The Days of Perky Pat
837337244X
Opowiadania, Nieufność
Arek

Zbiór Opowiadań: 1) Autofab 2) Wezwanie do naprawy 3) Jeńcy 4) Model Yancy'ego 5) Raport mniejszości 6) Mechanizm pamieci 7) Niepoprawna M 8) My zdobywcy 9) Gra wojenna 10) Gdyby nie Benny Cemoli 11) Nowość 12) Topik 13) Co mówią umarli 14) Orfeusz o glinianych stopach 15) Czasy swawolnej Pat 16) Stan gotowości 17) Co zrobimy z Raglandem Pakiem 18) Bloblem być Do czwartego tomu opowiadań zebranych Philipa K. Dicka trafiły teksty z lat 1954-63. W tym okresie autor pisał powieść za powieścią, w związku z czym znacznie mniej czasu poświęcał krótkim formom literackim. Opowiadania te, tworzone równolegle z takimi arcydziełami jak Człowiek z Wysokiego Zamku i Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?, dorównują im zarówno kunsztem literackim, jak i niezwykłością pomysłów oraz oryginalnością ujęcia tematu.

źródło opisu: opis okładkowy

fuzel | 2019-06-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 1991 rok

Philip K. Dick to jeden z moich ulubionych autorów. Bardzo dobry warsztat pisarski, ciekawe historie. Niedawno obejrzałem adaptacje filmowe i postanowiłem wrócić do książki. Było warto. Mimo upływu lat opowiadania nie zestarzały się. Polecam fanom s-f, jeśli jeszcze ktoś nie czytał.

SFspace | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Dobra książka, a właściwie zbiór opowiadań. Na początku wyszedłem z założenia, że będzie to jedna długa opowieść z wijącą się historią. Na próżno próbowałem połączyć ze sobą dwa pierwsze opowiadania i oczywiście nie udawało się. Są to opowiadania dla miłośników raczej retro fantastyki, część jest dobry, a część nie przetrwała próby czasu. To co tam jest przyszłością dla nas od dawna jest historią. Autor nie przewidział, że nie będziemy zapisywali wszystkiego na taśmach i nie będziemy korzystali z budek telefonicznych, no ale wystarczy trochę patrzeć przez palce i w głowie rozegra się całkiem ciekawa opowieść

Lukas90 | 2018-10-20

AUTOFAB

Mała osada w Kansas City. Perine, Morrison i O’Neill główkują jak tu zatrzymać sieć zautomatyzowanych fabryk. Ich dotychczasowe próby kończą się porażką. W końcu udaje im się odkryć sposób. Odpowiedz leży gdzieś wśród stert surowców. Kto okaże się zwycięzcą: fabryka czy człowiek?

,, Zautomatyzowane fabryki’’ warto przeczytać chociażby z uwagi na barwne opisy, jakie przytacza Dick w odniesieniu do funkcjonowania transportowców czy równin pokrytych zgliszczami. Te niedługie opowiadanie zdecydowanie przypadnie do gustu poszukiwaczom opuszczonych miejsc i ruin – macie moje słowo.

,,Autofab’’ doczekało się ekranizacji ( serial Philip K. Dick’s Electric Dreams)

WEZWANIE DO NAPRAWY

Czy istnieje żywe urządzenie, które strzeże lojalności i tropi wrógów ,,słusznej'' ideologii? Tak...i o tym właśnie jest to opowiadanie.

JEŃCY

Edna Berthelson to stara handlarka. Prócz żyłki do interesu posiadła niezwykły dar – potrafi przemieszczać się czasie. W ten sposób jej biznes kwitnie...

Dorian_LC | 2018-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2018

THE BEST OF PHILIP K. DICK - VOL.4

"My zdobywcy" (ang. The Days of Perky Pat) - wydany w 1987 roku czwarty tom opowiadań zebranych opiewający w teksty napisane w latach 1954-1963, autorstwa Amerykańskiego pisarza Philipa K. Dicka (Śp.1928-1982).

"My zdobywcy" to zbiór w sumie 18-stu zaskakująco równych opowiadań, w których przewija się tematyka podróży w czasie, lęku przed postępem technologicznym, czy wybuchem III wojny światowej. Najlepszym dowodem na to jest ta najsłynniejsza "Raport mniejszości" stanowiąca kanwę dla filmu Stevena Spielberga z 2002 roku i serialu (2015- ), która na tle pozostałych wcale się nie wyróżnia.
Zawsze jednak można wybrać trzy najlepsze, a w tym przypadku są to:
3) "Gdyby nie Benny Cemoli",
2) "Model Yancy'ego",
i jak dla mnie zdecydowanie najlepsza - "Mechanizm pamięci".

W niektórych opowiadaniach zdecydowanie bardziej liczy się fabuła niż postacie. Te odgrywają marginalną rolę, są płaskie, sprowadzone wręcz do nazwisk prowadzących ze sobą...

Alannada | 2016-06-06

Moje nieśmiałe zagłębianie się w SF ostatnimi czasy sprawiło, że sięgnęłam po tom opowiadań znanego pisarza z tego gatunku, znanego z powieści Ubik i Blade runner.
Wiem, że opowiadania nie zawsze cieszą się taką estymą, jak powieści, część ludzi uważa je zaciut mniej atrakcyjne z powodu tego, że ich fabuła jest krótsza i często mniej skomplikowana, niż w powieściach, a postaci jest mniej. Ja zawsze widziałam opowiadania jako coś równie ciekawego, krótka fabuła pozwala nam na zapoznanie się ze stylem autora. Plus jakoś tak łatwiej mi się niekiedy skupić na którszych formach, nie zapominać postaci czy wątków.
Pozwolę sobie na przybliżenie Wam fabuł kilku opowiadań z tego tomu - jest ich tak wiele, że gdybym chciała pisać o każdym notkę pisałabym do Dagor Dagorath.
Wezwanie do naprawy to opowieść o tym, jak to do pewnego czlowieka przybył mechanik z przyszłości celem naprawienia urządzenia, którego ów człowiek nie posiadał. Jeszcze. Postanowił on pociągnąć mechanika za język i...

panasmaras | 2016-01-05

Niestety, rozczarowanie.
Dobrych opowiadań trafiło się ledwie kilka (2-3), dobrych pomysłów - nieco więcej, ale niekoniecznie wyszły z nich dobre opowiadania.

Miroslaw Kowalski | 2013-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 maja 2013

Całkiem przyjemny zbiór opowiadań, dotykający w przeważającej części zainteresowań Dicka społeczeństwami postapokaliptycznymi, ale zdarzają się również inne smaczki. Pokręcone pomysły, i po prostu ciekawe historie. Dick.