7 (218 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
The Days of Perky Pat
837337244X
Opowiadania, Nieufność
Arek

Zbiór Opowiadań: 1) Autofab 2) Wezwanie do naprawy 3) Jeńcy 4) Model Yancy'ego 5) Raport mniejszości 6) Mechanizm pamieci 7) Niepoprawna M 8) My zdobywcy 9) Gra wojenna 10) Gdyby nie Benny Cemoli 11) Nowość 12) Topik 13) Co mówią umarli 14) Orfeusz o glinianych stopach 15) Czasy swawolnej Pat 16) Stan gotowości 17) Co zrobimy z Raglandem Pakiem 18) Bloblem być Do czwartego tomu opowiadań zebranych Philipa K. Dicka trafiły teksty z lat 1954-63. W tym okresie autor pisał powieść za powieścią, w związku z czym znacznie mniej czasu poświęcał krótkim formom literackim. Opowiadania te, tworzone równolegle z takimi arcydziełami jak Człowiek z Wysokiego Zamku i Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?, dorównują im zarówno kunsztem literackim, jak i niezwykłością pomysłów oraz oryginalnością ujęcia tematu.

źródło opisu: opis okładkowy

Miroslaw Kowalski | 2013-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 maja 2013

Całkiem przyjemny zbiór opowiadań, dotykający w przeważającej części zainteresowań Dicka społeczeństwami postapokaliptycznymi, ale zdarzają się również inne smaczki. Pokręcone pomysły, i po prostu ciekawe historie. Dick.

Alannada | 2016-06-06

Moje nieśmiałe zagłębianie się w SF ostatnimi czasy sprawiło, że sięgnęłam po tom opowiadań znanego pisarza z tego gatunku, znanego z powieści Ubik i Blade runner.
Wiem, że opowiadania nie zawsze cieszą się taką estymą, jak powieści, część ludzi uważa je zaciut mniej atrakcyjne z powodu tego, że ich fabuła jest krótsza i często mniej skomplikowana, niż w powieściach, a postaci jest mniej. Ja zawsze widziałam opowiadania jako coś równie ciekawego, krótka fabuła pozwala nam na zapoznanie się ze stylem autora. Plus jakoś tak łatwiej mi się niekiedy skupić na którszych formach, nie zapominać postaci czy wątków.
Pozwolę sobie na przybliżenie Wam fabuł kilku opowiadań z tego tomu - jest ich tak wiele, że gdybym chciała pisać o każdym notkę pisałabym do Dagor Dagorath.
Wezwanie do naprawy to opowieść o tym, jak to do pewnego czlowieka przybył mechanik z przyszłości celem naprawienia urządzenia, którego ów człowiek nie posiadał. Jeszcze. Postanowił on pociągnąć mechanika za język i...

panasmaras | 2016-01-05

Niestety, rozczarowanie.
Dobrych opowiadań trafiło się ledwie kilka (2-3), dobrych pomysłów - nieco więcej, ale niekoniecznie wyszły z nich dobre opowiadania.

moonabout | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018