Cała kupa wielkich braci

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-06-9
opowiadanie polskie
zbr

„Niespodziewane zakończenia, jak zwykle u Ziemkiewicza, lekki język i wspaniała narracja dają niezwykły efekt.” Eryk Vort „Dobra fantastyka nie neguje rzeczywistości, lecz wdaje się z nią w przemyślną polemikę. A fikcje opowiadane przez Rafała Ziemkiewicza nierzadko bardziej są wiarygodne od rzeczywistości telewizora i gazet - Ziemkiewicz w tej polemice zwycięża.” Jacek Dukaj „Rafał ostatnio...

Eryk Vort

Jacek Dukaj

„Rafał ostatnio poświęcił się pisaniu fantastyki bliskozasięgowej, w której fantastyczność splata się z publicystyką. Ta proza wyróżnia się znakomitym stylem, precyzyjnie odrobionym detalem, jest pełna aluzji do naszej rzeczywistości, aluzji czasem czytelnych, czasem adresowanych do wąskiego kręgu wtajemniczonych, konsekwentnie zaś rysuje świat otaczający w krzywym zwierciadle.

Świadomie wprowadzana dystorsja bierze sie ze starannego rozważenia, w co też może przerodzić się otaczający świat, a realizm kreowanej wizji sygnalizuje, w jakim stopniu takie przetworzenie jest prawdopodobne.

Wnikliwość Rafałowego spojrzenia, stale skłania mnie do śledzenia półek księgarskich w poszukiwaniu nowości spod jego pióra.”
Marek S. Huberath

Lucy Skywalker | 2014-03-04

Dla mnie bardzo przeciętny zbiór opowiadań. Styl dobry jak na Ziemkiewicza przystało, ale treść nijaka, nie zapadająca w pamięć. Ot, takie czytadło na dwa wieczory.

Pete489 | 2014-07-14

Nie ma tu ognia, czyli "tego czegoś".
Zjawisko swego rodzaju wypalenia się twórczego w późniejszych latach swojego życia nie jest niczym nowywm. Podobne zjawisko można zaobserwować np. u Asimova: książki pisane w latach 50-tych mają dużo więcej energii i pasji niż kontynuacje znanych serii takich jak "Fundacja" czy "Roboty" z lat 80-tych. Tutaj zachodzi coś podobnego. W porównaniu do zbiorku "Władca Szczurów" czy też jego powieści takich jak "Walc Stulecia", "Kupa Braci" wypada blado. Jest to zapewne wynik skierowania się Ziemkiewicza w stronę bardziej zarobkowych zajęć, jakim jest publicystyka.

Oczywiście nadal mamy do czynienia z pisarstwem wyjątkowo bystrego obserwatora rzeczywistości a inteligencja oraz różnego rodzaju drugie dna będzie można odnaleźć w tych opowiadaniach.

Lecz czy to wystarczy?

apache_server | 2014-01-18
Przeczytana: 03 stycznia 2003

Najlepsze opowiadanie to "Żywa gotówka".

ciociadzwoni | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Pierwsze moje spotkanie z twórczością Ziemkiewicza - prawdopodobnie ostatnie. Tematyka opowiadań, sposób narracji, powtarzający się główny bohater - nie podeszły mi. Zakończenia są bardziej pourywane niż zaskakujące. Być może 15 lat temu takie obserwacje społeczeństwa były czymś świeżym, ale moim zdaniem książka nie przeszła próby czasu.

słoneczko | 2015-12-01
Przeczytana: kwiecień 2015

Bardzo przeciętny zbiór opowiadań, na pewno długo nie zostaną w pamięci.

Hopsztos | 2016-11-22
Przeczytana: 2002 rok