Słowacki. SzatAnioł

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Słowacki
Pistacia

Czeka nas niezwykła podróż śladami Juliusza Słowackiego; czy może trafniej – bezdrożami, którymi podążał. Pod piórem Jana Zielińskiego dziewiętnaste stulecie ożywa. Odzyskuje swój niepowtarzalny koloryt, a fakty, zdarzenia i biografie na powrót stają się wyraziste. W tej książce znajdziemy odpowiedzi na szereg intrygujących pytań, a także pytania, których nikt dotąd nie stawiał i odpowiedzi, których dotąd unikano.
Jana Zielińskiego intryguje także, jak wiele z człowieka jest w poecie i co poeta ma do powiedzenia o człowieku. Jest świadom, że oprócz tego, co zastane i zrealizowane, życie składa się także z niespełnionych marzeń i niewykorzystanych szans. Dlatego miejscami rekonstruuje też „biografię wyobrażoną” Słowackiego i nadaje nowy sens nawet dobrze znanym faktom.
Wiek XIX i XXI – tak daleki i zarazem tak bliski. Zwykliśmy myśleć, że mamy monopol na dojmującą samotność, duchowe rozterki i zmagania z Bogiem, a przecież losy Słowackiego zadziwiająco i niepokojąco przypominają nasze.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Monka | 2011-11-06

Ciekawe, nowe, odkrywcze spojrzenie na sylwetkę naszego romantycznego poety. Zdecydowanie polecam!!!

Emil | 2013-01-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra biografia polskiego poety. Jego życiorys przedstawiony jest w postaci drogi, a czytelnik zapoznawany jest z zkolejnymi etapami jest podróży poświecie. I tak możemy przeczytać o dziewięciu stacjach: (1) Krzemieniec i Wilno, (2) Warszawa, (3) Podróż na Zachód, (4) Pierwszy Paryż, (5) Genewa, (6) Pierwsze Włochy, (7) Podróż na Wschód, (8) Drugie Włochy oraz (9) Drugi Paryż. Do książki dołączone jet też w ramach ciekawostki kalendarium ważnych wydarzeń po śmierci poety. Autor nie unika trudnych tematów tj. wątek narkomanii, czy domniemany biseksualizm i pedofilia oraz domnienanz związek z Charlottą Bonaparte, który zaowocował nieślubnym synem, czy też fakt, że polski poeta w listach do matki nazywał Joachima Lelewela w wulgarny sposób. Jan Zieliński przytacza także wiele ciekawostek związanych z życiem Słowackiego. Jednąa z nich jest to, że u podstaw konfliktu z Mickiewiczem leżynapisanie przez tego ostatniego Dziadów cz. III i poruszenie tematu dr Becu. Poszczególne...

patrycja_wojtowicz | 2014-09-22

Rewelacyjna biografia mistrza Słowackiego. Odbrązawiająca, ale nie pozbawiające szacunku.

Katarzyna | 2015-01-10
Przeczytana: czerwiec 2014

Bardzo ciekawa biografia napisana przez prof. Zielińskiego. Jest fabularna, bardzo przyjemnie się ją czyta.

zacofany-w-lekturze | 2014-09-05
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Phea | 2015-11-04

Trochę się zawiodłam, ale książka nie jest zła. Autor podejmuje ciekawe tematy i snuje równie ciekawe hipotezy, nie popadając jednak w przesadę; podkreśla, że w pewnych przypadkach może się mylić. Życie Słowackiego przedstawia za pomocą nie zawsze chronologicznych migawek. Szkoda, że nie poświęcił nieco więcej miejsca konfliktowi z Mickiewiczem (zaskoczyło mnie, że nie ma nawet wzmianki na temat Wigilii 1840). Chwilami jest ciekawie, chwilami niestety nudnawo.

słowacki | 2016-10-20
Remedium | 2016-10-08