Ucieczka z głębin. Historia legendarnego okrętu podwodnego i jego walecznej załogi

Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Znak
Escape from the Deep. The Epic story of a Legendary Submarine and Her Courageous Crew
historia
rogni84

Niezwykła opowieść o katastrofie najsłynniejszego amerykańskiego okrętu podwodnego oraz walce o przetrwanie, którą musiała stoczyć jego załoga. USS Tang - okręt podwodny amerykańskiej marynarki wojennej - jest legendą: zatopił więcej jednostek nieprzyjaciela, uratował więcej zestrzelonych lotników i przeprowadził więcej ataków niż jakakolwiek inna aliancka łódź podwodna działająca w rejonie Pacyfiku. W październiku 1944 jego dobra passa się skończyła. Odpalenie ostatniej torpedy zamiast spodziewanego spokojnego rejsu do domu spowodowało śmierć niemal połowy załogi. Pozostali, uwięzieni w spoczywającym na dnie wraku, musieli podjąć heroiczną walkę o przetrwanie - zagrożeniem były nie tylko kurczące się zapasy tlenu, ale i grad zrzucanych przez Japończyków bomb głębinowych. Uratowało się zaledwie dziewięciu marynarzy.
Prawdziwy koszmar miał się jednak dopiero rozpocząć.
Wyłowieni przez Japończyków rozbitkowie trafili do „farmy tortur”, gdzie poddawano ich bezlitosnym przesłuchaniom. Głodzeni i torturowani na najbardziej okrutne sposoby byli gotowi poświęcić życie, aby nie zdradzić jednego z największych sekretów II wojny światowej.
Alex Kershaw po raz kolejny ujawnia swój niezwykły talent do opowiadania porywających historii. Ta - wydawałoby się niewiarygodna - historia marynarzy USS Tang zadziwia i zachwyca obrazem siły ludzkiego ducha wobec najbardziej okrutnych przeciwności losu. Patronat
”Jedna z najlepszych historii o wojnie na Pacyfiku: porywająca, wzruszająca i w całości prawdziwa.”James Hornfischer, autor The Last Stand of the Can Sailors i Ship of Ghosts ”Ich okręt leżał na dnie Oceanu Spokojnego, pięćdziesiąt pięć metrów pod wodą. Jakoś udało im się przeżyć. Potem byli bici i torturowani. Ale znowu jakoś udało im się przeżyć. Alex Kershaw opowiada najwspanialszą w dziejach II wojny światowej historię załogi okrętu podwodnego.”James Bradley, autor Sztandaru chwały i Flyboys

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Filip91 | 2013-07-02
Przeczytana: maj 2011

Jak każda książka o okrętach podwodnych, także "Ucieczka z głębin" wydana nakładem wydawnictwa Znak pochłonęła mnie bez reszty. Opisuje ona autentyczne losy amerykańskiego okrętu podwodnego USS Tang zatopionego na skutek awarii wystrzelonej przez siebie torpedy.
Czytając książkę Kershawa mamy okazję zobaczenia kulisów amerykańskiej floty podwodnej na Pacyfiku w czasie zmagań z Japonią, ostatniego rejsu Tanga, heroicznej próby wydostania się części załogi z zatopionego na głębokości kilkudziesięciu metrów okrętu oraz pobytu rozbitków w japońskiej niewoli. Książkę zdecydowanie mógłbym polecić miłośnikom historii wojny na Pacyfiku, ale także każdemu, kto chciałby poznać ten konflikt z perspektywy ciężkiej i niebezpiecznej służby podwodniaków, tak często pomijanej na rzecz lotników z Pearl Harbor czy żołnierzy walczących na wyspach tego wielkiego oceanu.

tom5210 | 2012-08-17
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobra książka. Znakomicie oddany klimat walki na okręcie podwodnym. Gorąco polecam.

Nightspirit | 2011-11-27

Fantastyczna książka, pozwalająca uświadomić sobie choć w minimalnym stopniu jak może zmieniać się psychika podwodniaka w obliczu świadomości śmierci.

adrianor | 2012-07-16

Bardzo ciekawa i wciągająca książka.

Topbookread | 2017-01-29
Na półkach: Alex Kershaw, Przeczytane