Namiętność

Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis
The Passion
978837510372X

W powieści splatają się losy dwójki szczególnych bohaterów: żołnierza Henriego, który jako osobisty kucharz Napoleona przez osiem lat wiernie podąża za swym wodzem, będąc świadkiem zarówno świetności Cesarstwa, jak i rosyjskiej klęski oraz Villanelle - rudowłosej córki weneckiego gondoliera, której zrośnięte błoną palce stóp stanowią dziwaczny psikus losu, a jej wielowarstwowa tożsamość wycięta jest w całości z weneckiej materii karnawału, przypadku i ciemności.

Zarówno Henri, jak i Villanelle stają w Wenecji twarzą w twarz ze swoim przeznaczeniem, które dopełnia się w żarze miłości i polityki. Jednym słowem wspaniała namiętność.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 03 lipca 2014

Baśniowa i refleksyjna opowieść o namiętnościach targających ludzką duszą i sercem.A namiętności mogą być różne - to oczywiste.
Na podstawie pary bohaterów podczas trwania wojen napoleońskich,autorka przedstawia pięknym,plastycznym językiem,jak mogą się skończyć,jak wpłynąć na życie różne obsesje i żądze.Nie ważne,czy jesteśmy bogaci,sławni,zdrowi...namiętność może na nas spaść niespodziewanie i trudno się od niej uwolnić.Przyznam,że zadumałam się nad tą lekturą,trochę pomarzyłam o tych kanałach weneckich,które tak pięknie opisuje,a trochę było spojrzenia wstecz na życie...polecam

"Namiętność", która równie szybko się wypala, jak chęć skończenia tej powieści.
Od początku ledwo mogłam się oderwać, bo był naprawdę ciekawy - w końcu mowa o Napoleonie i Wenecji - ale potem, wraz z dalszą lekturą, następowało coraz większe rozczarowanie. Nie, ta historia kompletnie do mnie nie dotarła. I wraz z odłożeniem książki na półkę, nie zawracam sobie głowy, o czym ona była. Jedyne, co będę pamiętała, to o zmarnowanym potencjale - tytułowa namiętność, która pochłania bohaterów, za szybko się skończyła, przez co zakończenie totalnie oderwało się od całości.
To nie to, co Tygrysy lubią najbardziej.

Edi_Edi | 2012-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2012

Rewelacyjna książka!! Książka, której nie czyta się jednym tchem, ale która zostaje w głowie, mam nadzieje, że na dłuuuuuugo.
Odkrycie :)

Molly | 2011-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Perełka poprostu.Ta książka obaliła wszelkie uprzedzenia, jakie wobec niej sobie roiłam. Że romans, że poupychane tło historyczne mnie zanudzi, że krótka, więc pewnie mało ambitna. Nic podobnego... Zafascynował mnie opis na okładce, twórczości Jeanette Winterson nie znałam dotąd wcale. Opis nie oddaje nawet w połowie piękna i magii tej książki, nieznajomość autorki mam nadzieję rozgrzeszyć silnym postanowieniem poznania jej dzieł, bo warto. Ograniczona forma w niczym nie przeszkadza w przekazaniu czytelnikowi masy treści, metafor, legend i przygód; brak tu zbędnych słów, wszystkie są oszlifowane niczym diamenty, przemyślane, znaczące. Jestem pod dużym wrażeniem.
Akcja powieści rozgrywa się na początku XIX wieku. Zasadniczo książka ma dwóch bohaterów, młodego żołnierza armii napoleońskiej Francuza Henry'ego oraz piękną, aczkolwiek tajemniczą i nietypową pod względem swego wyglądu oraz preferencji i życiowych wyborów Wenecjankę Villanelle. Jak to się dzieje, iż ich drogi się...

przeterminowana | 2013-07-02
Przeczytana: 2010 rok

'mówią, że miłość czyni z nas niewolników, a namiętność jest demonem, wielu z nas zatraciło się dla miłości. wiem, że to prawda, ale wiem też, iż bez miłości drążymy ciemne tunele naszego życia i nigdy nie oglądamy słońca. kiedy pokochałem było tak, jakbym po raz pierwszy spojrzał w lustro i ujrzał siebie.'

piękna, prawdziwa, perełka!

anatt | 2013-01-18

Moje pierwsze zetknięcie z Jeanette Winterson. Dawno dawno temu, jeszcze w czasach licealnych. Byłam oczarowana. Może czas odświeżyć lekturę i sprawdzić, czy te 15 lat później oczarowanie nadal trwa...

Asik92 | 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Dziwna książka - oceniłam ją dość nisko, bo zupełnie nie zrozumiałam jej sensu. Ale, ale - znalazłam bardzo ładnie zdania:

"Kochać do tego stopnia, żeby zapomnieć o sobie choć na chwilę, to znaczy być wolnym".

"Zdaje się, że miłość jest w stanie przetrwać nawet w czasie wojny i krytycznej zimy".

Tak jak początkowo historia Henri’ego podobała mi się bardziej – w końcu kucharz Napoleona – tak pod koniec stała się nieodgadniona i bez ładu i składu. Villanette od razu mi się nie spodobała, chociaż pomysł z Wenecją, kanałami i kasynem jak najbardziej ciekawy.

Aż do III części książki myślałam, ze główni bohaterowie, nie spotkają się zupełnie. Znalezienie serca Villanette… dalej nie wiem, co o tym myśleć, ale chyba to była tylko metafora, prawda?

Koniec dziwaczny – wprowadził dużo zamieszania. Czasem nie wiedziałam, kto w danej chwili jest narratorem, czy są to jakieś wspomnienia, czy aktualna sytuacja.

| 2015-04-01
Przeczytana: 2014 rok
Marzenia | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Poruszająca.

Róża Stankiewicz | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

"Twierdzę, że ją kocham. Co to oznacza? Oznacza to, że oglądam moją przeszłość i przyszłość w świetle tego uczucia. To tak, jakbym pisał w obcym języku, który nagle potrafię przeczytać. Ona wyjaśnia mi mnie samego bez słów. Jak geniusz, nie jest świadoma tego, co czyni"
Po przeczytaniu tej powieści, nie mam już najmniejszych wątpliwości, że dla Jeanette Winterson jest specjalne miejsce w moich sercu. Nawet, a może szczególnie wtedy, kiedy tworzy ona bohaterki, które w jakiś sposób wywołują we mnie rozczarowanie i poczucie niesprawiedliwości, miłość ta nie słabnie.
"Namiętność" jest historią rudowłosej Villanelle, której pożąda każdy i która jest obiektem wielkiej, nieskończonej miłości Henriego. Jej serce niestety, nawet po próbach wykradnięcia go, nieodwracalnie należy do Królowej Pik.
Książka opowiada o miłości, wolności i wszechobecnym pięknie uczuć, malowanych przez autorkę tak nadzwyczajnie, że czasami potrzebowałam chwili, żeby z tego wszystkiego się otrząsnąć.
W sposób...