Szkatułki Newerlego

Okładka książki Szkatułki Newerlego Jan Zieliński (historyk literatury)
Okładka książki Szkatułki Newerlego
Jan Zieliński (historyk literatury) Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Fortuna i fatum
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2012-05-30
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-30
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374145985
Tagi:
Igor Newerly
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Notatniki Adam Dziadek, Aleksander Wat, Jan Zieliński (historyk literatury)
Ocena 7,0
Notatniki Adam Dziadek, Aleks...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 119 (3/2012) Karol Berger, Ewa Bieńkowska, Harold Brodkey, Renata Gorczyńska, Julia Hartwig, Wiesław Juszczak, Tadeusz Kornaś, Jarosław Kuisz, Claudio Magris, Janusz Andrzej Majcherek, Krzysztof Michalski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Roberto Salvadori, Marian Sworzeń, Leszek Szaruga, Adam Szczuciński, Janusz Szuber, Wojciech Tomasik, Mariusz Wilk, Adam Zagajewski, Jan Zieliński (historyk literatury)
Ocena 8,2
Zeszyty Litera... Karol Berger, Ewa B...
Okładka książki Czterdzieści i cztery. Magazyn apokaliptyczny, nr 3 / 2011 - Nowy wspaniały świat Giorgio Agamben, Borys Barski, Nikodem Bończa-Tomaszewski, Wojciech Chmielewski, Stanisław Chyczyński, Marek Horodniczy, Aleksander Kopiński, Tadeusz Korzeniewski, Piotr Kosmala, Michał Łuczewski, Filip Memches, Artur Nowaczewski, Robert Pawlik, Redakcja pisma Czterdzieści i Cztery, Izabela Rutkowska, Michał Sokulski, Rafał Tichy, Szczepan Twardoch, Maciej Urbanowski, Andrzej Walicki, Rafał Wojasiński, Jan Zieliński (historyk literatury)
Ocena 8,5
Czterdzieści i... Giorgio Agamben, Bo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
976
430

Na półkach:

Byłaby ciekawa, gdyby nie była taka nudna. W sensie: ciekawe życie niezwykłego pisarza opisane w mało zachęcający do czytania sposób. Szkoda. Może to dlatego, bo autor jest historykiem nie pisarzem ?

Byłaby ciekawa, gdyby nie była taka nudna. W sensie: ciekawe życie niezwykłego pisarza opisane w mało zachęcający do czytania sposób. Szkoda. Może to dlatego, bo autor jest historykiem nie pisarzem ?

Pokaż mimo to

avatar
2070
910

Na półkach: ,

Kiedy myślę sobie o książkach Igora Newerlego, to coraz wyraźniej widzę, że wiele im zawdzięczam. Pierwszą był "Chłopiec z Salskich Stepów", który wstrząsnął, ale jednocześnie spełnił rolę szczepionki, pozwalającej na lekturę innej lektury obozowej. Potem wyciągnięta z zapadłego kąta biblioteki rodziców "Pamiątka z celulozy" czytana w okresie, gdy termin socrealizm nic mi jeszcze nie mówił, ale za to z wypiekami na policzkach. Ta książka sprawiła, że łatwiej mi było już po latach wielu z jaką taką łagodnością odnosić się do lewicowych idei. I wreszcie dwie książki, moje ukochane - "Leśne morze" i "Wzgórze Błękitnego Snu", które przeniosły mnie na głęboką Syberię tak skutecznie, że nie mogę minąć obojętnie żadnej książki na ten temat. I wreszcie "Zostało z uczty bogów", podsumowanie bogatego życia, świadectwo cnoty lewicowości. I najważniejsze - Newerly uczynił ze mnie, osoby o poglądach zdecydowanie liberalnych, kogoś otwartego na tych, którzy mają serce po lewej stronie. Uważam, ze to cenne.
Biografia Zielińskiego ma bardzo adekwatny tytuł. To szkatułki, czyli skrzyneczki do przechowywania czegoś cennego, a książka składa się ze szkatułek-rozdziałów z ledwością trzymających się chronologii. Nie czuję się całkowicie usatysfakcjonowana. Autorowi najwyraźniej wydaje się najistotniejsze trochę co innego niż mnie. Z mojego punktu widzenia to wada tej książki, pewno z innych może być inaczej:)

Kiedy myślę sobie o książkach Igora Newerlego, to coraz wyraźniej widzę, że wiele im zawdzięczam. Pierwszą był "Chłopiec z Salskich Stepów", który wstrząsnął, ale jednocześnie spełnił rolę szczepionki, pozwalającej na lekturę innej lektury obozowej. Potem wyciągnięta z zapadłego kąta biblioteki rodziców "Pamiątka z celulozy" czytana w okresie, gdy termin socrealizm nic mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4663
3431

Na półkach: , , ,

Igor Newerly to ciekawa postać, czasem wydaje mi się nawet, że jego biografia jest bardziej pasjonująca niż twórczość, mimo iż pisarz często wykorzystywał w swoich książkach elementy autobiograficzne.
Dlatego po tę biografię sięgnęłam z zainteresowaniem i nie zawiodłam się.

Początkowo nie podobało mi się, że autor często snuje różne dygresje. Potem jednak okazało się, że dzięki tym opowieściom książka pokazuje barwny świat, w którym pisarz się obracał, np. środowisko literackie, partyjne, konspiracyjne, związane z Korczakiem i jego małymi podopiecznymi.

Oprócz elementów dotyczących biografii Newerly'ego, jego rodziny i przyjaciół, mamy tu sporo informacji na temat książek, ich genezy, odbioru, tłumaczeń.
Zieliński nie stara się tłumaczyć pisarza z jego flirtu z socrealizmem, z partyjnej przynależności, lewicowych poglądów. Pokazuje go jako człowieka z wadami i zaletami, który w pewnym momencie zdał sobie sprawę z życiowych błędów, jakie popełnił.

Newerly opisany został nie tylko jako twórca. Autor podaje wiele przykładów jego społecznej działalności, niesienia pomocy potrzebującym i solidaryzowania się z nimi, czego przykładem może być opieka nad młodymi pisarzami, ukrywanie Żydów podczas wojny, oddanie legitymacji partyjnej po wyrzuceniu Leszka Kołakowskiego z partii, obrona Melchiora Wańkowicza podczas procesu czy zatrudnienie Jacka Kuronia jako osobistego sekretarza, gdy opozycjonista nie mógł znaleźć pracy.

Całość poparta jest wieloma źródłami, dokumentami, cytatami. Autor wykonał ogromną pracę, przygotowując się do napisania tej biografii, którą czyta się z zainteresowaniem.

Igor Newerly to ciekawa postać, czasem wydaje mi się nawet, że jego biografia jest bardziej pasjonująca niż twórczość, mimo iż pisarz często wykorzystywał w swoich książkach elementy autobiograficzne.
Dlatego po tę biografię sięgnęłam z zainteresowaniem i nie zawiodłam się.

Początkowo nie podobało mi się, że autor często snuje różne dygresje. Potem jednak okazało się, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1931
389

Na półkach: , ,

Rzetelny, erudycyjny szkic biograficzny pełen szczegółów, szczególików i dygresji.
Nie jest to potoczysta opowieść od "urodził się" do "umarł", a raczej przechadzka kustosza z czytelnikiem obeznanym z twórczością pisarza. Tu przystaną i przyglądną się kufrowi, tam przejrzą historię protez, zadumają się nad nazwiskami pojawiającymi się w otoczeniu Newerlego (Korczak i Hłasko, Bierut i Pilecki, nawet Kuroń i Niesiołowski).
Na szacunek zasługuje takt Zielińskiego, kiedy mówi o sprawach osobistych twórcy "Leśnego morza".

Pozycja wzbogaca wiedzę o pisarzu i człowieku, pozwala na zadumę i - co nie do pominięcia - delektowanie się polszczyzną.
Całkiem sporo korzyści, prawda?

Rzetelny, erudycyjny szkic biograficzny pełen szczegółów, szczególików i dygresji.
Nie jest to potoczysta opowieść od "urodził się" do "umarł", a raczej przechadzka kustosza z czytelnikiem obeznanym z twórczością pisarza. Tu przystaną i przyglądną się kufrowi, tam przejrzą historię protez, zadumają się nad nazwiskami pojawiającymi się w otoczeniu Newerlego (Korczak i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Długo wyczekiwana biografia jednego z moich ulubionych pisarzy. A życie mialv on takie, że mógłby obdzielić parę życiorysów. Syn Czeszki i Rosjanina, dzieciństwo spędził w Puszczy Białowieskiej, był świadkiem Rewolucji Bolszewickiej, z jej chaosem i bestialstwami, miał okres fascynacji komunizmem, z którego się szybko wyleczył, siedział w wiezieniu komunistycznym, o mało co nie trafił do łagru na Sołowki, po ucieczce do Polski najbliższy współpracownik Janusza Korczaka, w czasie wojny więzień Majdanka i Auschwitz, po wojnie autor czołowego dzieła socrealizmu: `Pamiątka z Celulozy’, a wreszcie w ostatnich latach życia popierający opozycję demokratyczną. Biorąc do ręki biografię, spodziewałem się czegoś na miarę tego niezwykłego życia. I tu spotkało mnie pewne rozczarowanie, nie jest to tradycyjna biografia niestety, nie ma tu chronologii, i tradycyjnej narracji, autor wybiera raczej obrazki z życia pisarza: miejsca w których żył, jego profesje (stolarka),jego pasje. Dosyć to oryginalne, ale skrótowe i trochę powierzchowne, pozostawia uczucie niedosytu. Poza tym dużo tam o literaturze a mało o życiu pisarza. Np. dużo więcej dowiedziałem się o jego młodości (do przyjazdu do Polski) z powieści autobiograficznej „Zostało z uczty bogów”, niż z tej biografii.

Długo wyczekiwana biografia jednego z moich ulubionych pisarzy. A życie mialv on takie, że mógłby obdzielić parę życiorysów. Syn Czeszki i Rosjanina, dzieciństwo spędził w Puszczy Białowieskiej, był świadkiem Rewolucji Bolszewickiej, z jej chaosem i bestialstwami, miał okres fascynacji komunizmem, z którego się szybko wyleczył, siedział w wiezieniu komunistycznym, o mało co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    59
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    10
  • Ebooki
    2
  • Ebook
    1
  • Facet
    1
  • Biografie literatura
    1
  • 2019
    1
  • Trójka: Z najwyższej półki
    1
  • LIt. izraelska/żydowska i okolice
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szkatułki Newerlego


Podobne książki

Przeczytaj także