Tolo Muszkieter z Dywizjonu 303. Wspomnienia o Witoldzie Łokuciewskim

Seria: Seria książek historycznych [AMF]
Wydawnictwo: AMF Plus Group, Andrzej Findeisen
9788360532058
adamats

Takiej książki o lotnictwie i polskich lotnikach jeszcze nie było. Historia Tola Łokuciewskiego, ostatniego dowódcy Dywizjonu 303, widziana z perspektywy najbliższej rodziny. Kim był Tolo? Dramat wojny i dalszy ciag dramatu - po wojnie, już w Polsce. Powrót do normalności po roku 1956 - ale czy to był prawdziwy powrót? Książka dla młodego i starszego czytelnika.
(Od Wydawcy)

Ryjek | 2012-09-06
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Bardzo dobra książka, lekko się czyta, można się z niej wiele dowiedzieć. Początkowe rozdziały mogą się trochę dłużyć, autorka opisuje dokładnie losy poszczególnych członków swojej rodziny, dopiero chyba w trzecim rozdziale przechodzi konkretnie do Witolda Łokuciewskiego. Jest to na pewno bardzo barwna postać, jeden z bohaterów II wojny światowej, ostatni dowódca Dywizjonu 303, świetny pilot i wzór polskiego żołnierza, i patrioty. Po wojnie wrócił do Polski, mimo że spotykały go represje ze strony komunistów. Właśnie ten powojenny epizod w życiu Łokuciewskiego był dla mnie najmniej przyjemny do czytania, bardzo gorzko odbiera się to, że człowiek, który poświęcił wszystko walce dla ojczyzny doznaje z tego powodu tylko przykrości i upokorzeń. Najciekawiej przedstawiony jest wojenny okres życia bohatera, autorka wykorzystuje jego własne zapiski i oryginalne dokumenty. Walki powietrzne opisane są prawie jak u Arkadego Fiedlera. Mimo że książka sprawia wrażenie pokaźnej, tak naprawdę...

ughfudoi | 2014-11-13

Przeczytana dawno temu. Jedna z pierwszych książek, które kupiłem :) Fajnie oddająca klimat tamtego okresu i walk w przestworzach.

MARKO761 | 2012-02-15
Przeczytana: 2011 rok