Pluton. Bohaterowie w Ardenach

978-83-240-1494-1
US Army, Ardeny
literatura faktu
Dorota_1988

Niezwykła historia najbardziej odznaczonego plutonu US Army podczas drugiej wojny światowej. Od kilku dni pada śnieg. Niebo pokrywają nisko zawieszone chmury. Na obrzeżach belgijskiego miasteczka Lanzerath stacjonuje pluton amerykańskiej 99. Dywizji Piechoty. 18 młodych żołnierzy dowodzonych przez dwudziestoletniego porucznika Lyle′a Boucka dopiero co ukończyło szkolenie i zostało wysłanych do...

Od kilku dni pada śnieg. Niebo pokrywają nisko zawieszone chmury. Na obrzeżach belgijskiego miasteczka Lanzerath stacjonuje pluton amerykańskiej 99. Dywizji Piechoty. 18 młodych żołnierzy dowodzonych przez dwudziestoletniego porucznika Lyle′a Boucka dopiero co ukończyło szkolenie i zostało wysłanych do Europy. Niedoświadczeni w walce otrzymali jasny rozkaz: „Okopać się i czekać!”.
Nic nie zapowiadało, by poranek 16 grudnia 1944 roku był początkiem największej bitwy, jaką podczas drugiej wojny światowej stoczyła armia amerykańska. O godzinie 5.30 rozpoczęło się potężne przygotowanie artyleryjskie, a niespełna trzy godziny później do walki ruszyły elitarne jednostki pancerne i spadochronowe Wehrmachtu oraz SS. Rozpoczęła się operacja „Wacht am Rhein”, ostatnia tak wielka ofensywa niemiecka na froncie zachodnim.
Alex Kershaw przedstawia pierwsze godziny bitwy w Ardenach z perspektywy amerykańskich rekrutów, którzy odpierając przeważające siły wroga, poddali się dopiero z braku amunicji. Kiedy podkomendni Boucka trafili do obozu jenieckiego, nie byli pewni, czy zginą od kuli strażnika, czy bomby zrzuconej przez aliancki samolot.
„Pluton. Bohaterowie w Ardenach” to także doskonale napisana historia schyłkowego etapu drugiej wojny światowej, opisująca kontrofensywę generała Patrona, która przyczyniła się do upadku III Rzeszy.

Bounty89 | 2014-02-09

Bardzo emocjonująca książka, nie odrywa od fotela i chce się czytać i czytać. Bardzo przejrzysta i nie przynudzająca ani na moment, bardzo polecam przeczytać !!

Josi1968 | 2017-01-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 28 stycznia 2012

"Niezwykła historia najbardziej odznaczonego plutonu US Army podczas drugiej wojny światowej."
Szkoda, że najważniejsza informacja w tym zdaniu nie ma nic wspólnego z prawdą...
Gdy ktoś słyszy słowo "Ardeny", od razu nasuwają się skojarzenia z Bastogne, mistrzowskim manewrem Pattona i bohaterską walką z przeważającymi siłami Niemiec. Stąd oczekiwałem jakiegoś wyjątkowego epizodu, który zawstydził chociażby spadochroniarzy ze 101 powietrzno-desantowej.
Niestety, wg mnie ten akurat pluton niczym szczególnym się nie odznaczył. Ot, kolejny pododdział, o który w chaosie ostatnie kontrofensywy Hitlera dowódcy amerykańscy po prostu zapomnieli. Co więcej, wśród najbardziej odznaczonych plutonów II wojny światowej na darmo szukać tego właśnie. Bo dla nich odznaczenia zostały przyznane długo po wojnie.
Żołnierze ci wykonali swój obowiązek i za to te medale im się należały. Ale zrobili niczego, co mogłoby się choć równać z polskimi Termopilami czy postawą naszych obrońców Tobruku. Ich czyny...

wurkut | 2017-06-15

Historia jednego z plutonów uczestniczących w walkach o Ardeny. Plutonu, o którym w chaosie walk zapomniało dowództwo, i który musiał sam poradzić sobie z przeważającymi siłami wroga.
Miłośnikom literatury dotyczącej II Wojny Światowej mogę polecić. Ale nie miłośnikom literatury lekkiej, łatwej i przyjemnej, a takiej, która wymaga skupienia i posiadania pewnej wiedzy historycznej. Czytelnik nie posiadający tych cech raczej przez nią nie przebrnie.

Jerzy | 2013-03-17

Autor w ciekawy sposób łączy historię małego oddziału armii amerykańskiej - tytułowego plutonu - z szeroką panoramą wojny na froncie zachodnim. Kluczowe wydarzenia związane są z ofensywą niemiecką w Ardenach, widzianą z kilku perspektyw. Tytułowy pluton niespodziewanie dla siebie musi wykonać bardzo trudne zadanie...
Alex Kershaw zebrał mnóstwo materiałów i przeprowadził wiele wywiadów z bohaterami tamtych wydarzeń, więc historia opowiedziana jest z prawdziwie "ludzkiej" strony. Wojna dla żołnierzy to nie tylko front, ale i obozy jenieckie. To rzadziej spotykana tematyka w podobnych książkach, tym bardziej warta przeczytania - nawet jeśli czasem coś chrzęści w stylu zdań i narracji niczym czołgowa gąsienica na ardeńskim mrozie ;)

Marcin | 2015-07-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książka
Przeczytana: 19 lipca 2015

Wciągający początek później jest tylko gorzej. Akcja zwalnia, a ciekawość spada. Książka rozkręca się jeszcze raz, ale dopiero w końcowych rozdziałach. Na pewno można się z niej dowiedzieć kilku ciekawych faktów o froncie zachodnim. Jednakże całość nie zasługuje na jakąś większą uwagę.

clars | 2014-06-19

Świetnie opowiedziana historia 18 ludzi, którzy niespodziewanie znaleźli w arcytrudnej sytuacji i stanęli do walki z miażdżąco przeważająca liczbą wroga. A w tle wielka historia lub na odwrót, wielka historia a w tle los 18 ludzi. Czyta się lepiej niż niejedną książkę przygodową.

Przemos19 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016