Ostatni cieć

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02851-5
życie, groteska, powieść
Marek

“Ostatni cieć” to napisana z właściwym Januszowi Głowackiemu ponurym humorem opowieść o postępującym zidioceniu i szaleństwie naszego świata.

Kuba, nielegalny imigrant spod Kielc, dostaje posadę dozorcy w gigantycznym zamku amerykańskiego designera uznanego za największego artystę wszech czasów. W dniu podjęcia przez Kubę pracy designer umiera i zaczyna się zagłada.

[Czytelnik, 2001]

Meszuge | 2014-02-21
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Po lekturze „Z głowy” często powtarzałem, że Janusz Głowacki tak dobrze pisze, że właściwie nie ma znaczenia, o czym pisze. I że bardzo sobie cenię jego pisarstwo obecne, bo takie sprzed dwudziestu lat i więcej, to już niekoniecznie. W każdym razie „Ostatnim cieciem” Głowacki wystawił moje przekonania na ciężką próbę.
Fabułę książki można pewnie streścić w kilku zdaniach, ale coś takiego w najmniejszym nawet stopniu nie przygotuje potencjalnego czytelnika na to, co go czeka. Spróbujmy więc inaczej…

„Dla porządku przypomnę najmłodszym czytelnikom, że jednym z największych osiągnięć J.J.C., które ugruntowało jego sławę i fortunę, było wykreowanie i ofiarowanie mężczyznom na całym świecie niezależnie od religii, koloru skóry i przekonań politycznych obcisłych majtek z królewskiej bawełny. Majtek, które - jak zgodnie podkreślali wszyscy krytycy mody - raz na zawsze wydobyły męskie pośladki z anonimowości. Do każdej pary dołączona była pięcioletnia gwarancja i bilet na loterię....

Smiejka | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 marca 2014

Cudowna, wyrafinowana satyra na współczesny świat. Pogoń za modą, smukłym ciałem, kasą i sławą. Totalne zagubienie w świecie i niemożność odkrycia kim się jest naprawdę. Główny bohater to człowiek, który właściwie stworzył współczesny świat i jego wizerunek. Jedyne z czym miał kłopot to z wizerunkiem własnym. Wielki Caine to najwspanialszy designer mody, ubierający sławnych i bogatych, armie świata oraz najpiękniejsze kobiety. Człowiek kontrolujący media i innych ludzi. Człowiek. na którego skinienie ludzie padali na kolana i oddawali hołd.... I twórca najdoskonalszych majtek.... . Pamiętacie te ogromne reklamy na Times Square. Faceci w majtkach od CK? Ten obraz nie opuszczał mnie ani na chwilę kiedy czytałam Ciecia. A co do samego bohatera. Kuba to Polak, emigrant niezbyt legalny, który dostaje szanse życia, bycia cieciem na zamku samego, wielkiego Caina.....i wtedy wszystko się zaczyna.
Duża dawka sarkazmu, ironii i humoru. Ale i chwile zastanowienia nad ludzkimi losami....

Annette_Cinnamon | 2013-06-02
Przeczytana: 26 listopada 2012
secret | 2012-04-25
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 25 lutego 2011

Z jednej strony dziwi mnie mocno, iż nie ma konstruktywnych recenzji tej książki. Z drugiej strony zastanawiam się, chociaż nie jest to już kwestią wewnętrznego monologu, który prowadziłabym z samą sobą, że Głowacki musiał w jakiś sposób wzorować się w swym pomyśle na utworze Kosińskiego "Wystarczy być". Chociaż, oczywiście, pod pewnymi aspektami mocno się różnią, chociażby pochodzeniem głównego bohatera, jego usposobieniem i absurdalnością historii to fabuła jest bardzo zbliżona, co szczerze mówiąc niesmak jakiś po sobie zostawia.

Odważniej w swojej książce "Ostatni Cieć" Janusz Głowacki, współczesny pisarz, obrazuje nam absurdalność nie tylko ludzi, ale także wyidealizowanego przez nas świata luksusów stosując mistrzowską, charakterystyczną dla niego groteskową formę. Jest to powieść w której przedstawiono losy polskiego emigranta z podkieleckiej wsi. Kuba, bo tak było mu na imię, wygrywa główną nagrodę w loterii, którą była posada dozorcy w posiadłości najsłynniejszego...

Hubert Igliński | 2014-02-13
Przeczytana: grudzień 2001

"Ostatni cieć" to moje pierwsze spotkanie z Głowackim. Pamiętam, że jechaliśmy pociągiem przez pół Polski na sylwestra i całą książkę przeczytałem na głos, a nasz przedział co rusz wybuchał salwą śmiechu.
Wspaniały, cięty język i celne obserwacje rzeczywistości plus garść absurdu dały wspaniałe połączenie.
Aż mam ochotę wrócić do "Ostatniego ciecia" i sprawdzić jak broni się przed próbą czasu.

Monika Matusiewicz | 2012-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Pełna absurdu, zabawna, ale szczera do bólu. Pokazuje w jakim kierunku zmierza zidiocenie świata. To dopiero druga książka Głowackiego jaką przeczytałam, ale czuje, ze szykuje się dłuższy romans.

Ledarg1916 | 2015-12-05

Pan Głowacki mnie nie rozczarował! Bawiłem się świetnie, pamiętając jednocześnie, że być może śmieję się też z siebie samego... Taki urok tej książki!

Kasia | 2013-04-02
Przeczytana: 2013 rok

Głowackiego absurdalnie prawdziwe spojrzenie na świat

Jednym z pisarzy, którzy mnie fascynują jest Janusz Głowacki. Nie potrafię przejść obojętnie obok jego (u)tworów, a kilka dumnie prezentuje się na jednej z prywatnych półek. Dlatego niedawno, podczas przeprowadzki książek na większą przestrzeń, odkurzyłam sobie lekturę Ostatniego ciecia.

W jednej z manhattańskich restauracji spotyka się dwóch Polaków, emigrantów. Jeden z nich, Kuba, postanawia podzielić się z narratorem historią swojego emigranckiego życia. Okazuje się, że jest zwycięzcą słynnego na całe Stany Zjednoczone konkursu. Zorganizował go John Jefferson Caine, miliarder, designer, projektant majtek, które każdy mężczyzna mieć w swojej szafie musi. Loteria dotyczyła tychże majtek, a wygrany miał otrzymać ich tuzin oraz roczną posadę dozorcy w zamku miliardera z pensją dwustu tysięcy dolarów miesięcznie. Raj? Nawet jeśli, Głowacki wywraca go do góry nogami i dodatkowo nurza w oparach groteski i absurdu.
Tuż po...

rokita49 Boruta | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Rzeczywistość która wpycha się do nas drzwiami i oknami przedstawiona w krzywym zwierciadle.Im bardziej krzywe tym rzeczywistość bardziej rzeczywista.Do głebokiego przemyślenia!

Moomu | 2015-09-17

Miejscami ubawiła, momentami obrzydziła mnie ta historia - Jak to u Głowackiego. Nie jest to opowieść dla wszystkich, jednak pokazuje obraz rozpasanej elity USA.. Czy prawdziwy? - Nie wiem, - nie poznałam tych państwa osobiście. Jednak znajduję tam kilka analogii do zaczytanych na "pudelku" newsów..
UWAGA! Wrażliwcy, miłośnicy romansów w woalach z motylich skrzydeł - wystrzegajcie się tej pozycji.. zaburzy Wasz obraz rzeczywistości.
Turpistom, naturalistom - polecam, ale Wy już pewnieście przeczytali ;)
Chrum, chrum! - się pożegnam ;)