Drag Queen. Wyzwolony z ograniczeń płci

Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Seria: Żywoty nieświętych
Wydawnictwo: Capricorn
I am not myself these days

Josh wiedzie podwójne, a może należałoby powiedzieć potrójne życie ? za dnia pełni funkcję kreatywnego menedżera w jednej z agencji reklamowych Nowego Jorku, wieczory spędza jako drag queen, dając występy w nocnych klubach Manhattanu. Równocześnie przeżywa burzliwy romans z przystojnym facetem z luksusowej agencji towarzyskiej. Czytając te bardzo osobiste, często bulwersujące wyznania, zaczynamy zastanawiać się, jak długo można tkwić w dziwnym stanie nieważkości płci, żyć na najwyższych obrotach ciągle nakręcanych seksem, narkotykami i alkoholem - zmieniając rolę, płeć, osobowość...

Grzegorz Śmiałek | 2012-03-09
Przeczytana: 21 lutego 2012

Po przeczytaniu tej powieści zacząłem pić więcej wódki. Alkohol jest nieodłączną częścią świata, w którym obraca się główny bohater o dwóch imionach i dwóch twarzach. Jest Joshem – pracownikiem w agencji reklamowej, aż dziw bierze, że wciąż ma tę pracę, a wieczorami i nocami staje się drag queen AQUA.

"Pseudonim (Aqua = woda) wynika z mojego specjalnego chwytu reklamowego. Każda drag queen chcąca odnieść sukces, musi mieć taki wyróżniający chwyt inaczej zginie w gąszczu marnych imitatorów, noszących halloweenowe błyszczące peruki i wypchane biustonosze. A moim wyróżnikiem, tak się składa, jest rybka."*

Aqua ze szklanką czystej wódki w dłoni przemierza parkiety nocnych klubów, spędza w nich sporo czasu. Do występu przygotowuje się bardzo dokładnie, dbając o każdy szczegół garderoby. Wielogodzinny proces metamorfozy staje się niezwykłym rytuałem. "Kończę pierwszą szklankę wódki jestem gotowy do wejścia pod prysznic."* To tak naprawdę dość ponura powieść, obserwujemy w niej...

rude_recenzuje | 2015-08-16
Na półkach: Recenzenckie, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Świat gejów i transseksualistów od zawsze był dla mnie pewnego rodzaju zagadką. Chętnie poznawałam ludzi należących do tych grup, przyjemnością było poznawanie ich świata, który znacznie różnił się od mojego. Nigdy jednak nie poznałam drag queen.
Jak podaje Wikipedia DRAG QUEEN to:
"określenie postaci scenicznej stwarzanej przez artystów najczęściej płci męskiej, rzadziej płci żeńskiej, przedstawiających karykaturalnie postacie kobiece przy użyciu efektownych ubrań i mocnego makijażu".
Wpadając zupełnie przypadkiem na tę książkę w olsztyńskiej księgarni Tak Czytam, ani chwili nie wahałam się nad jej zakupem. Chęć poznania zachowań "nowej" dla mnie grupy społecznej była znacznie silniejsza.

Historia przedstawiona w książce prawdopodobnie jest prawdziwa i stanowi pewien etap życia autora. Długo szukałam informacji na ten temat, czy faktycznie książka jest zbiorem wyznań autora, natomiast w żadnym z...

teaknight | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Bardzo zabawna książka, oparta na faktach autentycznych.
Zawiera też bardzo romantyczne elementy- jak dla mnie opisy prawdziwej miłości, oraz opisy świadczące o tym, co z człowieka mogą zrobić narkotyki.

Tytuł trochę nietrafiony- gł bohater jest jak najbardziej Drag Queen, ale "wyzwolenie z ograniczeń płci"? Drag queen to osobowość sceniczna, bohater nie ma problemów z własną płcią jak to sugeruje tytuł i recenzja z tyłu książki, zapewne żeby było bardziej skandalicznie.

Mei-chan | 2014-07-13

Najbardziej podobał mi się epilog, który był istnym odzwierciedleniem niektórych części mojego życia, które odeszły bezpowrotnie tak jak Aqua i za którymi czasem cholernie tęsknię, ale wiem, że ich utrata była nieunikniona.

Soloriel | 2016-05-15

Bardzo nierówna książka. Josh wciąż pijany albo na kacu, osobowość niemająca większych przemyśleń, planów ani sensu egzystencji. Chyba że chodzi o zdobycie wódki.
Jack najpierw przedstawiany jako ideał, rozważny, zdystansowany do pracy, spokojny... Nagle ni z gruchy ni z pietruchy uzależnia się tak bardzo od koksu, że już sam nie wie czy Josha kocha czy nienawidzi. Aż w końcu tak mu w krótkim czasie crack zubożył mózg, że postanawia pozbyć się Josha. A Josh zamiast pokazać choć raz, że potrafi o kogoś zawalczyć, ze mu na czymś albo na kimś zależy kwituje to krotko: Musze się wyprowadzić, tylko gdzie? Na końcu książki popełnia samobójstwo ot tak...
Nie lubię szukać sensu w książce która go nie ma. Nie chodzi mi tutaj o dodawanie do tego "dzieła" głębokich przemyśleń, nadmiaru emocji bohaterów czy kilkunastu stron filozoficznych rozważań Josha i Jacka na temat sensu/bezsensu ich życia.
Dla mnie ta książka to tylko wódka i lateksowe stroje narcystycznego alkoholika oraz...

Zaintrygowana | 2014-02-13

Świat nowojorskich "popaprańców", środowisko drag queen, męskich prostytutek, narkotyków i alkoholu, a tym wszystkim młody chłopak z prowincji- Josh, który próbuje się odnaleźć. Pozornie, wśród podobnych sobie znajduje zrozumienie i czuje się jak ryba w wodzie, ale jednocześnie nie potrafi wpasować się w zastaną rzeczywistość. Warto przeczytać, choć nie wątpię, że wiele osób uzna książkę za wulgarną i obsceniczną, ze względu na skupienie na aspektach uznanych społecznie za tabu. Według mnie Josh Kilmer- Purcell zarysował świat gejów podobnie jak Witkowski w "Lubiewie", choć druga pozycja była na pewno mocniejsza w sformułowaniach. Podtytuł książki to "Wyzwolony z ograniczeń płci", co jednocześnie wcale nie pasuje do głównego bohatera, który jedynie z pozoru jest wolny, co okupuje nałogiem alkoholowym i problemami ze sobą. Specyfika książki zapewne nie będzie odpowiadać każdemu, jednak sądzę, że można się z nią zapoznać, bo nie da się ukryć, że poszerza horyzonty światopoglądowe.

monikaozzy | 2013-04-08

Książka bardzo dobrze pokazuje życie Drag Queen i jeśli ktoś jest ciekaw jak ono wygląda niech sięgnie po tę książkę. Warto! :D

poper | 2013-05-17
Przeczytana: 10 października 2012

Ciekawa, w sam raz do poczytania w pociągu.

Natala21 | 2016-03-03
Przeczytana: 01 marca 2016

Kupiłam tę książkę pod wpływem chwili. Okładka nie zachęcała, ale tytuł już tak, myślę, że do tego przyczyniła się też cena całe 3 zł. Nie zdziwiłam się, ponieważ mało kto sięga po książki o takiej tematyce. Nie wymagałam od niej wiele, traktowałam to jako "informator" o drag queen, ale dostałam ciekawą historię napisaną w całkiem niezły sposób. Podobał mi się sposób w jaki zostało to przedstawione - zwykłe szare życie. Dzień za dniem, rutyna, a w to wplecione problemy z jakimi borykają się główni bohaterowie. Ta książka pokazuje, że z pozoru szczęśliwe pełne przygód życie, nie zawsze takie musi być.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: październik 2007

Night life, seks, prochy, mężyznokobieta, prosta szczerość i (momentami nudne) opisy ekscesów różnorakich – to to, co tygryski lubią bardzo, choć nie najbardziej.