Walden, czyli życie w lesie

- Tytuł oryginału:
- Walden, or Life in the Woods
- Data wydania:
- 2018-02-27
- Data 1. wyd. pol.:
- 1991-01-01
- Data 1. wydania:
- 1995-01-01
- Liczba stron:
- 368
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380622883
- Tłumacz:
- Halina Cieplińska
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Tagi:
- Halina Cieplińska prymitywizm anarchia filozofia przetrwanie transcendentalizm
- Tytuł oryginału:
- Walden, or Life in the Woods
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2018-02-27
- Liczba stron:
- 368
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380622883
- Tłumacz:
- Halina Cieplińska
- Seria:
- X-Varia
- Tagi:
- Halina Cieplińska prymitywizm anarchia filozofia przetrwanie transcendentalizm
Biblia wszystkich ekologów i ekoentuzjastów!
Książka, która zmieniła sposób patrzenia na otaczający nas świat
„Walden, czyli życie w lesie” to arcydzieło amerykańskiej literatury będące zapisem eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje są pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z przyrodą.
„Walden” ogromną popularność zdobył dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy sięgnęła po niego amerykańska młodzież walcząca z konformizmem i obyczajowością mieszczańską.
Zawarte w książce tezy i rozważania pozostają aktualne, szczególnie teraz, gdy ekologiczny styl życia jest coraz ważniejszy dla nas wszystkich.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Almanach rolniczo-filozoficzny
Tę recenzję, proszę Państwa, zaczniemy od wycieczki w przeszłość – nie w przeszłość zamierzchłą, do czasów pierwszego wydania „Waldenu”, lecz kilkanaście lat wstecz. Fantasy przeżywało wtedy kolejną ze swych złotych er, tym razem związaną z niesamowitą popularnością filmowej trylogii nakręconej na podstawie „Władcy Pierścieni”. Wiele osób za sprawą monumentalnej kinowej przygody po raz pierwszy usłyszało o Tolkienie i postanowiło sięgnąć po literacki pierwowzór. I niejeden od powieści się odbił (co nie dotyczy wyłącznie czytelników sporadycznych, bo sam Salman Rushdie uznał wyższość adaptacji nad oryginałem). Najczęstszy zarzut: ciągnące się w nieskończoność opisy przyrody, które dominowały nad interakcjami między bohaterami oraz fabułą. I tutaj, moi Państwo, możemy wrócić do „Waldenu, czyli życia w lesie” - albo też, streszczając, jednego wielkiego opisu przyrody.
Henry David Thoreau, niesiony na fali amerykańskiej rewolucji intelektualnej w połowie XIX wieku, postanowił przeprowadzić eksperyment – i to eksperyment na sobie samym: sprawdzić, w jakim stopniu da radę wrócić na łono natury. Upatrzył więc sobie chatę na tytułowym stawem Walden, zajął ją i zaczął utrzymywać z pracy własnych rąk. Przetrwał? Przetrwał, a to co przeżył, zapisał w tym niezwykle oryginalnym tomie.
„Walden, czyli życie w lesie” to mieszanka dziennika, powiastki filozoficznej i almanachu rolniczego... brzmi szalenie? Nic dziwnego, bo to książka jedyna w swoim rodzaju. Thoreau za swoje główne zadanie uznaje upraszczanie życia: postanawia wyrwać się z podporządkowania ekonomii, dostosować do rytmu zmieniających się pór roku, nie pracować ani chwili dłużej, niż wymaga tego proste dotrwanie do następnego wschodu słońca. Amerykański pisarz bez trudu wywoła u większości czytelników dyskomfort: nie tylko psychiczny (ten pojawia się natychmiast, gdy zdać sobie sprawę, jak wielkiej odwagi wymaga jego beztroska – dla współczesnego człowieka życie z dnia na dzień to konstrukt absolutnie abstrakcyjny), ale i fizyczny, choćby wtedy, gdy opisuje zwierzęta buszujące po jego chacie.
Nie można jednak zapominać podczas lektury „Waldenu”, że Thoreau to jeden z największych umysłów epoki. Chowa się za prostotą, to fakt, czasami przechodzi nawet do rachunków, które – choć zapewne rzetelne i autentyczne – raczej nie mają szans nikogo do niczego przekonać, bywa głęboko ironiczny, czasami wręcz złośliwy, ale wszystko to stanowi tylko fasadę. Gdzieś w tle mamy ostry, przenikliwy umysł, który ponad sto pięćdziesiąt lat temu bezlitośnie punktował wady wczesnego kapitalizmu (można przenieść je na kapitalizm późny właściwie bez jakichkolwiek zastrzeżeń) i gotów był narazić się na wyśmianie, żeby znaleźć od niego ucieczkę. Jednocześnie tworzy podręcznik – nieco szalony – życia podporządkowanego ochronie środowiska. Trudno oczekiwać, aby ktoś więcej niż odważni eksperymentatorzy podjął się wprowadzania jego rad w życie, ale przewidzenie kryzysu ekologicznego w połowie XIX wieku to wyczyn zasługujący na podziw.
„Walden, czyli życie w lesie” bez wątpienia jest pozycją zasługującą na szczególną uwagę. Dzieło Thoreau wydaje się aktualne jak nigdy, a wydawnictwo Rebis i tłumaczka oraz redaktorka, Halina Cieplińska, zadbali o to, aby dostarczyć dociekliwym czytelnikom całe mnóstwo dodatkowych informacji. Jeśli komuś wydaje się, że gotów jest wracać na łono natury, niech sięgnie po ten tom – przekona się, że to wyjątkowo skomplikowana sprawa.
Bartosz Szczyżański
Popieram [ 11 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Uważam, że zdrowo jest być samemu przez większość czasu. Przebywanie w towarzystwie, nawet najlepszym, szybko staje się nużące i wyczerpując...
RozwińNie mówiłbym tyle o sobie, gdybym kogoś innego znał równie dobrze
Bogactwo człowieka proporcjonalne jest do liczby rzeczy, z których potrafi zrezygnować.
Opinie [106]
Thoreau był nietuzinkowym myślicielem, wrażliwym i niemal do bólu indywidualnym, także człowiekiem wszechstronnym i niezwykle wnikliwym. Doskonale przedstawia mroczną stronę ''życia cywilizowanego'', to, jak rzeczy mające ulepszać ludzką egzystencję stały się naszymi najbardziej podstępnymi wrogami. Opisuje wpadanie w wir wygód, co prowadzi człowieka do zastoju duchowego i...
więcejThoreau stworzył opowieść iście nowatorską, połączoną z hołdem natury, opisem własnych przeżyć i doświadczeń podczas mieszkania z dala od cywilizacji, z domieszką rozważań filozoficznych. Jego poglądy, niektóre aktualne nie mniej, niż w XIX wieku, kiedy "Walden" został napisany, mają prawo szokować, a już na pewno skłaniają do refleksji i sprawiają, że czytelnik po...
więcejOd połowy książka traci na uroku, zmniejsza się liczba przemyśleń i ''filozoficznych'' rozważań, mamy zaś więcej przesadnie szczegółowych opisów przyrody, niekiedy pozbawionych uroku (np. podawanie wymiarów stawu)
Pokaż mimo toDo mnie nie trafia. Zamysł jest ciekawy, ale filozoficzny język, którym przepełniona jest książka jest dla mnie barierą do dokończenia jej
Pokaż mimo toBardzo długo czaiłam się na tą pozycję, głównie za sprawą tego, że gdzieś kiedyś mignęła mi interesująca okładka, a także przez owianego sławą autora, o którym niewiele wiedziałam.. Po książkę sięgnęłam, nie oczekując w zasadzie niczego.
więcejZaskoczyła mnie przyjemna forma czegoś w rodzaju eseju filozoficznego, a dziennika. Thoreau opowiada o latach, które zamieszkiwał w...
Książka przyrodnicza i to niezbyt dobra. Jeśli szukasz głębi filozoficznej to jej brak. Opis wiewiórek jedzących kaczany... tak to właśnie ciałem w życiu przeczytać.
Pokaż mimo toPrzeczytana, na półce:)
Pokaż mimo toNie mam pojęcia, dlaczego przeczytałam tę książkę, ale no cóż... tak wyszło. Niemniej jednak cieszę się, że sięgnęłam po nią. Myślę, że wraz z pozytywną opinią zapadnie mi ona w pamięć.
więcejPo skończeniu lektury muszę przyznać, że warto było po nią sięgnąć, gdyż to, jak wiele tematów porusza, jest wręcz zdumiewające. H.D.Thoreau opisał sposób funkcjonowania społeczeństwa...
Pamiętać proszę, że Thoreau wcale nie mieszkał w tej swojej chatce bez przerwy przez całe dwa lata i w rzeczywistości nie był odcięty od świata. Regularnie zaglądał do miasta, odwiedzał znajomych w porze obiadków i kolacji przy kominkach. Domku też nie zbudował samodzielnie. W paru miejscach chłopaka fantazja poniosła.
więcejDzieło jest klasykiem literatury, więc oczywiście nie...
Do tej klasyki dojrzewałam długo, ale jak to się mówi "lepiej późno, niż później". I bardzo trudno jest recenzować takie lektury. Na pewno zgadzam się z "ochrzczeniem" książki Thoreau jako "biblii ekologów", bez wątpienia coś w tym jest.
więcejOprócz kwestii filozoficznych znajdziemy w niej przepiękne i bardzo wnikliwe opisy przyrody wraz z jej przemianami i zachodzącymi...