Raport z pewnego porwania

8373199780
Kolumbia, porwanie, kartel
literatura faktu

Inne wydania

Powyższe dzieło w niczym nie przypomina innych książek Gabriela Garcíi Márqueza - przede wszystkim dlatego, że jest historią prawdziwą. O jego specyficznym charakterze stanowi forma, łącząca elementy reportażu i literatury faktu. Ta wstrząsająca relacja, oparta na autentycznych przeżyciach, spisana nerwowym, jakby pospiesznym stylem, przedstawia jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów...

Ta wstrząsająca relacja, oparta na autentycznych przeżyciach, spisana nerwowym, jakby pospiesznym stylem, przedstawia jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów najnowszej historii Kolumbii - serie porwań dokonanych w 1990 roku przez króla handlarzy narkotyków, Pabla Escobara, który, broniąc się przed ekstradycją, rozpętał bezwzględną wojnę przeciwko państwu i jego legalnym instytucjom.

mm8371 | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Dłoń podpisując papier, miasto starła
Pięć władczych palców oddech taksowało
Przepołowiło kraj i zdwoiło glob umarłych
Tych pięciu królów króla zabić dało

Dłoń z ramieniem się łączy
Kurczowo cisną kredę stawy dłoni
Ręka rządzi litością, ręka niebem rządzi
Łzy nie popłyną z dłoni

Marquez i literatura faktu....dla mnie średnio...
Sprawnie napisana relacja z serii porwań dokonanych przez Pablo Escobara....Autor skupia się na dramacie zakładników i ich rodzin,umyka mu nieco fenomen samego szefa z Medellin,jego potężnej organizacji i jej wpływu na życie znacznej części kolumbijskiego społeczeństwa.Również tło polityczne wydaje się słabo naszkicowane....ale może to miała być właśnie taka opowieść o ludziach....

gosza | 2014-05-02

Niby Marquez, a jakby nie Marquez.
Książka zupełnie inna, ale szalenia wciągająca. Napisana świetnym, reporterskim stylem. Nie raz zapłakałam i nie raz uśmiechnęłam się pod nosem.
Gorąco polecam.

8KR | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Gabriel Garcia Marquez, kolumbijski noblista to autor m.in "Stu lat samotności", "Dwunastu opowiadań tułaczych" i "Miłości w czasach zarazy", pięknych książek, w których wykazuje się ogromną wyobraźnią. Ostatnio jednak przeczytałam powieść zupełnie niezwykłą, bo jest oparta na faktach, a właściwie jest "Raportem z pewnego porwania". Opowiada ona o porwaniach grupy dziennikarzy przez Extraditables, kartel narkotykowy pod rozkazami Pabla Escobara.

Akcja powieści rozpoczyna się porwaniem Maruchy Pachon i Beatriz Villamizar, ale nie są to pierwsze uprowadzenia. Historię możemy poznać zarówno z punktu widzenia porwanych, jak i ich rodzin.

Książka powstała za nomową i dzięki opowieściom Maruchy Pachon i jej męża, Alberta Villamizara, a także innym uczestnikom tego zdarzenia, którym udało się przeżyć. Jest napisana pośpiesznym stylem i uniknięto bardzo rozbudowanych opisów, jakby narrator bał się, że podczas opowiadania czegoś zapomni.

"Raport z pewnego porwania" jest...

Emila Goryńska | 2014-10-14
Przeczytana: 12 października 2014

Gabriel Garcia Marquez, kolumbijski noblista to autor m.in "Stu lat samotności", Dwunastu opowiadań tułaczych" i "Miłości w czasach zarazy", pięknych książek, w których wykazuje się ogromną wyobraźnią. Ostatnio jednak przeczytałam powieść zupełnie niezwykłą, bo jest oparta na faktach, a właściwie jest "Raportem z pewnego porwania". Opowiada ona o porwaniach grupy dziennikarzy przez Extraditables, kartel narkotykowy pod rozkazami Pabla Escobara.
Książka powstała za nomową i dzięki opowieściom Maruchy Pachon i jej męża, Alberta Villamizara, a także innym uczestnikom tego zdarzenia, którym udało się przeżyć. Jest napisana pośpiesznym stylem i uniknieto bardzo rozbudowanych opisów, jakby narrator bał się, że podczas opowiadania czegoś zapomni.
"Raport z pewnego porwania" jest dobry nie...

Monika Góźdź | 2010-08-16

zupelnie inna niz dotychczasowe ksiazki autora ale niem niej wciagajaca i pozostawiajaca slad. bardzo dobrze napisana w reporterskim stylu pokazuje swiat oczami ofiar porwania

Ana | 2014-12-01

Po przeczytaniu tej wzruszającej i autentycznej książki już nigdy nie spojrzycie na świat tak samo. Gorąco polecam.

Lubieklimko | 2012-02-26

Zbyt dokumentalne, zbyt reporterskie - choc przyznam, ze miejscami autentycznie poruszajace

Kas | 2012-02-15

Zdecydowanie moja ulubiona książka Marqueza!

magda | 2010-05-25
Przeczytana: 2001 rok

Żałuję, że ktoś pożyczył ode mnie tę książkę i już jej nie oddał - chętnie bym do niej powróciła. Jest świetnie napisaną relacją z... zresztą - warto przeczytać!

książek: 1919
Vinga | 2016-11-24
Na półkach: 2003, Przeczytane
Przeczytana: 2003 rok
Trylogia E.L. James więziennym hitem

W ubiegły weekend delegacja amerykańskiego kongresu wizytowała Obóz nr 7 w Guantanamo na Kubie. Jeden z delegatów, republikanin Jim Moran, w wywiadzie dla Huffington Post przyznał, że książką, o którą więźniowie proszą najczęściej jest „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.