Liberator

Okładka książki Liberator Alex Kershaw
Okładka książki Liberator
2015-10-07
9788380320505
Jan Dzierzgowski
Jan Dzierzgowski

Przez większość książki czytamy po prostu rzetelną informację o działaniach wojennych Amerykanów na terenie Europy, ważne, że jest to opis konkretny jakby od kuchni, ale opis wkroczenia do Dachau i cała reszta wywołuje wstrząs. Wiele razy czytałem i oglądałem dokumenty o Oświęcimiu i innych NIEMIECKICH OBOZACH KONCENTRACYJNYCH, ale za każdym razem takie dosadne opisy powodują łzy. Jest to niewiarygodne, nie do opisania, brak mi słów, jakich niegodziwości dokonali Niemcy w czasach II w. św. Niewiarygodne, jakim złem jest wojna. Wysoka ocena, oprócz oceny rzetelnej pracy autora jest też hołdem dla głównego bohatera książki i reszty przywołanych chłopaków.

Tytuł ten ukazuje życie Felixa Sparksa. Człowieka, dla którego życie ludzkie jest najcenniejsze. Poznajemy go jako młodego chłopaka ze Stanów. Z każdą kartką książki dowiadujemy się, jakim był człowiekiem, żołnierzem i jak ważne dla niego były zasady i reguły. Przez 500 dni, które spędził w Europie podczas inwazji aliantów na Włochy i Francję, aż po granicę faszystowskich Niemiec. Poznajemy jego rozterki i problemy. Jesteśmy z nim podczas tej tułaczki...

Liberator to tytuł, który pokazuje wojnę od najgorszej strony. Od strony człowieka, który bierze w niej udział. Który stara się w tym bezsensownym starciu znaleźć sens tego, co robi.
Widzimy, jak okrutny był świat podczas wojennej zawieruchy, gdzie dla niektórych najważniejsze było trafić na pierwsze strony gazet nawet kosztem życia podwładnych. Ale nie dla Felixa. Człowieka, który nade wszystko cenił sobie ludzkie życie i dobro innych. A, zwłaszcza podwładnych z jego kompanii, Ognistych Ptaków.

Swietnie sie czyta. Warto!

Swietnie sie czyta. Warto!

Historia kapitana a później płk Felixa
Sparksa służącego w 157 pułku 45DP.
Od lądowania na Sycyli do wyzwolenia
KL Dachau. Którego opis jest szczególnie
przejmujący. Największe wrażenie zrobiły
wspomnienia rannej dziewczynki
(zdobycie Aschaffenburgu) oraz obraz drugiej, martwej dziewczynki z transportu śmierci, na bocznicy kolejowej w Dachau.

Historia kapitana a później płk Felixa
Sparksa służącego w 157 pułku 45DP.
Od lądowania na Sycyli do wyzwolenia
KL Dachau. Którego opis jest szczególnie
przejmujący. Największe wrażenie zrobiły
wspomnienia rannej dziewczynki

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Mega ciekawa pozycja dla wszystkich lubujących się w tematyce II wojny światowej....polecam

Kupiłam w pośpiechu nie czytając dokładnie opisu i byłam przeświadczona, że to powieść inspirowana losami Felixa Sparksa, a okazało się, że jednak literatura faktu.

Ta pozycja niczym mnie nie zaskoczyła, ugruntowała jedynie to, co wiedziałam od wielu lat. Dobrze się czyta.

Jeśli ktoś lubi literaturę dotyczącą II wojny światowej, to po lekturze "Liberatora" raczej nie będzie zawiedziony. Książkę czyta się naprawdę dobrze, choć moim zdaniem czegoś tutaj brakuje. Ale o tym nieco niżej.

Książka dotyczy "500 dni wyzwalania Europy, od lądowania na Sycylii po bramy Dachau". Te 500 dni obserwujemy z perspektywy Feliksa Sparksa, żołnierza armii Stanów Zjednoczonych, oficera w 157 pułku 45. Dywizji Piechoty, zwanej Ognistymi Ptakami. Według autora pułk ten, jak i sama dywizja, zalicza się do najciężej doświadczonych bojowo jednostek wojskowych Stanów Zjednoczonych biorących udział w wyzwalaniu Europy. Jednostka uczestniczyła w lądowaniu Aliantów na Sycylii, desancie pod Anzio, wyzwalaniu południowej Francji, toczyła także ciężkie walki w Wogezach, by zakończyć swój szlak bojowy pod bramą Dachau, hitlerowskiego obozu zagłady. Tak więc autora miał o czym pisać. Do swojej książki zebrał nie tylko wspomnienia Feliksa Sparksa, ale także jego towarzyszy broni, które podparł dodatkowo dokumentami archiwalnymi, a nawet korespondencją z niemieckim żołnierzem z jednostki SS, stojącym po drugiej stronie barykady w trakcie walk w Wogezach. Oczywiście wojenne losy Feliksa Sparksa zajmują największą część omawianej pozycji, ale autor poświęca również kilka rozdziałów jego późniejszemu życiu. Efektem końcowym jest wciągająca relacja, która na całe szczęście unika nadmiernego patosu i hurapatriotyzmu.

"Liberator" ukazuje wojnę taką, jaką była ona w rzeczywistości – brutalną, makabryczną, krwawą, czasami bezsensowną. Żołnierze giną w niej nie tylko w starciu z wrogiem, ale także w wypadkach (pierwsza ofiara desantu na Sycylię to żołnierz, który podczas przesiadania z transportowca na barkę desantową wpadł do morza i utonął),w wyniku nieszczęśliwego przypadku (kolejne ofiary desantu to załoga barki desantowej, która rozbiła się o skały; wszyscy żołnierze utonęli),także w wyniku własnego ostrzału (np. bezsensowna śmierć załogi czołgu trafionego pociskiem sojuszniczego pojazdu),lub niekompetencji, a nieraz i głupoty własnych przełożonych. Autor na stronach swojej książki dobitnie uświadamia nam, że "wojnę kocha tylko ten, kto nigdy jej nie doświadczył".

Garść ciekawostek - gros niezdolnych do walki żołnierzy to nie ofiary niemieckich kul, ale różnego rodzaju chorób fizycznych i psychicznych, ze stopą okopową na czele. Co interesujące, autor wskazuje, że stosunkowo liczne były przypadki niezdolności do walki w wyniku zarażenia żołnierzy chorobami wenerycznymi. Okazuje się zatem, że choć na przestrzeni wieków zmieniały się metody prowadzenia wojny, to jednak żołnierze zachowali swój charakterystyczny rys - alkohol, kobiety i łupy. Dotyczy to także armii Stanów Zjednoczonych.

Warto odnotować inny fakt. Powszechnie znane jest stosowanie przez Armię Czerwoną oddziałów zaporowych, które miały uniemożliwiać ucieczkę własnych żołnierzy z pola bitwy. Sparks w swoim oddziale stosował podobną taktykę, ale zamiast Czekisty z pistoletem, wybierał rosłego sierżanta, najlepiej z doświadczeniem bokserskim, który potrafił bardzo szybko wskazać słabnącym w zapale żołnierzom, gdzie znajduje się wróg. Widać wojna ma swoje niezmienne prawa.

Niezwykle interesująca jest podana przez autora informacja, że spośród rannych żołnierzy, którzy trafiali do amerykańskich szpitali polowych, tylko niecałe 4% nie udało się uratować. Jest to imponujący wskaźnik, świadczący o ogromnych zdolnościach organizacyjnych i technicznych armii Stanów Zjednoczonych. To także wyraz pewnej doktryny wojennej, której najgłośniejszy wyraz dał generał Patton w pewnym słynnym i wielokrotnie powtarzanym powiedzonku. Ogólnie w książce można znaleźć wiele tego typu smaczków, co sprawia, że czyta się ją lekko i szybko.

Książka jest pomyślana jako pozycja biograficzna, ale moim zdaniem sam bohater tej biografii jest mocno wyalienowany. Autor zgromadził wielogodzinne nagrania z rozmowami z Feliksem Sparksem, ale bardzo rzadko udziela mu głosu. Z tego powodu nie potrafimy nawiązać jakiejś bliższej emocjonalnej więzi z postacią Feliksa Sparksa. A może to po prostu kwestia typowo anglosaskiego podejścia do opisywania historii?

To samo dotyczy - moim zdaniem - nieco "suchych" opisów starć i potyczek, w których uczestniczy Sparks i jego żołnierze. Melchior Wańkowicz w książce "Bitwa o Monte Cassino" jest o wiele bardziej "przekonujący". Sądzę, że ten element książki można było opracować nieco lepiej.

Mimo powyższych zastrzeżeń, które przecież nie wszystkim czytelnikom muszą przeszkadzać, polecam "Liberatora". To solidny kawał naprawdę dobrze napisanej historii II wojny światowej.

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii oraz II Wojny Światowej. Dokładne opisy, przebieg akcji oczami uczestników tamtych okrutnych wydarzeń, szczegółowe relacje dotyczące bitew i potyczek (czy choćby wyzwolenia obozu w Dachau),wiernie zachowane fotografie, a przede wszystkich historyczna dokładność to cechy tej pozycji. Czyta się to na pewno lepiej niż niejeden podręcznik do historii. Przewracając ostatnią stronę (lub przesuwając ekran czytnika) nie sposób nie ulec wzruszeniu. Fantastyczna książka. Polecam.

Historia szlaku bojowego pułku "Ognistych Ptaków" stanowiącego część 5. Armii USA, rozpoczynająca się w 1943 roku desantem na Sycylii, wiodąca przez Francję, Włochy i Niemcy, gdzie znalazła swój finał w postaci wyzwolenia KL Dachau. Książka Alexa Kershawa (nie mylić z Ian'em) nie jest jednak wyłącznie opowieścią o II Wojnie Światowej. Przede wszystkim to historia życia Felixa Sparksa (wpierw kapitana, z czasem pułkownika),dowódcy wspomnianej na wstępie jednostki, człowieka o wielkich walorach moralnych, niekwestionowanego bohatera wojennego, prawnika i działacza Partii Demokratycznej, w latach powojennych oddanego orędownika sprawy ograniczenia prawa do posiadania broni. Autorowi nie udało się uniknąć wpadek (wzmianka o Brytyjczykach samotnie walczących z nazizmem w 1941 roku wprawia w osłupienie),ostatecznie jednak stworzył książkę bardzo wartościową, dającą bezpośredni wgląd w historię frontowych zmagań nie z punktu widzenia sztabowych dywagacji, lecz z perspektywy pola walki. Wartkość i plastyczność reporterskiej narracji sprawia, że niektóre fragmenty mogłyby z powodzeniem znaleźć się na kartach jakiejś sensacyjnej powieści. Ten niewątpliwy atut nie osłabia jednak antywojennej wymowy książki, która czyni ją utworem pokrewnym (aczkolwiek nie tak wybitnym) "Depeszom" Michaela Herra. Szlak bojowy "Ognistych Ptaków" to nade wszystko szlak naznaczony piętnem śmierci i cierpienia. Wojna nie ma w sobie nic z romantycznej przygody. Jest tylko bezsensownym szałem unicestwiania życia w imię absurdalnych ideałów.

• II Wojna Światowa