Bramy strachu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Profesor Luckhard odkrywa środek chemiczny pozwalający kontrolować umysły lepiej niż rządowa elektrostymulacja, a jednocześnie uodparniający na inne metody kontroli. Postanawia wykorzystać swój wynalazek do obalenia totalitarnego ustroju – sam już nie zdąży, ale może przekazać pałeczkę komuś innemu… Siedemnastoletni French należy do młodzieżowego zmilitaryzowanego gangu i chwile wolne od...

Siedemnastoletni French należy do młodzieżowego zmilitaryzowanego gangu i chwile wolne od nauki spędza na ulicach… Nadchodzi jednak czas egzaminu – niezwykle wysoki wynik testu na inteligencję sprawia, że chłopak dostaje pracę w tajnych służbach wojskowych. Na dodatek rychło znajdzie się w centrum wydarzeń przerastających nie tylko jego wyobraźnię…

Mroczny klimat Australii po wielkiej katastrofie, operacje wywiadowcze, spiski antyrządowe, tajne plany i mistyfikacje – a przede wszystkim wciągająca akcja i błyskotliwe dialogi to atuty „Bram strachu”, jednej z najlepszych powieści Andrzeja Ziemiańskiego. Jego dawni i nowi fani przekonają się po raz kolejny, że ten wrocławski fantasta ma niepowtarzalny styl i pisze książki, od których nie sposób się oderwać.

Lucrecia | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Fabuła książki przypomina film sensacyjny klasy C, gdzie wszyscy co chwila się tłuką, a widza niewiele obchodzi kto, z kim i po co. Akcja leci do przodu tak szybko, że trudno czymkolwiek się przejąć, a co dopiero rozsmakować w klimacie świata przedstawionego. Same sceny akcji napisane są tak chaotycznie, tak niezgrabnie, że często trudno ogarnąć, co dokładnie się dzieje: kto do kogo strzela, kto gdzie się przemieszcza, co właśnie wybuchło itp.

Kuleją też dialogi; jeden z nich aż muszę przytoczyć (fragment na tyle ogólnikowy, że nie zaznaczam spojlera):

"- Co za bzdury. - Major [Petrie] wzruszył ramionami. - A nawiasem mówiąc, [French], nie wyglądasz na zawodowego mordercę.
- Wybrano mnie, żeby wykorzystać twoje homoseksualne skłonności.
- On rzeczywiście coś tu ma. - Jeden z wartowników rozerwał spodnie Frencha, wyciągając giętki drut. - Cholera, jak odczytać ten szyfr?
- Nie pozwolę się obrażać! - krzyknął Petrie. Wyciągnął rękę w stronę leżącego na stole automatu."

Czy...

lobuz09 | 2014-11-30

Dobrze, że książka jest taka krótka. To jakoś ją skończyłem...ale nie wciąga, czyta się nieporównywanie gorzej do np. Achai tego samego autora.

Anna | 2013-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

"Bramy strachu" to moje drugie spotkanie z autorem po rewelacyjnej "Achai", której świat sprawił, że całkowicie straciłam kontakt z rzeczywistością.

W przypadku tej lektury już niekoniecznie.
Z jednej strony Andrzej Ziemiański stworzył antyutopię przyszłości, rodem z "Roku 1984" Orwella, w której zbyt inteligentni ludzie poddawani są regularnej rządowej elektrostymulacji, "czyszczącej pamięć" i w której znalazł się człowiek gotowy "złamać" system.
Postacie z jego powieści są barwne, fabuła ciekawa, a zdarzenia nieprzewidywalne.

Z drugiej jednak strony zdarzały się momenty kiedy gubiłam wątek, bo akcja miała tak szybkie zwroty. Czasem zdarzenia przedstawione były zdecydowanie zbyt chaotycznie, co irytowało mnie bardzo.

Powieść uważam mimo to za dobrą i idealną na oderwanie się od rzeczywistości - taki lekki odmóżdżacz.

Orlica | 2011-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2011

Nie dałam rady doczytać do końca - poddałam się w połowie. Niestety powieść przez 120 stron nie była w stanie mnie zainteresować. Naciągana fabuła, niepotrzebnie namnożone wątki, sporo niejasności. Szkoda, bo inne powieści Ziemiańskiego bardzo mi się podobały.

Pete489 | 2014-07-16

Bardzo nieudana próba literacka - tak można określić tą książkę.

Okrutnie naiwne dialogi, kulejący język oraz nieciekawa akcja - to tylko wybrane wady tej książki. Przebrnąłem przez pierwszych kilkadziesiąt stron, następnie przekartkowałem resztę w nadziei na poprawę... niestety bez zmian.

Stanowczo odradzam!

Książka słaba. Do Achai dużo brakuje. Taka sobie.

martyska__ | 2013-06-10

Ciekawy pomysł, styl typowy dla sci-fi.

toxicity | 2014-05-24
Przeczytana: 08 czerwca 2014