Najnowsze artykuły
Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński5Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać380Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński23
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Grajek

Źródło: https://i.ytimg.com/vi/5kTqVKlCwL4/maxresdefault.jpg
Znany jako: dr Marek Grajek
4
7,6/10
Polski historyk.
7,6/10średnia ocena książek autora
87 przeczytało książki autora
251 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2009
Narodziny kryptologii matematycznej
Marek Grajek, Leszek Gralewski
7,5 z 6 ocen
60 czytelników 1 opinia
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Enigma. Bliżej prawdy Marek Grajek 
7,6

Książka wydana w 2007 roku (zgodnie z moją wiedzą wznowienia 2010 Rebis oraz 2012 DeAgostini),w 2016 roku dostępna tylko na rynku wtórnym lub w zbiorach bibliotecznych. Autor pan M. Grajek, jak podano na obwolucie książki jest pasjonatem historii, zawodowo związany jest z nieco innymi dziedzinami nauki.
Czy warto szukać tego tomiska?
Technicznie książka składa się ze wstępu, 21 rozdziałów, bibliografii, indeksu nazwisk, a to wszystko na zaledwie 691 stronach, w tym 8 stron zawierających 16 zdjęć – 4kartki kredowego papieru.
Książka wygrywa porównanie z pozycjami stricte historycznymi. Autor prezentuje historię w oparciu o przebieg wykorzystania enigmy do szyfrowania oraz prac nad dekryptażem szyfrów enigmy. Wykazuje znaczenie prac Biura Szyfrów przed II wojną światową dla dalszych prac kryptologów oraz wpływ dekryptażu szyfrów na działania wojenne. W sposób uroczy nie próbuje nawet udawać, że to książka historyczna i pozwala sobie na ironię, czy podkreślenie znaczenia danego stwierdzenia (!) wykrzyknikiem. Zręczne wykorzystanie anegdot ożywia tekst i odsuwa od czytelnika widmo nudnego wykładu z historii. Książka napisana jest niespotykanie przyjemną w odbiorze polszczyzną, za czym systematycznie zaczynam tęsknić stykając się z językiem XXI wieku.
Opis budowy enigmy i szyfru podany jest na przykładach często ograniczających alfabet do 6 znaków oraz wzbogacony o czytelne schematy i objaśnienia oparte o 24 rysunki (zdjęcia, schematy, przykłady). W książce umieszczono 12 ramek z podstawowym opisem matematycznym i metodycznym szyfrowania i dekryptażu – jest to genialny kompromis, dzięki któremu książka zainteresuje szerokie grono odbiorców, także osoby hojnie obdarzone przez doświadczenia szkolne awersją do przedmiotów ścisłych i zagadnień technicznych.
Być może to już początki choroby zawodowej, ale zauważyłam w książce nieliczne i nieznaczne błędy, które pominęła korekta. Całkowicie subiektywnie uważam, że w ramkach można było jeszcze skrócić tekst, na rzecz zapisu matematycznego lub wypunktowania – mogę się mylić, ponieważ mam przygotowanie techniczne/naukowe, więc prezentowane treści są dla mnie łatwe do zrozumienia.
Żałuję, że książkę czyta się tak szybko i przyjemnie. Zdecydowanie polecam wszystkim, również osobom niezainteresowanym historią.
Enigma. Bliżej prawdy Marek Grajek 
7,6

Według informacji zawartej na okładce "dla Marka Grajka historia jest jedną z pasji, a kryptologia - jedną z profesji". To połączenie sprawiło, że wreszcie pojawiła się publikacja, która nie tylko opowiada o polityczno-militarnych skutkach prac nad rozszyfrowaniem Enigmy, ale również szczegółowo tłumaczy na czym te prace polegały. Dla mnie, jako osoby związanej zawodowo z informatyką, ale interesującej się historią, jest to prawdziwa gratka.
Autor opisuje wydarzenia chronologicznie, zaczynając od końcówki I Wojny Światowej, poprzez lata 20-te, w których rodzi się era kryptografii maszynowej, 30-te, w których polski wywiad osiąga swoje największe sukcesy w walce z Enigmą, aż po czasy II Wojny Światowej, kiedy to tajny ośrodek w Bletchley Park dzięki dekryptażowi zdobywa informacje pozwalające doprowadzić do zwycięstwa Aliantów.
Mimo, że większość książki stanowią suche fakty, czyta się ją całkiem płynnie i swobodnie, wyłączając fragmenty, w których wyjaśniane są techniczne i matematyczne aspekty działania maszyny szyfrującej i pracy kryptologów. Te jednak są dość wyraźnie wydzielone z tekstu i osoba mająca problemy z ich zrozumieniem, może je bez problemu pominąć, nie tracąc przy tym nic z wątku historycznego. Przekazywane przez autora informacje wydają się wiarygodne (na końcu załączona jest bardzo bogata bibliografia),choć trzeba przyznać, że zdarza mu się przemycić osobistą, czasem sarkastyczną dygresję:
„7 września niewielkie siły francuskie przekroczyły granicę niemiecką w okolicach Saarlouis, Saarbrücken i Zweibrücken, weszły na kilka kilometrów w głąb Rzeszy, po czym wycofały się poza osłonę linii Maginota w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku”
Czasami zdarzają się również obszerne akapity poświęcone opisom, które w mojej opinii są zupełnie nieistotne w kontekście głównego wątku książki.
Ogólnie jednak pan Grajek bardzo rzetelnie podszedł do wyjaśnienia udziału Polaków i Brytyjczyków w rozpracowywaniu Enigmy, który to temat – jak wiadomo – budzi wiele kontrowersji i zazwyczaj przedstawiany jest w zmanipulowany sposób przez każdą ze stron. Dlatego właśnie tę pozycję polecam zarówno tym, którzy chcieliby zyskać nieco wiedzy z zakresu kryptologii jak i tym, którzy poszukują argumentów do dyskusji na temat wyższości polskich matematyków nad brytyjskimi lub vice versa.