Kiedy wchodziłem do pokoju

Tłumaczenie: Marta Klimek-Lewandowska
Wydawnictwo: Świat Książki
A man who walked in a room
978-83-247-0277-0
Kamulka84

Oryginalna i mądra powieść psychologiczno-obyczajowa autorki bestsellerowej ?Historii miłości?. Nagle odkryty guz mózgu sprawia, że trzydziestosześcioletni profesor literatury Samson Green traci pamięć. Żona staje się dlań obcą kobietą, przeczytane książki nic nie znaczą. Gdy Samson dostaje propozycje eksperymentalnego wszczepienia cudzej pamięci, decyduje się. Ale kim wówczas będzie? Czy jeszczesobą? Napisana pięknym, obrazowym językiem, niezwykle sugestywna powieść łącząca wzruszającą historię zagubionego człowieka z traktatem o potędze pamięci.

Dzieckokwiatu | 2010-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2010

Są takie dni, kiedy wchodzę do biblioteki, by poczuć moc książek, ich potęgę, to jak tworzą te wielkie regały. W takie dni książki wybieram losowo, po grzbietach, okładkach. W amoku dotykam ich wiele i wybieram niewiele. Tak zdobyłam tą książeczkę.
Jestem zachwycona. Ta książka to inteligentny dialog z czytelnikiem, jednocześnie zabawny, nieprzewidywalny. No i sam pomysł!
Opowiada o historii wykładowcy, który z powodu guza traci pamięć. Pamięta jedynie swoje dzieciństwo. Co dziwne nie chce odzyskać dawnego życia, przytłaczany nadzieją żony rzuca życie wykładowcy i bierze udział w eksperymencie, w którym to montują mu w próżnię mózgu czyjeś wspomnienie.
Czy naprawdę istnieje empatia, czy możemy wczuć się w sytuację drugiego człowieka nigdy w niej nie będąc? Człowiek to wspomnienia, nawyki? Jeśli ktoś je traci to nadal nim jest? A samotność? Może to część naszej egzystencji. W końcu chyba nikt nie potrafi przekazać słowami to co dzieje się w jego głowie. Na zawsze będziemy samotni...

zołza | 2014-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2014

Sięgnęłam po książkę zaciekawiona raczej autorką, a nie samą powieścią. Dwa lata temu przeczytałam "Historię miłości", która była trudna, ale bardzo interesująca i oryginalna. "Kiedy wchodziłem do pokoju" jest chaotyczna, momentami niezrozumiała, jednak historia, którą nam przedstawia autorka, jest niezwykła, zapadająca w pamięć. Zaskoczyła mnie duża ilość medycznych i popularnonaukowych informacji, co z kolei oznacza, że autorka musiała się pilnie przygotować do pisania powieści, a to oczywiście oceniam na plus.
W trakcie czytania książka skłania do myślenia, nie da się bez zastanowienia przebrnąć przez strony i nie próbować postawić się w roli głównego bohatera. Co byśmy zrobili na jego miejscu, gdyby z dnia na dzień jakaś koszmarna choroba ukradłaby nam 24 lata życia? Jak wyglądałby powrót do naszego życia? I czy to naprawdę byłoby jeszcze nasze życie?

dorka | 2011-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 lipca 2011

Zaintrygowała mnie okładka. Bardzo zachęcił mnie opis z tyłu książki. Zaczęłam czytać i ... czekałam, aż powieść się rozkręci. Nie doczekałam się. Moim zdaniem, historia wypadła blado i nijako. Autorka miała dobry pomysł, ale sposób przedstawienia nie przypadł mi do gustu.
Druga gwiazdkę dodałam za tematy do przemyśleń. Co stanowi o naszym "ja"? Kim jesteśmy, gdy tracimy swoje wspomnienia i nawyki? Co się stanie, kiedy przejmiemy fragment wspomnień innego człowieka?

jusssi | 2011-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Prawdę mówiąc nie zwróciła bym uwagi na tą książkę wertując poszczególne tytuły na przepełnionych regałach księgarni. Był to gratis do innej książki. Tak się zaczęło.

Samson Greene, profesor literatury angielskiej na Columbia University, zostaje odnaleziony na pustyni w Nevadzie, którą przemierza nieświadomy jak się tam znalazł i dokąd się udaje. Usunięcie gwieździaka włosianokomórkowego z lewego płatu skroniowego jest dla niego utratą siebie. Jak czuje się człowiek, który nie wie gdzie jest jego miejsce na ziemi ? Takie uczucia jak samotność, frustracja czy niezrozumienie towarzyszą mu każdego dnia. Nie waha się zostawić żony, etatu na uniwersytecie, swojego poprzedniego życia czyli życia, które jest dla niego ciemną plamą niewiedzy. Zainteresowany możliwościami nauki i techniki przyjmuje propozycję lekarza, który proponuje mu udział w eksperymencie mającym na celu przeszczepienie wspomnienia obcego mu człowieka. Ale czy można bezkarnie bawić się wspomnieniami innych ludzi...

Schaudinn | 2011-08-29
Przeczytana: 2008 rok

Zachęcona poprzednią powieścią autorki, nie mogłam wręcz doczekać się następnej. Może tamta wywarła na mnie zbyt duże wrażenie, bo następna, mimo dobrych recenzji, okazała się... Przeciętnie dobra. Tylko tyle.

alice | 2011-07-12

...a zapowiadało się tak interesująco...

Wiktor Janus | 2012-09-21
Przeczytana: 20 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia człowieka, który przeżywa dramat; nie pamięta swojego życia od czasu dzieciństwa, przyjaciół, żony, niczego. Przeżywa to jednak w tak bezbarwny, beznamiętny sposób, że nie byłem w stanie mu współczuć. Książkę dostałem gratis za zakup dwóch innych książek w księgarni i tylko za taką cenę warto ją nabyć. Jest wiele książek dużo bardziej wartych przeczytania, niż "Kiedy wchodziłem do pokoju".

Paya | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016