Chore perły i inne opowiadania

Tłumaczenie: Michał Friedman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Kranke perł un andere dercejłungen
83-7023-743-6
jidysz,

Wśród utworów zaprezentowanych w książce wybijają się na czoło Chore perły. Można je uznać za małe arcydzieło, utwór poczęty z ducha największego biblijnego poematu erotycznego, jakim jest Pieśń nad pieśniami Salomona. Z całkiem innego świata pochodzi opowiadanie Swaty w Parczewie. Śmiałe pod względem treści i awangardowe formalnie, są nowym, bulwersującym w sensie obyczajowym, tematem w na ogół purytańskiej literaturze żydowskiej.
www.digipedia.pl

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Alter Kacyzne /1885-1941, zamordowany w Tarnopolu/, uczeń An-skiego i Pereca, to jeszcze jeden wspaniały twórca w jidysz. Tylko, że kiepsko trafiłem, bo ten zbiorek siedmiu opowiadań jest, nazwijmy to delikatnie, dość przypadkowy. Co gorsza indywidualnie, również żadnego z tych opowiadań nie zaliczyłbym do perełek literatury pisanej w jidysz. A ja lubię żydowskich pisarzy i już wielu recenzowałem począwszy od Singera, poprzez wymienionych wyżej do Perlego. O tym zbiorku nic więcej nie mam do powiedzenia, więc polecę najwyżej przeze mnie ocenione: Jehoszua Perle „Żydzi dnia powszedniego” /10 gwiazdek/; Singer „Śmierć Matuzalema i inn” /9/ oraz „Opowieść o Królu Pól”/9/, Szolem Alejchem „Kasrylewka”/9/ oraz „Tewje Mleczarz”, Icchok Lejb Perec „Opowieści chasydzkie i ludowe”/9/, An-ski / może być pod Rapaport/ „Dybuk”.
A Altera Kacyzne zaczynam następne książki , z ...

Przeczytane po raz drugi w ramach prowadzonego u mnie na blogu Miesiąca Tematycznego. Przyznam się szczerze, że zupełnie inaczej to odebrałam teraz, niż 1,5 roku temu.
Opowiadania Kacyzne są piękne. Plastyczny, bardzo wyrazisty i pełen kolorów język (autor był fotografem), różnorodna tematyka (od biblijnej do sztetlowej), nie zawsze domknięte zakończenia... Miła alternatywa dla wielu współczesnych książek.
Polecam. :)
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2014/04/05/alter-kacyzne-chore-perly-i-inne-opowiadania/

Marya | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016