przedkłada zagadki kryminalne nad krzyżówki w aTimesiea. Tym razem Jury musi się śpieszyć, bo Plant gotów go ubiec w rozwiązaniu sprawyaPod Przechytrzonym Lisem potwierdza talent Marthy Grimes do konstruowania przykuwającej uwagę fabuły oraz przekonujących psychologicznie, a przy tym niejednoznacznych postaci.Dowcipne i serdeczne w tonie charakterystyki nadają jej pisarstwu dickensowski ton, powodując, że promieniuje ono prawdziwym blaskiem.aThe Philadelphia Inquirera

źródło opisu: W.A.B., 2008

neta | 2013-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 10 listopada 2013

Uwielbiam styl Marthy Grimes. Leniwy i staromodny przypominający mi pisarstwo Agathy Christie, którą zaczytywałam się jako nastolatka.
Zagadka kryminalna nie przekonała mnie tym razem, szczególnie jej rozwiązanie. Ale nie o to tu chodzi najbardziej.
Bowiem klimat książki… Mrrr, magia, czysta magia!
Angielska prowincja w postaci nadmorskiej mieściny, galeria osobliwych mieszkańców i rozległe wrzosowiska pokryte śniegiem. A wszystko osnute wszechobecną mgłą.
No i nasz detektyw, uroczy dżentelmen jakby żywcem wyjęty z minionej epoki.
Klimatyczna powieść detektywistyczna, idealna na leniwe poranki z kubkiem dobrej herbaty.

gwiazdka | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Drugi tom przygód inspektora Jurego, moim zdaniem nawet lepszy od pierwszego. Kryminał, w którym czytelnik powoli poznaje ofiarę, motywy, a na końcu także mordercę. Oczom czytelnika odsłania się także małe miasteczko ze swoim specyficznym klimatem, bardzo różnymi mieszkańcami. A intryga wciąga, książka dobra na lekturę na każdą pogodę i nastrój.

Ciężkie jest życie policjanta. Kiedy Inspektor Jury w końcu schodzi ze służby po 2 bezsennych nocach, ktoś postanawia dokonać brutalnego morderstwa w Yorkshire. I chociaż Richard jest dopiero trzeci w kolejce do czuwania przy telefonie nie może liczyć na zrozumienie ze strony swojego szefa. Nadinspektor Racer nie lubi go prawie tak bardzo, jak rudego kota Cyrila, który bezprawnie okupuje jego gabinet i skacze mu na biurko w najmniej odpowiednich momentach. Jury, chcąc nie chcąc, udaje się do malowniczej nadmorskiej miejscowości, by rozpocząć długie i skomplikowane śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety w wieczór Trzech Króli.
W "Pod przechytrzonym lisem" po raz kolejny spotykamy wszystkie najbarwniejsze postacie z "Pod huncwotem" : Melrose'a Planta, Sierżanta Wiggins'a (który fatalnie znosi morski klimat i wszechobecne przeciągi) i ciotkę Agatę. A na nowych pomocników Jury'ego zostaje mianowana dwójka wyjątkowo wścibskich miejscowych dzieciaków, o wdzięcznych imionach James......

michall_1985 | 2016-02-28
Przeczytana: sierpień 2015

W wieczór Trzech Króli w Rackmoor,w Anglii odbywa się bal kostiumowy,jedna z osób uczestniczących przechadza się po klifie.Jednak już nie wraca,następnego dnia okazuje się,że kobieta została zamordowana.Świadkiem ostatniego spaceru kobiety był jeden z gości balu,który jest krewnym rodziny gospodarzy.

Do miasteczka przyjeżdża komisarz Jury ze Scotland Yardu,zaczyna śledztwo.Z każdą nową informacją,która wychodzi na światło dzienne sprawa coraz bardziej się gmatwa.Kim była tajemnicza kobieta?Dlaczego wyszła z balu?Dlaczego zginęła?Jury odkrywa mroczne tajemnice miejscowej arystokracji.

Kromi | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Smutna historia. Rozpoczyna się od morderstwa. Kończy się na odkryciu sprawcy. Właściwie tak powinno być. Kto dokonuje zbrodni, powinien zostać ukarany. Ale w tej powieści każda z osób podejrzanych ma swoją smutną historię. Każda jest nieszczęśliwa i doświadczona przez życie i wydaje się, że to właśnie życie mogło popchnąć każdą z tych osób do ostateczności. Ostatecznie, jak już wszystko wiem, motywy są dla mnie mało zrozumiałe, ale nie zawsze da się zrozumieć postępowanie bohaterów. Często są tak różni od nas, że nigdy byśmy nie zrobili tego, co oni. Na plus zgrany zespół detektywów - dwóch policjantów i jeden amator, który wpycha się tam gdzie nigdy by policji nie wpuścili. No i największy plus za klimat brytyjskiej miejscowości nadmorskiej. Miło było znaleźć się w miejscu niemal całkowicie zapomnianym przez świat, gdzie życie toczy się zupełnie innym rytmem niż w wielkomiejskim świecie.

Monika | 2013-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2013

Ojj inspektorze Jury... z Ciebie to taki przebiegły lis !
Proszę Państwa książka jest bardzo, ale to bardzo klimatyczna!
Bohaterowie mają bardzo bogate osobowości !
Miasteczko jest bardzo ciekawe !
A autorka Martha Grimes bardzo przyjemnie pisze !!
Zauważyliście, że w tej opinii jest przewaga wyrazu "bardzo"... no cóż, tak to jest jak człowiekowi bardzo podobała się książka :)

Polecam jak najbardziej ! Trzymajcie się :*

milenaj | 2012-05-19

Po świetnie spędzonym czasie przy lekturze "Pod Huncwotem", wiedziałam, że tylko kwestią czasu bedzie kiedy sięgnę po następną część cyklu. "Pod Przechytrzonym Lisem" zakupiłam podczas pobytu w Warszawie podczas Targów. I prawie od razu wzięłam się za czytanie.

Tym razem wraz z inspektorem Jurym badamy przypadek morderstwa w Rackmoor nad morzem Północnym. Ofiarą jest kobieta, a zagadką nie tylko kto ją zabił, ale też to kim naprawdę była. Kobieta przedstawiała sie jako Gemma Temple, ale znała wiele faktów z życia domu płukownika Carela. Czy możliwe jest, żeby była jego wychowanką, która dawno temu zniknęła z miasteczka i od tego czasu nie dawała znaku życia? Dlaczego zginęła, czy ma to związek z testamentem bogatego płukownika?

Na te pytania odpowiedż stara sie znaleźć inspektor Jury i Melrose Plant, który jest krewnym Carela i przebywa u niego w odwiedzinach.

Przy pisaniu o "Pod Huncwotem" wspominałam, że zagadka kryminalna była trochę na drugim planie, przy wspaniałych...

piotr111 | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

Druga powieść kryminalna Marthy Grimes nie jest lepsza od pierwszej. Autorka wciąż popełnia te same błędy - zbyt dużo miejsca zajmują przesłuchania świadków i podejrzanych, zbyt mało się dzieje, a tempo akcji jest zbyt powolne (dość powiedzieć, że ciekawie robi się dopiero w połowie książki). Przyzwoity kryminał, polecam zainteresowanym biografią tej autorki, koneserom gatunku zdecydowanie odradzam.

Kamila | 2015-10-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2015

Książka z niesamowitym klimatem. Do końca ciężko odgadnąć w jakich czasach rozgrywa się akcja. Piękni mężczyźni o pięknych wnętrzach. Ciekawe postaci. Zdecydowanie polecam.

Klakier | 2012-09-10
Na półkach: Ulubione, Chcę przeczytać
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Kolejna rewelacyjna powieść Marthy Grimes! Mroczna sceneria, w której dzieje się akcja wywołuje w czytelniku zdwojone emocje.