Sztuka chodzenia

Tłumaczenie: Piotr Madej
Wydawnictwo: Oficyna "Trojka"
Walking
Jakub Szwedo

Esej "Sztuka chodzenia" napisany został w ostatnim roku życia pisarza i odkrywa przed nami perspektywę doświadczania świata i siebie samego pieszo.

Jakub Szwedo | 2010-10-30
Przeczytana: 2009 rok

Niesamowity "poradnik" Thoreau na temat tego, jak znaleźć piękno we wszystkim co nas otacza. Tylko spacerując!

Miguel_Patata | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Najlepsza wędrówka to taka w której możemy odnaleźć siebie i dzięki niej będziemy mogli cieszyć się pięknem ukrytym dookoła nas, którego często nie możemy dostrzec - niezależnie od tego czy zajmuje nam minuty, godziny, dni czy miesiące. To w zasadzie wszystko na plus co można według mnie wyciągnąć z tego utworu. Kompletnie do mnie nie trafia idea anarchoprymitywizmu, transcendentalizmu, niepohamowanego kultu natury i pogoni za ''dzikością''. Przejście przez te kilkadziesiąt stron pełnych porównań społeczeństwa, życia, ludzi, pracy, edukacji itd. do piżmaków, gnoju, świszczących drzew w lesie i tym podobnych rzeczy nie było wbrew pozorom łatwą rzeczą do zrobienia. Według mnie sztuka chodzenia Thoreau może być atrakcyjna jedynie od strony historycznej, jako możliwość poznania pewnego etapu w procesie ewolucji myśli i nic więcej.

Rewolwerowiec | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Choć poglądy zawarte w tym eseju mogą się wydawać absurdalne w swojej prostocie to dotykają głębi człowieczeństwa. Coraz trudniej znaleźć spokój, cywilizacja stara się na wszelkie sposoby okiełznać dzikość natury, co paradoksalnie burzy harmonię która od zawsze istniała między Ziemią a jej mieszkańcami. Idee Thoreau sprawiają wrażenie mocno utopijnych, szczególnie w obecnych czasach, myślę jednak, że nie umniejsza to ich słuszności. Warto przystanąć, zmienić perspektywę i doskonalić sztukę chodzenia.

Matthew | 2017-08-29

Dość nietypowa pozycja. Niektórym może się wydać nieaktualna. Wbrew pozorom nie traktuje tylko o chodzeniu. Ogólnie bardzo wychwala dzikość i trochę piętnuje cywilizację. Wydaje mi się, że Thoreau trochę tu przesadza. Ma się wrażenie, że wszystko co człowiek wymyślił jest złe i trzeba wrócić do dzikiego życia w lesie.

Bardziej podobała mi się część początkowa gdzie autor wychwala spacery w las i w nieznane bardziej niż chodzenie po mieście. Pamiętam też te prorocze zdanie, gdzie przewiduje iż w przyszłości ciężko będzie przejść się gdziekolwiek bo każdy kawałek ziemi będzie czyjąś posiadłością i ogrodzony płotem.

MONICZKA | 2012-08-04
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Krótki utwór poruszający sprawę życia człowieka, jego losu, celu z jakim żyje na świecie oraz wędrówce. Autor podkreśla dzikość Natury. Mieszkanie zdala od cywilizacji miejskiej jest jego priorytetem. Uważa, że pojmowanie wiedzy jest zwykłym przechwalaniem się.
Wiele z argumentów uważam za słuszne, na które należałoby zwrócić uwagę.

redsuperdry | 2013-10-04

Jakże treściwa, sycąca, ogrzewająca, porywająca do życia !

LotusEater | 2016-02-26

Jak żałuję że nie mogłam żyć w tamtych czasach i poznać mojego mistrza . Uwielbiam jego dzieła i rozważania, choćby o tak prostych sprawach jak chodzenie po lasach. Tylko Thoreau potrafi tak mądrze i pięknie przekazywać proste prawdy , które są w dzisiejszych czasach tak bardzo aktualne. "jeżeli potrzebujesz ruchu , idź na poszukiwanie źródeł życia. pomyśl, że ludzie uginają się za lekarstwami , a źródła życia bulgocą na dalekich łąkach, których nikt nie poszukuje." " ja nie potrafię przesiedziec w swoim pokoju jednego dnia bez uczucia , że obrastam rdza ..."

Wielebny | 2018-03-09
Torren | 2018-03-02