Kamienni bogowie

Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis
The Stone Gods
9788375102062

Hymn na cześć piękna świata. Polemiczna książka Winterson , na zawsze zmieni nasze opowieści o planecie ziemi. Kamienni bogowie to awanturnicza wyprawa w czasie i przestrzeni, która wiedzie z XVIII-wiecznej Wyspy Wielkanocnej ku odległej przyszłości i wraca do zamierzchłej przeszłości. Jest to również nadzwyczaj piękny tryptyk miłosny, z udziałem kolejnych wcieleń Billie i Spike, których...

Kamienni bogowie to awanturnicza wyprawa w czasie i przestrzeni, która wiedzie z XVIII-wiecznej Wyspy Wielkanocnej ku odległej przyszłości i wraca do zamierzchłej przeszłości. Jest to również nadzwyczaj piękny tryptyk miłosny, z udziałem kolejnych wcieleń Billie i Spike, których prywatna historia splata się z dziejami świata. Eklektyczna narracja łączy mnogość wątków polemicznych - ich podłożem jest polityka, wszechobecna technologia, ekologia, błędy, jakie wciąż popełniamy jako ludzie.

Kamienni bogowie to powieść żarliwa, polemiczna i często bardzo zabawna, którą Winterson wprowadza nowe jakości do wszystkiego, co dotychczas napisała, jednocześnie powracając do swych ulubionych tematów, jakimi są miłość i snucie opowieści. Jej najnowsze dzieło to prawdziwy hymn wychwalający urodę świata.

Ola | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Jeanette Winterson kolejny raz mnie zachwyciła. Prostym językiem, lekkim, łatwym, zabawnym trafia w sedno. Opowiada nam o nas, ludziach, wyśmiewa nasze słabości. Bez litości. Chwilami bywa delikatna i poetycka, a chwilami ma język cięty jak... Pratchett. To spora umiejętność pisać o rzeczach istotnych z taką lekkością i tak dobitnie. Jestem pod wrażeniem. Brawo!

| 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Chociaż książka napisana jest z lekkością, dotyczy istotnych kwestii, co łącznie zdecydowało o takiej właśnie ocenie. Autorka po mistrzowsku operuje środkami wyrazu, dzięki czemu lektura stanowi przyjemność.
Powieść jest mądra, ironiczna i zabawna, a na dodatek oczarowuje poetyckim ujęciem prawd oczywistych.

Opowieści tego tryptyku traktują o nieustannym poszukiwaniu Utopii, które wciąż jednak znajduje kres w wybitnie antyutopijnych środowiskach, co wynika ze współistnienia w człowieku dwóch przeciwstawnych dążeń: poszukiwania „przystani” i jednocześnie nieposkromionej skłonności do jej destrukcji. Przystań w sensie uniwersalnym jest rozumiana jako ojczyzna ludzi - miejsce w kosmosie, a w sensie czysto ludzkim jako dom, najbliższe otoczenie, środowisko. Metaforyczną przystanią jest natomiast każde miejsce, do którego można wrócić, zarówno fizyczna jak i duchowa przestrzeń, w której jest miejsce na rozwój emocjonalny i wolność osobistą.

Każdy ze światów, które zamieszkują...

Meowth | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Aż się przestraszyłam. W panice przeglądam moje zasoby książkowe. Bo może śniło mi się tylko, że odpowiada mi literatura trudna i wymagająca, a w rzeczywistości stać mnie tylko na zrozumienie kryminałów, a i to nie nazbyt zawiłych? Ale nie. Dostojewski, Kafka i sporo innych. Intelekt jakoś działa.

Winterston, osoba niegłupia i obdarzona wrażliwością, przekazuje w swojej książce rzeczy prawdziwe i niełatwe. Niestety, robi to w formie, która dla mnie jest kompletnie niestrawna. Rozwleczony, chwilami niezrozumiały styl, skróty myślowe i fabuła raz ciągnąca się jak makaron, raz posiekana, mało melodyjny język, ogólnie nuda i mętność. Dlatego wyłamuję się z szeregu wielogwiazdkowych chwalców i szybko szukam innego domu dla tego dzieła.

annaroza | 2016-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Niezbyt mi się podobała. A miało być tak pięknie... Lubię książki o apokalipsie, końcu wszystkiego i o tym jak ludzkość z tym sobie radzi. Ale tu się zawiodłam. Zabieg z różnymi okresami czasu i różnymi wcieleniami Billie i Spike do mnie nie przemawia. Ogólnie miałam wrażenie, że autorka próbuje przekazać mi jakąś ważną ideę, tylko ja nie mogę zrozumieć jaką.

srututu | 2011-07-12

Jeżeli jesteś homofobem nie sięgaj po nią. Nie zrozumiesz i tylko się zbulwersujesz.

Alison | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Człowiek od zawsze stanowił jednostkę destrukcyjną oraz samodestrukcyjną. Ponadto jako ludzie wiecznie czegoś szukamy, dążymy do nieznanego nam celu. I właśnie między innymi o tym są "Kamienni Bogowie". Winterson jak zwykle wciągnęła mnie w wymiary wielu światów, równoległych, ale różnych w czasie. Z tą autorką już tak mam, że nigdy nie potrafię się zdecydować co do odczuć względem lektury. Z jednej strony, jestem zachwycona treścią, sposobem kreowania zdań i myśli, z drugiej zaś wydaje mi się, że panuje tutaj tłok, ideologie, wizje i poglądy. Wydaje mi się, że wszystko zależy od naszej uwagi. Ta powieść, czy raczej te powieści to podróż sentymentalna. Wędrówka w głąb siebie, w głąb człowieczeństwa. Poszukujemy nie tylko istoty dążenia, ale także samego określenia co oznacza być człowiekiem. Tak, pojawia nam się tutaj postać robota, który rozumie ludzkie dylematy, odczuwa tak jak my. Zaś bohaterka w końcu pojmuje, że nie ma znaczenia forma drugiej istoty.
Pokazno tutaj losy...

Dociekliwy_Kotek | 2012-11-01
Przeczytana: listopad 2012

Jedna z nielicznych książek, które naprawdę nie wymagają mojego komentarza.

Perhonen | 2012-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 16 września 2012

To chyba najdziwniejsza książka jaką czytałam. Bardzo podobało mi się jak autorka operuje słowem. Niektóre fragmenty aż chce się wymalować na ścianie i czytać bez końca. I chociaż czasami było ciężko, to cieszę się, że przeczytałam "Kamiennych bogów".

Kamil Misztal | 2016-07-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 lipca 2016

Czyżby autorka przewidziała przyszłość (książka z 2007) czy raczej to, wszystko będziemy sobie sami zawdzięczać? Czy człowiek jest istotną dążącą do całkowitego wyniszczenia? Nie wiem... po prostu nie wiem, ale co będzie to zobaczymy.

Pierwsza część najlepsza, kolejne takie sobie. Sporo genialnych cytatów.

Gabriella | 2013-02-16

Ciekawa i wciągająca. Śmiało wytyka wady ludzkości i fakt, iż nie potrafimy uczyć się na swoich błędach.