Wyzwanie czytelnicze LC

To oślepiające, nieobecne światło

Tłumaczenie: Małgorzata Szczurek
Wydawnictwo: Karakter
7,68 (240 ocen i 28 opinii) Zobacz oceny
10
24
9
48
8
62
7
67
6
24
5
8
4
4
3
2
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Cette aveuglante absence de lumière
data wydania
ISBN
9788392736615
liczba stron
272
słowa kluczowe
Maroko, więzienie, koszmar
kategoria
literatura faktu
język
polski

18 lat pod ziemią, w celi wielkości grobu. Bez światła, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, bez nadziei na odzyskanie wolności. Z tej perspektywy przemawia Salim, narrator powieści. Skazany za udział w zamachu na króla Hassana II, podobnie jak jego towarzysze, żołnierze armii marokańskiej, został osadzony w tajnym więzieniu Tazmamart. Spośród kilkudziesięciu skazańców wolności dożyło...

18 lat pod ziemią, w celi wielkości grobu. Bez światła, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, bez nadziei na odzyskanie wolności. Z tej perspektywy przemawia Salim, narrator powieści. Skazany za udział w zamachu na króla Hassana II, podobnie jak jego towarzysze, żołnierze armii marokańskiej, został osadzony w tajnym więzieniu Tazmamart. Spośród kilkudziesięciu skazańców wolności dożyło czterech. Historia ta wydarzyła się naprawdę, a Tahar Ben Jelloun napisał swą powieść na podstawie autentycznej relacji jednego z ocalałych.

39 rozdziałów, 280 stron. Siedzenie, spanie, jedzenie. Defekowanie. Rozmyślanie. Rozmowy z sąsiadami. Gra w karty. Opowiadanie dowcipów, filmów, książek. Walka z robakami i skorpionami. Pod ziemią, w celi wielkości grobu, każda z tych czynności wygląda inaczej i nabiera nowego znaczenia. Kiedy jest się skazanym na powolne umieranie, trzeba wybierać: zachować nadzieję, czy też na zawsze ją porzucić, pamiętać o przeszłości, czy o niej zapomnieć. Salim, podobnie jak inni więźniowie, jest muzułmaninem. Recytuje Koran, odprawia modlitwy. Jednak w jego przypadku religia to coś więcej niż codzienny obrządek. To jedyna droga do osiągnięcia wolności.

Powieść Ben Jellouna jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących książek ostatnich lat. Wpisuje się w dobrze znaną w Polsce tradycję literatury łagrowej i obozowej, ale wprowadza do niej nowy ton – orientalną wrażliwość, którą jest przesycona, i odmienny kontekst religijny – islam w jego odmianie sufickiej. Również sam styl powieści, miejscami gęsty i pełen ornamentów, a miejscami dążący do jak największej czystości i prostoty, brzmi całkiem niezwyczajnie. Książka Ben Jellouna dla jednych będzie naturalistycznym opisem tortur, dla innych – poetycką opowieścią o wyzwoleniu. Jest jednocześnie jednym i drugim – ukazuje pełnię człowieczeństwa.


"W swej poruszającej powieści Tahar Ben Jelloun wybrał wyobraźnię w walce z barbarzyństwem. Literaturę jako ostateczną formę wolności".
"L’Express"

"Arcydzieło, które pokazuje – a udaje się to tylko nielicznym książkom – co powinno być celem literatury".
Z werdyktu jury nagrody Impac 2004

 

źródło opisu: Wydawnictwo Karakter, 2008

źródło okładki: http://www.karakter.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (906)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1118
Zuba | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Przestrzeliłam w oczekiwaniach wobec tej powieści. Co prawda, rzeczywiście jest to książka niezwykła, pokazująca okrutny los więźnia skazanego na 18 lat egzystencji pod ziemią, pozbawionego prawie wszystkiego. Opowieść utkana jest w jakiś urzekający sposób - ma w sobie orientalne bogactwo słowa i przesiąknięta wiarą w boski sens rzeczy, mimo wszystko. Pokazuje również siłę słowa - narrator i jego towarzysze żywili się słowem - Koranem, wierszami marokańskich poetów, opowiadaniami fabuł hollywoodzkich hitów. Te momenty najbardziej mnie urzekły.

Z drugiej strony, naturalistyczne opisy, których się obawiałam, nie były tak straszne, dla mnie były szczere i konieczne.

A z trzeciej - nie mogłam darować autorowi (narratorowi) pewnych nieścisłości, podważało to moim zdaniem wiarygodność całej relacji. Od powieści opartych na faktach oczekuję dbałości o szczegóły, inaczej tracę zaufanie i nie potrafię współczuć. Stąd nie wierzę, że więźniowie karmieni byli kilkanaście lat tylko ryżem i...

książek: 1720
luelle | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Mam za słabe nerwy na takie lektury. I głowę. I serce. Z informacji na okładce wynika, że powieść ta oparta jest na autentycznej relacji Marokańczyka przez prawie 20 lat (!) więzionego pod ziemią, w celi wielkości grobu. Zarówno dla bohatera, jak i autora książki literatura jest czymś niezwykle ważnym, więc historia ta opowiedziana jest cudownym językiem literackim, miejscami zbliżającym się do mistycznych rozważań. Jednak sama opowieść jest przerażająca... Mnóstwo tu okrucieństwa, dosłowności, obrzydliwych szczegółów dotyczących procesów fizycznych, cielesnych i upokarzających sytuacji. Robactwo wżerające się w ciało i z tego ciała wypełzające, śmierć kolejnych więźniów w przerażających katuszach wywołanych głodem, kilkunastoletnią ciemnością, bólem, męczarnią psychiczną i utratą zmysłów... Nie, nie umiem o tym opowiedzieć.

książek: 718
Radosław Gabinek | 2018-06-22
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com


Wrażliwości tego marokańskiego pisarza zdążyłem już doświadczyć wcześniej, kiedy to objaśniał islam z perspektywy dziecka. Jeśli ktoś jest ciekawy to wystarczy poszperać na blogu za opinią. To był początek pięknej przyjaźni. Teraz kiedy leżę na plaży na tunezyjskiej Djerbie, a Maroko nigdy nie było bliżej, przyszła idealna pora na zapoznanie się z jego najbardziej znanym dziełem. "To oślepiające, nieobecne światło" jest książką, która głęboko wchodzi w duszę i pewnie na długo w niej pozostaje. Jej lektura to wydarzenie metafizyczne, prawdziwa duchowość której nie doświadczycie przy pomocy żadnej zinstytucjonalizowanej formy kultu religijnego.

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Podczas nieudanego przewrotu i próby obalenia króla Maroka Hassana II, która to próba skończyła się klęską, do celi o wielkości grobu trafia Salim i jak się później okaże przyjdzie mu tam spędzić 18 lat. Pobyt w tajnym więzieniu Tazmamart to liczne tortury zmierzające do...

książek: 930
adb | 2015-08-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Maroko pojawia się tylko we wspomnieniu, podobnie jak oślepiające, afrykańskie światło. Nieobecne, bo to książka o ciemności. Dosłownie i w przenośni.
Po nieudanym zamachu na króla Hassana II w lipcu 1971 roku grupa młodych żołnierzy zostaje osadzona w więzieniu Tazmamart. Miejsce jest szczególne, to pojedyncze, ciemne cele, niedostosowane wielkością do wzrostu dorosłego. Te cele stają się grobami, więźniowie zostali pochowani za życia. Ratunkiem są wspomnienia i opowieści. W świecie ciemności ratunkiem pozostaje głos. więźniowie zapełniają dni, przestrzegając ustalonego porządku i przypisanych sobie funkcji.
Uderzająca jest w tej powieści swoista równowaga: każde okrucieństwo równoważy łagodność, naturalistycznym opisom fizjologii, chorób i śmierci przeciwstawione jest piękno medytacji i modlitwy, opozycją brzydoty i ciemności jest wysublimowane piękno języka powieści.
Przeraża świadomość, że to powieść oparta na faktach, przeraża brutalność śmierci, ale w głębi jest to...

książek: 562
Ramzes1988 | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Główny bohater powieści, a zarazem narrator jest skazańcem, który próbował przeprowadzić zamach na króla Maroka. Spisek się nie powiódł, Salim wraz z grupą mężczyzn został osadzony w tajnym więzieniu, gdzie w traficznych warunkach ma dokończyć swojego żywota. Cały proces "resocjalizacji" ma sprawić, że skazani będą załować że nie dostali kary śmierci.
Osadzeni odbywają swój wyrok w całkowitej ciemności, przez wiele tygodni nie widzą światła, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne pod siebie, śpią w tym samym miejscu, jedzą byle co, to wszystko ma ich doprowadzić do powolnej śmierci w męczarniach.
Fascynująca książka, jednocześnie przerażające jest co jeden człowiek jest w stanie zrobić drugiemu.

książek: 955
Mario | 2016-10-20
Na półkach: Przeczytane

Chwała wydawnictwu Karakter za tę Arabię, Afrykę, Azję, którą odeń dostajemy, nawet jeśli autorzy stamtąd piszą w językach stąd. Ben Jelloun, mimo że w Paryżu, pisze jak Marokańczyk (chcę wierzyć, że tak właśnie jest), pisze od środka Arabii, nie jak Europejczyk, choć dla Europejczyka zrozumiale. Pisze o znoszeniu swojego losu na modłę arabską, i mam na myśli nie tylko los narratora, ale także innych osób dramatu, żołnierzy, współwięźniów, przedstawicieli władzy.
Pokazuje też sposoby posługiwania się religią, islamem, u swoich arabskich bohaterów, pokazuje także ten islam najprymitywniejszy (żołnierz, oprawca więźniów, dziwi się się swojemu trudnemu losowi, bo przecież odmawia nakazane modlitwy, przestrzega postów i daje jałmużnę, a więc wykonuje wszystko, co nakazuje religia, a dostaje w zamian ciężkie życie), ten rozumiany jak rodzaj umowy handlowej z Bogiem połączonej z regulaminem wojskowym. Nie tylko islam jest tak przeżywany przez ludzi, to dla nas też cenny obraz, bo takie...

książek: 883
Aarionne | 2011-09-29
Przeczytana: grudzień 2008

My, Europejczycy, a zwłaszcza Polacy, przesiąknięci jesteśmy informacjami na temat obozów zagłady - Oświęcim, Treblinka, Chełmno, historia naznaczyła naszą polską ziemię piętnem cierpienia. Dlatego czytając książkę Tahara Ben Jellouna wciąż miałam przed oczami wizję setek tysięcy ludzi umierających w obozach koncentracyjnych. I, zabrzmi to może okrutnie i nieludzko, ale podczas tej lektury myślałam sobie, że inni mieli jeszcze gorzej... To wielka rzecz, że powstają takie książki. Trzeba mieć niezwykły dar, ale i niezwykłą odwagę, żeby opisać horror dwudziestu lat życia, żeby wciąż wracać wspomnieniami do tamtych chwil... Tym, co w tej książce dodatkowo uderza, jest język - prosty, ale pełen kunsztu. Co drugie zdanie mogłoby stać się swoistym aforyzmem. Książka drąży człowieka, nie pozwala się oderwać od lektury, zapada głęboko w świadomość i pamięć.

książek: 1026
oceuce | 2018-09-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2018

Tazmamart to tajne marokańskie więzienie na Saharze. Gdy w 1971 roku część wojska przeprowadziła w Maroko nieudany zamach na króla, to właśnie tam trafili szeregowi żołnierze, którzy wykonywali rozkazy zbuntowanych wojskowych. Byli skazani na 10 lat, ale w rzeczywistości spędzili w niewoli 20. Oczywiście nie wszyscy, bo z 29 więźniów Tazmamart przeżyło zaledwie 4.

"To oślepiające niebieskie światło" jest literacką próbą opowiedzenia prawdziwej historii jednego z nich- Aziza Binebine'a, w książce nazwanego Salimem. Bohater i zarazem narrator opisuje codzienność więźniów Tazmamartu i są to opisy przerażające. Podziemne cele w których nie można się wyprostować, chleb i makaron bez żadnych dodatków do jedzenia każdego dnia przez 18 lat niewoli, choroby, samobójstwa, przypadki szaleństwa. Światło, które widzieli jedynie przy okazji grzebania kolejnych współwięźniów i przede wszystkim nieustanna walka, by pozostać człowiekiem- nie sposób wobec tej historii pozostać obojętnym.

Książek...

książek: 212
sukkubi | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok

„To oślepiające, nieobecne światło” to pięknie opowiedziany horror. Ludzki dramat i ludzka podłość rozgrywają się tu w świecie wypełnionym orientalną nutą zwykle pobrzmiewającą w baśniach, wyczuwaną w przyprawach, widzianą w kolorach. Cała opowieść zbudowana jest ze słów budzących zachwyt co nie pozwala obok lektury przejść obojętnie. Upraszczając opisałabym tę książkę jako powieść z cyklu literatury obozowo-łagrowej w wydaniu orientalnym, pisaną w stylu Paulo Coelho. Czytając wyznania więźnia Tazmamartu czujemy szok, wstręt i niedowierzanie, mimo że historia świata i jego współczesność tak bogate w przykłady odrażającego traktowania jednych ludzi przez drugich, zwykle w/w odczucia przytępiają. Język jakim posługuje się narrator wprowadza nową jakość, pewien spokój, zrozumienie co tym bardziej każe nam się buntować przeciw temu, o czym czytamy.
Bałam się tej książki. Gdy dowiedziałam się o czym jest myślałam, że będę się dusić podczas jej czytania, że nie dam rady. Ale jest...

książek: 651
Ksawery Szaniawski | 2012-12-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2012

Wstrząsająca historia, która wydarzyła się naprawdę. Więźniowie polityczni zostali osadzeni na długie lata, w więzieniu w którym cele są wielkości grobu w których skazany nie może się wyprostować. Zostali wypchnięci poza nawias społeczeństwa. Bohater opowieści a zarazem autor książki aby ochronić się przed obłędem odrzuca swoja przeszłość i nie myśli o przyszłości.
Książka napisana niezwykle poetyckim językiem przedstawia historie wyzwolenia w oparciu o orientalny mistycyzm.

zobacz kolejne z 896 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
15 wielkich francuskich powieści

14 lipca we Francji przypada święto narodowe – obchodzone jest w rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Z tej okazji dziś proponujemy Wam zestawienie najlepszych współczesnych książek francuskich autorów. Vive la révolution! Vive la littérature!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd