Enigma. Bliżej prawdy

Wydawnictwo: Rebis
enigma, II wojna światowa
historia

Najbardziej wszechstronne podsumowanie historii złamania szyfrów Enigmy, jakie dotąd oddano w ręce polskiego czytelnika. Wiedza o roli Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy jest nadal bardzo skąpa. Odtajnienie tysięcy dokumentów z brytyjskich i amerykańskich archiwów nie wpłynęło na opinię o dominującej roli kryptologów alianckich. Tymczasem wiedza o wkładzie Polaków oparta jest nadal na nielicznych i dość leciwych relacjach. Aby oddać należny honor niedocenianym bohaterom konieczne było wyjście poza perspektywę historyka. Spoglądając na złamanie szyfrów Enigmy nie tylko w kategoriach walki wywiadów, lecz także matematycznego i kryptologicznego wyzwania, odnajdujemy perspektywę, pozwalającą obiektywnie ocenić dokonania wszystkich uczestników tej niezwykłej historii. Książka pozwala w pełni docenić pionierski i decydujący udział polskich kryptologów i matematyków w historii Enigmy. W wymiarze intelektualnym przygoda z szyframi jest równie fascynująca, jak w warstwie historycznej czy sensacyjnej. Książka łączy trzy wątki, stanowiąc najbardziej wszechstronne podsumowanie historii złamania szyfrów Enigmy, jakie dotąd oddano w ręce polskiego czytelnika.

Dla Marka Grajka historia jest jedną z pasji, a kryptologia - jedną z profesji. Ten zbieg zainteresowań sprawił, że musiał się zmierzyć z tematem, w którym obie dziedziny nierozerwalnie się splatają: z historią złamania szyfrów Enigmy.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

książek: 2072
onika | 2013-09-14
Przeczytana: wrzesień 2013

Absolutnie fascynująca książka! Podchodziłam do niej jak pies do jeża. A skończyło się na tym, że czytałam z wypiekami na policzkach. Zdawałam sobie sprawę z tego, że to głównie praca polskich matematyków: Mariana Rajewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zalewskiego umożliwiła złamanie szyfru Enigmy. Ale nie miałam zielonego pojęcia, jak wielkim to było wyzwaniem i jakiego wielkiego nakładu pracy i sił wymagało.
W dość przystępny sposób w książce zostały przedstawione zasady działania Enigmy, jej konstrukcja, a także sposoby, które umożliwiły złamanie jej szyfru. Ogromny szacunek budzi we mnie szczególnie Marian Rajewski, który na podstawie szyfrowania, potrafił przewidzieć budowę i zasady działania maszyny. W zasadzie teoretycznie odtworzył całą maszynę. Nie sposób nie podziwiać organizacji pracy polskiego Biura Szyfrów, które jeszcze przed wybuchem wojny miało sprawnie działające oddziały zajmujące się radionasłuchem i dekryptażem, a jego siedziba w Pyrach nawet przez Niemców...

Jonasz | 2010-09-13
Przeczytana: kwiecień 2009

Fascynujace polaczenie historii z matymatyka. Pasjonujaca lektura.

Igor | 2015-06-14
Na półkach: II WŚ, Przeczytane

Książka obszerna jeżeli chodzi o gabaryty, ale autor w minimalistycznej formie nie zdołałby umieścić tak wielu obszarów.
Czytelnik może zapoznać się w niej z:
- działaniem samej enigmy
- podejściem matematycznym do szyfrowania i deszyfrowania
- historii udziału naszych naukowców w rozszyfrowaniu enigmy
- historii wywiadu francuskiego i brytyjskiego
- wpływu złamania szyfrów na przebieg wojny w wielu zakątkach globu
i wielu innych ciekawych wydarzeniach.
Jeżeli interesujesz się II wojną światową i techniką, to zdecydowanie polecam tą książkę.

pantuptus | 2016-05-11
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Według informacji zawartej na okładce "dla Marka Grajka historia jest jedną z pasji, a kryptologia - jedną z profesji". To połączenie sprawiło, że wreszcie pojawiła się publikacja, która nie tylko opowiada o polityczno-militarnych skutkach prac nad rozszyfrowaniem Enigmy, ale również szczegółowo tłumaczy na czym te prace polegały. Dla mnie, jako osoby związanej zawodowo z informatyką, ale interesującej się historią, jest to prawdziwa gratka.

Autor opisuje wydarzenia chronologicznie, zaczynając od końcówki I Wojny Światowej, poprzez lata 20-te, w których rodzi się era kryptografii maszynowej, 30-te, w których polski wywiad osiąga swoje największe sukcesy w walce z Enigmą, aż po czasy II Wojny Światowej, kiedy to tajny ośrodek w Bletchley Park dzięki dekryptażowi zdobywa informacje pozwalające doprowadzić do zwycięstwa Aliantów.

Mimo, że większość książki stanowią suche fakty, czyta się ją całkiem płynnie i swobodnie, wyłączając fragmenty, w których wyjaśniane są techniczne i...

Rose Blue | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Książka wydana w 2007 roku (zgodnie z moją wiedzą wznowienia 2010 Rebis oraz 2012 DeAgostini), w 2016 roku dostępna tylko na rynku wtórnym lub w zbiorach bibliotecznych. Autor pan M. Grajek, jak podano na obwolucie książki jest pasjonatem historii, zawodowo związany jest z nieco innymi dziedzinami nauki.

Czy warto szukać tego tomiska?

Technicznie książka składa się ze wstępu, 21 rozdziałów, bibliografii, indeksu nazwisk, a to wszystko na zaledwie 691 stronach, w tym 8 stron zawierających 16 zdjęć – 4kartki kredowego papieru.

Książka wygrywa porównanie z pozycjami stricte historycznymi. Autor prezentuje historię w oparciu o przebieg wykorzystania enigmy do szyfrowania oraz prac nad dekryptażem szyfrów enigmy. Wykazuje znaczenie prac Biura Szyfrów przed II wojną światową dla dalszych prac kryptologów oraz wpływ dekryptażu szyfrów na działania wojenne. W sposób uroczy nie próbuje nawet udawać, że to książka historyczna i pozwala sobie na ironię, czy podkreślenie znaczenia danego...

bylania | 2015-10-15
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Super książka, opisująca od początku historię Enigmy, a także ludzi z nią związanych.

Piotr | 2012-06-02

Solidna historia i podstawy działania ENIGMY.

irman | 2016-10-15
papiezaobrazajo | 2016-06-14