Szkatułki Newerlego

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Igor Newerly
Róża_Bzowa

Igor Abramow-Newerly był pisarzem, bibliotekarzem, wychowawcą, stolarzem i kajakarzem. Młodość spędził w ZSRR, skąd uciekł przed zsyłką na Syberię. W przedwojennej Polsce debiutował jako publicysta i redagował wydawany przez Janusza Korczaka „Mały Przegląd". W trakcie wojny, aresztowany za działalność konspiracyjną, trafił do obozu koncentracyjnego. Po wojnie powrócił do pracy publicystyczno-wychowawczej, rozpoczął także karierę pisarską. Jan Zieliński nie ogranicza się do odtworzenia życia pisarza, ale ukazuje jego losy na tle burzliwych dziejów środkowo-wschodniej Europy. Korzysta nie tylko z licznych tekstów źródłowych, ale też oddaje głos samemu Newerlemu, sięgając do jego powieści, z których wiele ma charakter autobiograficzny.

źródło opisu: http://wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1352

Koronczarka | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Kiedy myślę sobie o książkach Igora Newerlego, to coraz wyraźniej widzę, że wiele im zawdzięczam. Pierwszą był "Chłopiec z Salskich Stepów", który wstrząsnął, ale jednocześnie spełnił rolę szczepionki, pozwalającej na lekturę innej lektury obozowej. Potem wyciągnięta z zapadłego kąta biblioteki rodziców "Pamiątka z celulozy" czytana w okresie, gdy termin socrealizm nic mi jeszcze nie mówił, ale za to z wypiekami na policzkach. Ta książka sprawiła, że łatwiej mi było już po latach wielu z jaką taką łagodnością odnosić się do lewicowych idei. I wreszcie dwie książki, moje ukochane - "Leśne morze" i "Wzgórze Błękitnego Snu", które przeniosły mnie na głęboką Syberię tak skutecznie, że nie mogę minąć obojętnie żadnej książki na ten temat. I wreszcie "Zostało z uczty bogów", podsumowanie bogatego życia, świadectwo cnoty lewicowości. I najważniejsze - Newerly uczynił ze mnie, osoby o poglądach zdecydowanie liberalnych, kogoś otwartego na tych, którzy mają serce po lewej stronie. Uważam,...

allison | 2015-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2015

Igor Newerly to ciekawa postać, czasem wydaje mi się nawet, że jego biografia jest bardziej pasjonująca niż twórczość, mimo iż pisarz często wykorzystywał w swoich książkach elementy autobiograficzne.
Dlatego po tę biografię sięgnęłam z zainteresowaniem i nie zawiodłam się.

Początkowo nie podobało mi się, że autor często snuje różne dygresje. Potem jednak okazało się, że dzięki tym opowieściom książka pokazuje barwny świat, w którym pisarz się obracał, np. środowisko literackie, partyjne, konspiracyjne, związane z Korczakiem i jego małymi podopiecznymi.

Oprócz elementów dotyczących biografii Newerly'ego, jego rodziny i przyjaciół, mamy tu sporo informacji na temat książek, ich genezy, odbioru, tłumaczeń.
Zieliński nie stara się tłumaczyć pisarza z jego flirtu z socrealizmem, z partyjnej przynależności, lewicowych poglądów. Pokazuje go jako człowieka z wadami i zaletami, który w pewnym momencie zdał sobie sprawę z życiowych błędów, jakie popełnił.

Newerly opisany został nie...

książek: 1955
Agnieszek | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

Rzetelny, erudycyjny szkic biograficzny pełen szczegółów, szczególików i dygresji.
Nie jest to potoczysta opowieść od "urodził się" do "umarł", a raczej przechadzka kustosza z czytelnikiem obeznanym z twórczością pisarza. Tu przystaną i przyglądną się kufrowi, tam przejrzą historię protez, zadumają się nad nazwiskami pojawiającymi się w otoczeniu Newerlego (Korczak i Hłasko, Bierut i Pilecki, nawet Kuroń i Niesiołowski).
Na szacunek zasługuje takt Zielińskiego, kiedy mówi o sprawach osobistych twórcy "Leśnego morza".

Pozycja wzbogaca wiedzę o pisarzu i człowieku, pozwala na zadumę i - co nie do pominięcia - delektowanie się polszczyzną.
Całkiem sporo korzyści, prawda?

almos | 2012-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2012

Długo wyczekiwana biografia jednego z moich ulubionych pisarzy. A życie mialv on takie, że mógłby obdzielić parę życiorysów. Syn Czeszki i Rosjanina, dzieciństwo spędził w Puszczy Białowieskiej, był świadkiem Rewolucji Bolszewickiej, z jej chaosem i bestialstwami, miał okres fascynacji komunizmem, z którego się szybko wyleczył, siedział w wiezieniu komunistycznym, o mało co nie trafił do łagru na Sołowki, po ucieczce do Polski najbliższy współpracownik Janusza Korczaka, w czasie wojny więzień Majdanka i Auschwitz, po wojnie autor czołowego dzieła socrealizmu: `Pamiątka z Celulozy’, a wreszcie w ostatnich latach życia popierający opozycję demokratyczną. Biorąc do ręki biografię, spodziewałem się czegoś na miarę tego niezwykłego życia. I tu spotkało mnie pewne rozczarowanie, nie jest to tradycyjna biografia niestety, nie ma tu chronologii, i tradycyjnej narracji, autor wybiera raczej obrazki z życia pisarza: miejsca w których żył, jego profesje (stolarka), jego pasje. Dosyć to...