Pastwatch: The Redemption of Christopher Columbus
83-7180-706-6
Franek

Po wielu latach wojen, głodu i klęsk żywiołowych dla zdziesiątkowanej ludzkości rozbłyska iskierka nadziei: Badacze Czasu, sondujący przeszłość w poszukiwaniu przyczyn katastrof, które gnębią Ziemię, ustalają ponad wszelką wątpliwość, że wszystkie nieszczęścia zaczęły się od uwieńczonej sukcesem wyprawy Krzysztofa Kolumba. Jednak ingerowanie w bieg historii może okazać się niebezpieczne - kto zagwarantuje, że wprowadzone zmiany odniosą zamierzony skutek? Kto zaręczy, że nowe nie okaże się gorsze od starego? Kto odważy się wskazać ludzkości nową, lepszą drogę? Kto wreszcie jest pewien, że taka droga w ogóle istnieje?

Krzysiek | 2013-11-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 23 listopada 2013

Wartościowa książka. Aż dziwne, że Orson Scott Card bardziej znany jest dzięki "Grze Endera" niż dzięki tej pozycji. Moim zdaniem, jeśli chodzi o wartości literackie i sam pomysł, to "Badacze czasu" biją "grę Endera" na głowę. W książce mamy do czynienie z dwiema opowiadanymi równolegle historiami - jedna to historia Krzysztofa Kolumba i jego wyprawy do Ameryki w 1492 r., druga to opowieść o ludziach z odległej przyszłości (kiedy ludzkość ma za sobą wyniszczające planetę wojny i próbuje uratować Ziemię i samą siebie przed zagładą - jest to świat, gdzie zwyciężył pokój), którzy dzięki tzw. "maszynom czasu" mogą przeglądać dowolne momenty z dziejów cywilizacji, łącznie z przysłuchiwaniem się rozmowom, jakie prowadzili ludzie w przeszłości - coś jakby przeglądanie przeszłości na filmie. I w pewnym momencie powstaje problem odszukania w przeszłości jednego momentu, który najbardziej wpłynął na historię świata, jaką znamy i zmiana którego uratowałaby nie tylko jak najwięcej istnień...

Andi | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Życia Krzysztofa Kolumba do zmiany przyszłości - pomysł doskonały.
Autor wykorzystał w książce nawet złe obliczenia długości równika wykonane w rzeczywistości przez Wielkiego Odkrywcę jako zamierzony błąd Kolumba do osiągnięcia celu.
Powieść godna przeczytania. Napisana z dbałością o szczegóły. Chwilami wydawałoby się, że może opisy są zbyt drobiazgowe, ale może właśnie dlatego powieść jest tak wciągająca.

Yrr | 2016-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Niestety rozczarowanie. Do przeczytania tej książki zachęciły mnie recenzje, głównie te mówiące o zawiłościach związanych z manipulowaniem czasem. Mam wrażenie, że czytałem inną książkę, bo w tej książce nie ma nic skomplikowanego: autor wybrał najprostsze rozwiązanie dla paradoksu dziadka. Do tego nudna treść i rozwleczona akcja, zaledwie tuż przed końcem książki, akcja się trochę ożywia, ale później kompletnie zabija ją zakończenie i jakby tego było mało, epilog spada poniżej poziomu czytadeł dla nastolatek.

Znęcając się po kolei zacznę od postaci, które są irytujące w swojej niekonsekwencji. Rozumiem, że osoby deklarujące się jako wierzące, zaprzeczają faktom i własnym, logicznym wnioskom, żeby postępować zgodnie z wiarą. Jeśli tak samo postępują osoby, którym autor kazał być ateistami, to robi się głupio i niestrawnie. Kobiety, albo są sile i dominujące, albo stają się ofiarami przemocy. Najwyraźniej autor nigdy nie słyszał o zwykłych kobietach, które spełniają się w tym co...

Nie spodziewałam się że historia aż tak mnie wciągnie. Z początku obserwujemy z boku obserwacje historyczne prowadzone specjalną maszyną podglądającą przeszłość. Pózniej dajemy sie wciagnąć w poszukiwania lini przyczynowo sutkowej zniszczenia współczesnej badaczom dla nas przyszłej ziemi. Zastanawiałam się po co aż tak babrają się w przeszłości- stworzyli idealne spokojne społeczeństwo- więc po co lubują się w oglądaniu ludzkich cierpień na kartach historii (niewolnictwo). Nie będę niszczyć komuś dalszej części historii- okazało się że wszystko miało swoją przyczynę. A w połowie książki historia nabrała nowego sensu i celu- prawie całkowicie zmieniając charakter naukowy książki- przekształcając ją w powieść prawie historyczno przygodową. Tam już nasi bohaterowie nie byli biernymi obserwatorami jak na początku książki, tylko aktywnymi badaczami z wielką misją - w celu uratowania przyszłego świata. Od tej powieści Card Orton Scot staje się moim ulubionym autorem.
Obecnie czytam jego...

Azkabanowy | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Bardzo dobra książka.
Ciekawa historia, ciekawie opowiedziana. Wciąga praktycznie od samego początku i nie chce wypuścić ze swojego świata. Świetnie napisana książka o tym co byłoby gdyby...

Orson Scott Card kolejny raz pokazał swój kunszt literacki, poruszając dylematy egzystencjalno-moralne pokazane tym razem w kontekście podróży w czasie, która ujęta jest dosyć spójnie. Przedstawiona historia podróży Krzysztofa Kolumba powoduje, że ma się ochotę sięgnąć po opracowania historyczne ukazujące - najlepiej w szczegółach - jak było w rzeczywistości.

Zdecydowanie polecam tę pozycję.

Przemek | 2013-04-22
Na półkach: Przeczytane, Sci/Fi

Książka jest niezwykle wciągająca, a akcja doskonale przemyślana. Autor sporo pracy poświęcił na szczegółowe zapoznanie się z uwarunkowaniami historycznymi związanymi z odkryciem Ameryki przez Kolumba, jak również samej postaci podróżnika. Książka napisana niezwykle przekonywująco - akcja jest spójna i nie zdarzają się "zgrzyty". Jest po prostu rewelacyjna. Polecam.

Dariusz | 2012-03-17

Znakomity pomysł i równie znakomite wykonanie. Świetnie się czyta.

Wiedźma | 2010-09-03
Przeczytana: sierpień 2007

Książka bliska mojemu sercu ze względu na tematykę Wielkich Odkryć i osobę Krzysztofa Kolumba. Odpowiada na ludzkie pytania - co by było gdyby...? Jak będzie wyglądał nasz świat? Jak bardzo zmiana biegu historii może zmienić przyszłość?
Mistrzowskie połączenie znanej wszystkim historii ze sporą dozą problemów współczesnego świata.

Jola | 2011-09-21

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam, poruszających tematykę podróży w czasie, światów alternatywnych wywołanych ingerencjami w czasie itd.
Autor serwuje nam idealne połączenie historii z wyobraźnią, nauki z fantastyką. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy lubią historie alternatywne. Polecam!

Konrad | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Bohaterowie jakby nijacy, z żadnym nie można się zżyć. Świat po klęsce opisany niedbale, niewyraźnie. Na plus kilka naprawdę inteligentnie zaplątanych faktów historycznych, które jednak nie ratują całości. Przeciętna książka, nic się nie stanie gdy w swoim marnym życiu jej nie przeczytacie.