O obywatelskim nieposłuszeństwie

Okładka książki O obywatelskim nieposłuszeństwie
Henry David Thoreau Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
40 str. 40 min.
2017-01-01
2003-01-01
40 min.
Marcin Barski
Marcin Barski filozofia polityka anarchia anarchizm demokracja pańswo

Okładka książki Literatura na Świecie nr 9-10/2020 (590-591) Sharon Cameron, Halina Cieplińska, Ralph Waldo Emerson, Charles Ives, Katarzyna Jakubiak, Andrzej Kopacki, Juliusz Pielichowski, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Tadeusz Sławek, Henry David Thoreau, Anna Wasilewska, Virginia Woolf, Łukasz Żebrowski
Ocena 7,7
Literatura na ... Sharon Cameron, Hal...
Okładka książki The Four Seasons Elizabeth Bishop, Geoffrey Chaucer, Amy Clampitt, Robert Frost, Langston Hughes, Ted Hughes, W.S. Merwin, Mary Oliver, Marie Ponsot, William Shakespeare, Wallace Stevens, Henry David Thoreau, Walt Whitman
Ocena 9,0
The Four Seasons Elizabeth Bishop, G...

Bardzo dużo odwołań do obecnej sytuacji w stanach zjednoczonych (19 wiek) więc czasem ciężko dobrze zrozumieć ilustrowanie pointu

Genialny tekst. Przemyślenia Thoreau są nadal trafne i aktualne, mimo że były efektem, zdawać by się mogło, dawno wymarłych problemów społecznych, nas już nie dotyczących jak np. niewolnictwo. Thoreau jest błyskotliwy, przekonuje czytelnika. Mówi o obojętności tłumu, obywatela, który nie intersuje się tym co dzieje się wokół niego, a ślepo realizuje polecenia przełożonych. Thoreau namawia do obywatelskiego nieposłuszeństwa, podkreślając przewagę sumienia nad prawem, jednostki, ducha nad państwem, machiną. Potępia służbę i poddańczość, i w zasadzie większość amerykańskiego społeczeństwa. Jest krytyczny, a jednocześnie stara się rozumieć.

Dlatego Obywatelskie nieposłuszeństwo to jeden z najważniejszych tekstów wolnościowych w literaturze. Polecam ogromnie, bo nadal się tu odnajduje wiele jasnych punktów, zdań, które idealnie opisują współczesny świat.

Sięgnąłem ponownie, bo dowiedziałem się, że Thoreau był inspiracją dla założycieli brytyjskiej Partii Pracy. Mając w głowie szczątkowe wspomnienia jego poglądów, zupełnie nie mogłem ich dopasować do działań labourzystów. No i po przypomnieniu nadal nie mogę.

Z Thoreau można się zgadzać lub nie, ale faktem jest, że jego manifest zestarzał się w bardzo dobrym stylu. Czyta się go znakomicie i po ponad półtorej wieku nadal może stanowić wspaniały punkt wyjścia do rozmyślań i dyskusji na temat wolności osobistej czy powinności wobec wspólnoty. Warto!

To druga książka tego autora, która przeczytałam. Pierwszą był „Walden”. Mogę powiedzieć, że mimo zdecydowanie mniejszej popularności tej pozycji uważam ją za cenniejszą. Po jej lekturze jeszcze mocniej poważam Thoreau. To myśliciel, który nie tylko prawi morały, ale także działa i wprowadza je w życie. Swoją postawą daje przykład. O obywatelskim nieposłuszeństwie to króciutka książeczka przepełniona treścią. Thoreau pisze o swoim podejściu do rzadu, do władzy i państwa. Pisze o obywatelskim nieposłuszeństwie w dobie niewolnictwa. Oczywiście można te książkę czytać pod kontem walki o zdelegalizowanie niewolnictwa i prawa czarnoskórych, ale ja polecam odnosić ją także do współczesności np. do praw kobiet. Uważam, że jest w niej wiele cennych myśli dotyczących praw człowieka, godności, wolności (także tej wewnętrznej, o której pisali starożytni). Z uwagi na tę zawartość jest to lektura uniwersalna. Jak rzecze Toqeueville nieuchronnym jest dążenie narodów do wolnosci. Nie ma terminu ważności.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótki wszak wymagający skupienia esej. Czytając go, można odnieść wrażenie, że to co Ameryka przechodziła na początku demokratycznej drogi, jest nam dzisiaj dane uświadczyć w Polsce. Myślę, że niniejsza lektura może wnieść sporo dobrego przy konstruowaniu subwersywnej rzeczywistości.

Krótki czterdziestostronicowy esej. Na pewno nie nazwałbym tego jakimś anarchistycznym wywodem co raczej marzeniami o jakimś wyidealizowanym państwie z obywatelami o równych możliwościach intelektualnych. Ciężko sobie wyobrazić coś takiego ucząc się na błędach historii. Marzyć zawsze można i to nas napędza do działania, ale nie każde marzenie się spełni

Miał być pre-anarchizm, wyszedł pre-libertarianizm.

Miał być pre-anarchizm, wyszedł pre-libertarianizm.

Thoreau poznałem w wyniku mojego zainteresowania myślami anarchistycznymi. Ta książka musiała więc trafić w moje ręce. Zwyczajnie - klasyka.

Po jednej stronie obywatel, po drugiej stronie władza, a pomiędzy... No właśnie co jest pomiędzy? Książkę czyta amator Mako New.