Szara Wilczyca

Tłumaczenie: Jerzy Marlicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Dziecięca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Kazan The Wolf-Dog
Psioro

Inne wydania

Powieść o życiu zwierząt i ludzi na Dalekiej Północy. Dzielny pies Kazan i jego ukochana towarzyszka Szara Wilczyca, oślepiona przez rysia, gdy walczyła w obronie swych szczeniąt, przemierzają razem lasy i pustkowia w poszukiwaniu pożywienia i legowiska. Spotykają na swej drodze przyjaciół i wrogów.

Ilustracje na okładce i w tekście Katarzyna Karina Chmiel.

Darek DTSG | 2013-07-26
Przeczytana: 2013 rok

„Szara Wilczyca” – wzrusza i zarazem skłania do refleksji, ale przede wszystkim pochłania bez reszty. To doskonała propozycja dla miłośników zwierząt i natury oraz czytelników spragnionych mocnych wrażeń. Z losami bohaterów powieści splatają się losy ludzi szlachetnych i okrutnych, kochających zwierzęta i je prześladujących. Lektura obowiązkowa

Lilek404 | 2013-02-18

Dla jakich młodszych odbiorców! Co Wy gadacie. James Curwood jak Jack London pisali dla dorosłych i jak najbardziej dla dorosłych się takie książki nadają. Obaj opisywali świat, który czaruje, przeraża i zniewala. Historia Kazana i Szarej Wilczycy przekazuje emocje porównywalne do tych z najlepszych romansów. Tak właśnie uważam. To powieść o zwierzętach, ale napisał ją człowiek opisujący przyrodę ludzkim językiem uczuć. Jedyna książka, przy której moje łzy przekroczyły ostatnią barierę opanowania. T.T

radosiewka | 2011-03-23

W dzieciństwie uwielbiałam czytać książki przygodowe, w których głównymi bohaterami były zwierzęta. Szara wilczyca to jedna z moich ukochanych książek. Czytałam ją kilka razy i zawsze powodowała u mnie silne wzruszenia. Teraz, myśląc o tym tytule stwierdzam, że niedługo powinnam odświeżyć sobie twórczość Curwooda.
Jest to książka skierowana do młodszego odbiorcy, ale każdy miłośnik przyrody, wilków i wzywających historii znajdzie tutaj coś dla siebie. Książka świetnie nadaje się do zaszczepiania w dzieciach szacunku dla przyrody i zainteresowania ich jej problematyką.

Sprawdź moje najnowsze teksty na www.radosiewka.pl

Barbara | 2015-03-07
Przeczytana: 01 lutego 2015

Ponadczasowa książka nie tylko dla młodych czytelników.Każdy znajdzie tutaj odrobinę wzruszenia oraz niepokoju czy aby wszystko zakończy się szczęśliwie.Niesamowite,że udało się stworzyć autorowi tak świetną powieść,pełną niezwykłych przygód gdzie bohaterem jest pies.Polecam wszystkim.

Agnieszka | 2011-02-13

Ukochana książka mojego dzieciństwa

Książki Jamesa Olivera Curwooda od zawsze mi towarzyszyli. Pamiętam, że kiedy moi rówieśnicy zaczytywali się bajkami barci Grimm oraz baśniami Andersena, ja uciekałam w świat położony na dalekiej Alasce. Tajemnicza przyroda, zew krwi dzikich zwierząt to coś, co naprawdę mnie interesowało. Potem godzinami odtwarzałam sceny zawarte w tych powieściach w moich zabawach, czy też na zarysowanych kartkach. „Szarą Wilczycę” poznałam już w zerówce. Być może dlatego jest mi ona aż tak bliska i tak chętnie do niej wracam?
Akcja książki „Szara Wilczyca” dzieje się gdzieś na dalekiej Alasce. Kazan to mieszaniec psa husky z wilkiem. Jego imię oznacza w dosłownym tłumaczeniu „dziki pies”. Jednak na początku akcji wyłania nam się obraz łagodnego psiaka, który poddaje się pieszczotą kobiecie o imieniu Iza. Jak się okazuje, mieszaniec uratował kobietę z niebezpieczeństwa. Szczęśliwe zwierzę przyjmuje pieszczoty, jednak wkrótce zostaje zdradzony przez obecnego właściciela i oddany niejakiemu Mac...

Kamena | 2012-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Odsłuchane jako audiobook czytany przez Rocha Siemianowskiego (znany chociażby z TV Marketu ;D).
R e w e l a c y j n y lektor, polecam gorąco!

A fabuła - jak to fabuła spod pióra Curwooda. Opowiada losy dzikiej przyrody z pierwszej dekady XX w. bez krzywdzenia zwierzyny uczłowieczaniem, po prostu pozwalając jej być sobą. Fenomenem jest, że czyni to bez naukowego patosu podręczników przyrodniczych, w iście przygodowym stylu.
Nie da się nie kochać głównych bohaterów książek Kanadyjczyka, nawet jeśli zdarzy im się toczyć niesprawiedliwe wojny (spoiler: mam na myśli Kazan vs Szczerbaty i Wydra ;]).

Elenaj | 2012-04-15

W czasach gdy dorastałam,książki Curwooda były jedynymi wartymi uwagi powieściami przygodowymi i to jakimi!Za oknem polska szarość i beznadzieja odrapanych podwórek, a tu zimna,tak daleka północ,pełna dzikich zwierząt,strasznych czerwonoskórych , odważnych podróżników i złych białych ludzi.Co strona ,to nowa przygoda, przyprawiająca o gęsią skórkę.Na tych książkach uczyłam się odróżniać dobro od zła.

Patrycja | 2015-08-20
Przeczytana: 16 kwietnia 2007

Pierwszy raz spotkałam się z nią buszując w zakamarkach pobliskiej biblioteki za młodu. Dzięki niej zapałam gorącą miłością do twórczości Jamesa Olivera Curwood'a. Pięknie opisane krajobrazy, życie i zachowania zwierząt, bezwzględność natury. Cieszyłam się wraz z bohaterką oraz płakałam jak bóbr. Świetna lektura i dla młodszych i dla starszych. Gorrrrrąco polecam!

Joanna | 2015-02-08
Przeczytana: 2002 rok

Wspaniała książka od, której zaczęła się moja świadoma podróż z książkami przez życie. Do tej pory kiedy czytam tą książkę płaczę w niektórych momentach. Polecam każdemu, w każdym wieku.