Szara Wilczyca

Tłumaczenie: Jerzy Marlicz
Cykl: Szara wilczyca (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Kazan The Wolf-Dog
Psioro

Powieść o życiu zwierząt i ludzi na Dalekiej Północy. Dzielny pies Kazan i jego ukochana towarzyszka Szara Wilczyca, oślepiona przez rysia, gdy walczyła w obronie swych szczeniąt, przemierzają razem lasy i pustkowia w poszukiwaniu pożywienia i legowiska. Spotykają na swej drodze przyjaciół i wrogów.

Ilustracje na okładce i w tekście Katarzyna Karina Chmiel.

źródło opisu: Okładka

allison | 2018-09-12
Przeczytana: 11 września 2018

„Szara Wilczyca” to klasyka dla młodzieży. Warto jednak sięgnąć po tę powieść na każdym etapie życia, gdyż jest to proza ponadczasowa, dojrzała, piękna, w dodatku napisana kunsztownym językiem, jaki dziś w literaturze należy do rzadkości.

James Oliver Curwood jest pisarzem mojego dzieciństwa. Wychowałam się na jego książkach. Z wielkimi emocjami śledziłam perypetie poszukiwaczy złota, ale największe wrażenie zrobiły na mnie opowieści o zwierzętach. Szara Wilczyca to jedna z bohaterek, która na stałe zapisały się w mej pamięci.

Teraz, po wielu latach, sięgnęłam po powieść Curwooda z wielkim sentymentem, przede wszystkim dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka, które z powodzeniem wznawia klasykę – i dla dorosłych, i dla dzieci oraz młodzieży.
Nie ukrywam, że wróciłam do „Szarej Wilczycy” z ogromnymi emocjami, które niezmiennie towarzyszyły mi od pierwszych do ostatnich stron, mimo iż pamiętałam większość treści oraz niezwykle wzruszający finał.

Na świeżo i dojrzale spojrzałam jednak...

Darek DTSG | 2013-07-26
Przeczytana: 2013 rok

„Szara Wilczyca” – wzrusza i zarazem skłania do refleksji, ale przede wszystkim pochłania bez reszty. To doskonała propozycja dla miłośników zwierząt i natury oraz czytelników spragnionych mocnych wrażeń. Z losami bohaterów powieści splatają się losy ludzi szlachetnych i okrutnych, kochających zwierzęta i je prześladujących. Lektura obowiązkowa

Sargento_Garcia | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

James Oliver Curwood to dla mnie niedościgniony mistrz historii których akcja dzieje się na dalekiej północy.

Snieznooka | 2018-09-28

Książek Jamesa Olivera Curwood nie trzeba nikomu przedstawiać, „Szara Wilczyca” jest niezwykła. Opowiada historię Kazana niezwykłego mieszańca huskiego i wilka oraz jego partnerki tytułowej Szarej Wilczycy. To dramatyczna historia miłości mieszańca i wilczycy, którym przyszło żyć w bardzo trudnych warunkach północnoamerykańskiej puszczy. To historia pokazująca oddanie i poświęcenie, wzrusza i skłania do refleksji. Pochłania czytelnika i uwrażliwia na każdą istotę żywą, bowiem zasługuje ona na szacunek, o czym niejednokrotnie człowiek zapomina.

„Wiatr przywiał mu teraz woń znacznie ostrzejszą. Kazał natężył mięśnie, zebrał się w sobie i ruszył sanie z miejsca.”

Akcja książki dzieje się na dalekiej Alasce, imię naszego bohatera dosłownie można przetłumaczyć, jako „dziki pies”, chociaż na początku historii imię to wcale do niego nie pasuje. Wydaje nam się miłym i łagodnym pupilem, który łasy jest na wszelkie pieszczoty. W dalszej części okazuje się, że uratował pewną kobietę od...

Roman Dłużniewski | 2016-12-07

Dla mnie to książka wybitna!! Kazan i jego niewidoma przyjaciółka. Szara wilczyca. Pięknie opisana ich przyjaźń i przygody. Koniecznie!!

Jarosław Prusiński | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 1999

Pamiętam tę książkę z dzieciństwa. I sam fakt, że ją pamiętam po tylu latach i tysiącach przeczytanych książek o czymś świadczy. Muszę kiedyś do niej wrócić. Koniecznie.
To książka o wilku, ale i ludziach. Czy po przeczytaniu tej książki powiemy jeszcze "człowiek człowiekowi wilkiem"? A może to wilki powinny mówić: "wilk wilkowi człowiekiem"?
Klasyka przed duże K.

Lilek404 | 2013-02-18

Dla jakich młodszych odbiorców! Co Wy gadacie. James Curwood jak Jack London pisali dla dorosłych i jak najbardziej dla dorosłych się takie książki nadają. Obaj opisywali świat, który czaruje, przeraża i zniewala. Historia Kazana i Szarej Wilczycy przekazuje emocje porównywalne do tych z najlepszych romansów. Tak właśnie uważam. To powieść o zwierzętach, ale napisał ją człowiek opisujący przyrodę ludzkim językiem uczuć. Jedyna książka, przy której moje łzy przekroczyły ostatnią barierę opanowania. T.T

radosiewka | 2011-03-23

W dzieciństwie uwielbiałam czytać książki przygodowe, w których głównymi bohaterami były zwierzęta. Szara wilczyca to jedna z moich ukochanych książek. Czytałam ją kilka razy i zawsze powodowała u mnie silne wzruszenia. Teraz, myśląc o tym tytule stwierdzam, że niedługo powinnam odświeżyć sobie twórczość Curwooda.
Jest to książka skierowana do młodszego odbiorcy, ale każdy miłośnik przyrody, wilków i wzywających historii znajdzie tutaj coś dla siebie. Książka świetnie nadaje się do zaszczepiania w dzieciach szacunku dla przyrody i zainteresowania ich jej problematyką.

Sprawdź moje najnowsze teksty na www.radosiewka.pl

Barbara | 2015-03-07
Przeczytana: 01 lutego 2015

Ponadczasowa książka nie tylko dla młodych czytelników.Każdy znajdzie tutaj odrobinę wzruszenia oraz niepokoju czy aby wszystko zakończy się szczęśliwie.Niesamowite,że udało się stworzyć autorowi tak świetną powieść,pełną niezwykłych przygód gdzie bohaterem jest pies.Polecam wszystkim.

anitula | 2014-11-22

wspaniała wzruszająca książka pokazuje nam że zwierzęta też maj swoje uczucia są lojalne i odważne polecam warta przeczytania