The Liberator: One World War II Soldier's 500-Day Odyssey
9788380320505
Jan Dzierzgowski
literatura faktu
Ag2S

W całej kampanii wyzwalania Europy od 10 lipca 1943 roku, kiedy alianci wylądowali na Sycylii, do kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 żaden pułk nie uczestniczył w tak ciężkich walkach i żaden pluton, żadna kompania czy batalion nie wycierpiały tak wiele, jak jednostki, którymi dowodził Felix Sparks. Uczestnik czterech desantów morskich, Sparks, awansował z kapitana na pułkownika, walczył na...

Uczestnik czterech desantów morskich, Sparks, awansował z kapitana na pułkownika, walczył na plażach Sycylii oraz na górzystych terenach Francji i Włoch, przeżył ciężką zimę, ścierając się z oddziałami SS na granicy Rzeszy. Stracił całą kompanię, próbując utrzymać aliancki przyczółek w Anzio, oraz cały batalion w ciemnych lasach porastających pasmo górskie Wogezy, cudem przetrwał krwawy marsz na Europę i poprowadził ostateczne natarcie przez Bawarię.

Alex Kershaw przedstawił jedną z najbardziej porywających i bohaterskich historii w dziejach wojskowości. Tuż przed śmiercią Felixa Sparksa, w 2007, wysłuchał jego relacji, przeprowadził rozmowy z dziesiątkami jego żołnierzy, spędził ponad pięć lat na badaniach w europejskich i amerykańskich archiwach.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/ksiazki/id,108/liberator.html

| 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

„Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani,
Że za tobą idą, że za tobą idą
Chłopcy malowani?.....”

Tym razem na wojnę wybrałem się z Liberatorem. Nie chodzi bynajmniej o Stevena Seagala, który w sensacyjnym kinie akcji zawsze nogą i pięścią wymierza sprawiedliwość ale o prawdziwego żołnierza z krwi i kości, który walczył podczas II Wojny Światowej.
„Liberator” książka autorstwa Alexa Kershawa, okazała się bardzo dobrym wyborem na początek tego roku. Brytyjski pisarz, z którym miałem już do czynienia a raczej czytania, kolejny raz udowadnia, że zagadnienia II Wojny Światowej nie są mu obce.
Anglosaska wersja historii w jego wydaniu jest bardzo dobra i przyjemna w odbiorze. Autor bez ogródek, fałszu i zatajania niewygodnych faktów przedstawia nam tym razem blaski i cienie kampanii alianckiej przeciw nazistom od 1943 do końca wojny. Zmagania wojenne śledzimy tym razem oczami Felixa Sparksa, który służył w 45 Dywizji Piechoty i dowodził 157 Pułkiem Piechoty tak zwanymi „Ognistymi...

Marcin | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, historia

Historia szlaku bojowego pułku "Ognistych Ptaków" stanowiącego część 5. Armii USA, rozpoczynająca się w 1943 roku desantem na Sycylii, wiodąca przez Francję, Włochy i Niemcy, gdzie znalazła swój finał w postaci wyzwolenia KL Dachau. Książka Alexa Kershawa (nie mylić z Ian'em) nie jest jednak wyłącznie opowieścią o II Wojnie Światowej. Przede wszystkim to historia życia Felixa Sparksa (wpierw kapitana, z czasem pułkownika), dowódcy wspomnianej na wstępie jednostki, człowieka o wielkich walorach moralnych, niekwestionowanego bohatera wojennego, prawnika i działacza Partii Demokratycznej, w latach powojennych oddanego orędownika sprawy ograniczenia prawa do posiadania broni. Autorowi nie udało się uniknąć wpadek (wzmianka o Brytyjczykach samotnie walczących z nazizmem w 1941 roku wprawia w osłupienie), ostatecznie jednak stworzył książkę bardzo wartościową, dającą bezpośredni wgląd w historię frontowych zmagań nie z punktu widzenia sztabowych dywagacji, lecz z perspektywy pola walki....

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Interesuję się historią II Wojny Światowej, ale na temat działań Frontu Zachodniego, oprócz operacji w Ardenach, operacji „Market- Garden” i zdobycia Monte Cassino wiedziałem naprawdę niewiele.
Alex Kershaw zabiera nas na wyprawę szlakiem bojowym młodego amerykańskiego oficera Felixa Sparksa.
Kapitan Sparks walczył w Europie od czasu lądowania aliantów na Sycylii, służbę zakończył wyzwalając KL Dachau. Był już wówczas w randze pułkowniku, bo jak sam podkreśla:

„ …w piechocie awanse są łatwe. Wystarczy, że robisz swoje i przeżywasz. Z reguły z tym drugim jest dużo większy problem…”.

Z książki poznamy historię życia młodego Felixa, sposób w jaki trafił do US. Army, jak w niej zarobił na wymarzone studia prawnicze oraz szlak bojowy 45th Infantry Division ”Thunderbird”.
Z ciekawostek dotyczących tej jednostki – ich pierwszą odznaką dywizyjną była… żółta swastyka na czerwonym tle. W późniejszym okresie, jako ewidentnie niepolityczna, została zmieniona.
Nowa odznaka przedstawia...

Kominek | 2015-10-31
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Choć od lektury 'Liberatora' minął już jakiś czas wciąż nie pojawiły się te dobre, najlepsze, doskonałe słowa godne tej książki. Alex Kershaw nie poszedł na skróty. Stanął na wysokości zadania dzieląc się historią, która jeszcze długo po lekturze budzi podziw i przenika lekkim dreszczem.

W 2001 roku, na początku XXI wieku, ponad pół wieku od zakończenia II wojny światowej pojawił się serial, który już wtedy stał się moim ulubionym. Z perspektywy kolejnych lat wracałem do niego po wielokroć i dziś jest to dla mnie najlepsza produkcja dotykająca tego okresu. 'Kompania braci', bo o nim myślę, wniosła do świadomości milionów widzów na całym świecie jedyną w swoim rodzaju istotę wojennych zmagań i jakże realny obraz wojny. Serial został oparty na książce Stephena Ambrose'a pod tym samym tytułem.

Wspominam o nim nie bez powodu. Widoczna w serialu sylwetka dowódcy kompanii E 506 Spadochronowego Pułku Piechoty należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej, porucznika Richarda Wintersa...

Tomasz Siekanowicz | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Książka bardzo dobra. Autor przedstawia w niej losy jednego z dowódców 157 Pułku Piechoty 45 Dywizji Piechoty USA Felixa Sparksa oraz jednostki przez niego dowodzonej. Plusem jest opis walk w rejonach o których mniej się u nas pisze takich jak Salerno, Operacja Dragoon, działania w Wogezach. Wstrząsający jest zwłaszcza opis wyzwolenia więźniów w KL Dachau.
Niestety w książce występują liczne błędy. Nie wiem czy wynikają one z błędów autora czy tłumacza. Pozwoliłem sobie wynotować kilka z nich:
str. 104 - Autor pisze że Anzio położone jest 160 km do Rzymu i 50 km na północ od Monte Cassino. W rzeczywistości z Anzio do Rzymu jest ok 60 km a z Monte Cassino ok 150.
str. 165 cytuję: "Sprawy nabrały tempa, kiedy Kesserling postanowił wycofać pozostałe siły i utworzyć na północ od Rzymu kolejną linię obronna: Linię Hitlera." Linia Hitlera była częścią Linii Gustawa i znajdowała się na południe od Rzymu. Na północ od Wiecznego Miasta zlokalizowana była Linia Gotów.
Błędy dotyczą również...

PureLogos | 2018-01-27
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Jeśli ktoś lubi literaturę dotyczącą II wojny światowej, to po lekturze "Liberatora" raczej nie będzie zawiedziony. Książkę czyta się naprawdę dobrze, choć moim zdaniem czegoś tutaj brakuje. Ale o tym nieco niżej.

Książka dotyczy "500 dni wyzwalania Europy, od lądowania na Sycylii po bramy Dachau". Te 500 dni obserwujemy z perspektywy Feliksa Sparksa, żołnierza armii Stanów Zjednoczonych, oficera w 157 pułku 45. Dywizji Piechoty, zwanej Ognistymi Ptakami. Według autora pułk ten, jak i sama dywizja, zalicza się do najciężej doświadczonych bojowo jednostek wojskowych Stanów Zjednoczonych biorących udział w wyzwalaniu Europy. Jednostka uczestniczyła w lądowaniu Aliantów na Sycylii, desancie pod Anzio, wyzwalaniu południowej Francji, toczyła także ciężkie walki w Wogezach, by zakończyć swój szlak bojowy pod bramą Dachau, hitlerowskiego obozu zagłady. Tak więc autora miał o czym pisać. Do swojej książki zebrał nie tylko wspomnienia Feliksa Sparksa, ale także jego towarzyszy broni,...

Spiderdog86 | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii oraz II Wojny Światowej. Dokładne opisy, przebieg akcji oczami uczestników tamtych okrutnych wydarzeń, szczegółowe relacje dotyczące bitew i potyczek (czy choćby wyzwolenia obozu w Dachau), wiernie zachowane fotografie, a przede wszystkich historyczna dokładność to cechy tej pozycji. Czyta się to na pewno lepiej niż niejeden podręcznik do historii. Przewracając ostatnią stronę (lub przesuwając ekran czytnika) nie sposób nie ulec wzruszeniu. Fantastyczna książka. Polecam.

| 2017-05-15
Przeczytana: 09 maja 2017

Muszę przyznać, że na początku się bałem, książka o amerykańskich żołnierzach napisana przez Brytyjczyka, "oh boy będzie patos" a tu miłe zaskoczenie, nie było nazywania każdego nazistą i gloryfikacji amerykanów.
Początek i koniec to życie głównego bohatera Felixa Sparksa przed i po wojnie, autor nie skupia się tylko na nim, od czasu do czasu mamy jakiś krótki rozdział np. o żołnierzu z SS nord (taka ciekawostka, gdyby nie on to by ta książka nie powstała, przeczytaj a dowiesz się czemu ;), który też wyraża swoje zdanie na różne tematy (autor rozmawiał z nim i wieloma innymi). To kolejny aspekt, książka napisana została z wielką rzetelnością, na końcu każdego rozdziału są źródła i jest ich naprawdę dużo, od prasy po książki czy rozmowy z weteranami.

Nie ma co to mówić, naprawdę warto, autor nie ukrywa prawdy i widzimy, że nie było dobrych czy złych, amerykanie zabijający jeńców czy ostrzeliwujący zbliżających się z białymi flagami posłańców. Książka nie tylko skupia się na...

Andrzej2020 | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

Dość suche opisy faktow. Na początku jak bohater (który jest bohaterem ogólnie, nie tylko literackim) doszedł do wojska i wojny, na koniec, jak żył i działał po wojnie (a to temat na całą niezłą książkę).

Mimo bazowania na kilkudziesięciu wywiadach z uczestnikami wydarzeń, dziesiątach opracowań, książek, gazet itd w głównej części książki zawarte są dzieje wojenne jednego człowieka i jego pododdziału (później oddziału). Szczegułowo (może chwilami za bardzo), z małymi wtrętami dotyczącymi sutuacji ogólniejszej (dowódca kompanii czy batalionu nie wiedział, że Niemcy rozpoczęli kontrofensywe na szerokim czy małym odcinku).

Dzięki warstwie faktograficznej można odtworzyć szlak bojowy lecz niewiele ponadto.
Większość to typowe wyznania żołnierskie (jeżeli nie dodano im patosu) "Poszliśmy na woję, każdy bał się pod gradem pocisków, czasami ktoś okazywał się bohaterem/dobrym/złym człowiekiem, wielu zginęło.

Olbrzymim minusem książki jest tłumaczenie, zrobione przez dyletanta z...

wika | 2018-05-25

Kupiłam w pośpiechu nie czytając dokładnie opisu i byłam przeświadczona, że to powieść inspirowana losami Felixa Sparksa, a okazało się, że jednak literatura faktu.

Ta pozycja niczym mnie nie zaskoczyła, ugruntowała jedynie to, co wiedziałam od wielu lat. Dobrze się czyta.