Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
Jola_St

"Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" to nie tylko zbeletryzowany dokument przemytniczo-przestępczych środowisk polsko-sowieckiego pogranicza z lat dwudziestych. To także - a może przede wszystkim - kreacja świata wartości prostych, uczuć gwałtownych i czystych, świata, który jego bohaterom zdaje się pełniejszy, głębszy, prawdziwszy i... moralnie jaśniejszy od świata normalnego.

źródło opisu: Posłowie - wydanie Świat Książki, 1994

jatymyoni | 2018-06-14
Przeczytana: czerwiec 2018

Jedna z najgłośniejszych powieści przedwojennej Polski. Autor w zbeletryzowany sposób opowiada swoje losy na pograniczu wileńskim. Opisuje świat przemytników i wszystkich w jakiś sposób związanych z tym procederem. Na pewno warte jest zauważenia, że przedstawiając ich życie nie musi uciekać się do wulgaryzmów i epatować seksem, abyśmy poczuli atmosferę tych miejsc. Jest to jedna z nielicznych przedwojennych powieści sensacyjnych, trzymająca cały czas napięciu. Napisana jest językiem prostym, ale barwnym, czasami wręcz poetyckim. Najciekawsze są postacie w tej powieści, z jednej strony tragiczne, z drugiej kochający wolność i wierni sobie i swoim przyjaciołom. Są to pełnokrwiści ludzie ze wszystkimi ich dylematami i wyborami. Ludzie, którzy przede wszystkim kochają wolność i dla nie są gotowi poświęcić wiele.
Wspaniała powieść, która powinna się znaleźć w kanonie polskiej literatury. Tą książkę trzeba koniecznie przeczytać.

irka | 2015-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 marca 2015

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ zewsząd słyszałam, że trzeba ją znać z wielu powodów. Głównym powodem jest sam autor, którego życie to gotowy scenariusz filmowy. Książkę czyta się bardzo lekko. Autor potrafił zupełnie prostym językiem opisać grozę sytuacji, piękno natury i przyjaźń przemytników. Opowiada o ludziach z tzw. marginesu społecznego a czytelnik obdarza ich dużą dozą sympatii, chociaż powinien ganić za zabronione czyny. Niektóre spostrzeżenia autora są nadal aktualne, pomimo że pisał o tym 80 lat temu, np. tak opisuje mieszkańców miasta "Dziwią mnie ludzie. Są niepotrzebnie nerwowi. Robią tyle zbędnych ruchów. Są bardzo roztargnieni i nieuważni. Z byle powodu zaczynają się denerwować, złościć, krzyczeć."
Zachęcam do przeczytania książki, ponieważ oddaje czasy, które już dawno minęły wraz ze wschodnim pograniczem II RP.

| 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Chłopcy z Placu Broni w swoim tekście oddali to, co przeżywałam wraz z Władziem pod okiem Wielkiej Niedźwiedzicy:
"Tak niewiele miałem
Tak niewiele mam
Mogę stracić wszystko
Mogę zostać sam

Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem"

Poszedł na Kapitańską Mogiłę, gdy świeciło mu Cygańskie Słońce.

Trzeba przeczytać.

książek: 2000
Ola | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Książka trochę nie z mojej bajki. A jednak. Napisana prostym językiem, emanująca wielkimi emocjami, napięciem. Czytałam i sama się sobie dziwiłam, że to czytam. I przyznaję, że naprawdę podobało mi się. Myślę, że gdybym nie miała świadomości, że to przeżycia autora, dałabym jedną gwiazdkę mniej. Lubię takie dysonanse, kiedy sądzę, że to historia nie dla mnie, ale jednak ulegam. To świadczy o sile książki i talencie autora.

Dziwnie oblewać wiadrem lodowatej wody swojego ulubionego autora i to jeszcze za jego sztandarową książkę. Wszak na grobie S. Piaseckiego nie bez przyczyny widnieje Wielka Niedźwiedzica. I bynajmniej nie dlatego, że głupio by było wykuć komuś na mogile złodzieja okradającego bliźniego czy nienawiść do bolszewizmu. Sergiej jako typ człowieka nieujarzmionego i nietuzinkowego miał taką nieziemską naturę kochanka gwiazd. Oskarżam go jednak o to, że nie odmalował tej osobowości ale poprzestał na naturalistycznym opisie życia ludzi żyjących z granicy, który zaczyna się jak kończy, cała akcja do niczego nie prowadzi. Mimo sentymentu do granicy nic mnie tu nie porwało. Jedyne co znalazłam to obraz człowieka, który stacza się w bezsensie, ale autor nie pociągnął całej prawdy do końca. Lepiej by chyba zrobił jakby opisał swoje życie, swój nałóg narkotykowy, który go niszczył, a w końcu więzienie, które jest naturalnym ciągiem zdarzeń w przypadku przestępców narkomanów. Tu tego nie ma. Jest...

dasio72 | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Przemytnicza epopeja, łotrzykowska ballada. Niezwykła opowieść z kresowego pogranicza, o ludziach żyjących, kochających i nienawidzących tak intensywnie i prawdziwie jak to tylko możliwe.
Ucieczki, pościgi, kobiety, łatwe pieniądze, morze wypijanego alkoholu , tak wygląda codzienne życie przemytników w latach 20-stych XX w. na pograniczu polsko-białoruskim.
Dzięki książce Piaseckiego odbędziemy sentymentalną podróż na Kresy Rzeczpospolitej, podglądniemy zwyczaje żyjących tam ludzi, poznamy charakternych mężczyzn i twarde dziewczyny, których do działania nie zmusza tylko chęć zysku, ale przede wszystkim adrenalina i zew wolności.
Prawdziwą wartością tej podobnej do"Boso ale w ostrogach" Grzesiuka opowieści jest to, że są to zbeletryzowane wspomnienia autora.
Pachnąca lasem i żywicą, czasem zatopiona w błocie, czasem zasypana śniegiem awanturnicza ballada. Dla mnie wybitna.

Samson Miodek | 2015-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Najpiękniejszy tytuł książki z jakim się spotkałem!

Wspaniała przemytnicza przygoda!
Książka ma swój niepowtarzalny klimat, pogranicze którego od dawna już nie ma, "tamci" ludzie, i ten prosty język za którym tęsknię, choć dopiero podczas lektury zdałem sobie z tego sprawę, może przypomina mi sposób wysławianie się dziadków i ich przyjaciół, ale mam wrażenie że za nim szedł także honor i prostolinijność, że ci ludzie nie musieli dużo mówić, a rozumieli się bez słów.

„ To wszystko zaczyna mnie nudzić. Zbrzydły mi i pijatyki, i kłamiący ludzie, i miasto, w którym prawdę się przemyca przez wiele kordonów – jak my towar! Tu wszystko sztuczne, lśniące i bardzo skomplikowane, lecz pod tym się kryją zwykle brudy i brak treści… Tam żyłem pełniej. Tam ludzie są szczerzy i pod lichą powłoką słów wyrażają złote myśli, a w piersiach mają żywe uczucia i gorące serca. Tu – ani jednej szczerej myśli, ani jednego szczerego słowa”

Sergiusz Piasecki znowu mnie zaskoczył, po fenomenalnej satyrze...

| 2017-07-05
Na półkach: 2017, Literatura, Przeczytane

"Przemytnicy z ferajny" w realiach lat dwudziestych ubiegłego wieku. Ważniejsze od zarabiania pieniędzy i założenia rodziny z ukochaną kobietą są adrenalina i lojalność wobec "chłopaków", czyli de facto bandy półmeneli nie widzących świata poza kartami, wódką i dziwkami. W sumie można odebrać tę autobiograficzną ponoć historię jako pokrętną pochwałę mieszczańskiej egzystencji, choć zapewne nie takie były intencje autora. Lektura obowiązkowa dla każdego dresiarza - ku przestrodze.

Przemysław Zyra | 2016-02-23
Na półkach: X2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2016

O Sergiuszu Piaseckim słyszałem jako o zaciekłym antykomuniście. Jego książki kojarzyły mi się jako zakazane w PRL i traktowane jako literatura patriotyczna. Po przeczytaniu tej książki opinii nie potwierdzam.

Książka opisuje życie ludzi mieszkających na polsko-radzieckim pograniczu i trudniących się przemytem. Ze względu na to, że historia toczy się na terenie dzisiejszej Białorusi, a sposób prezentacji treści przypomina reportaż (opis wydarzeń bez punktu kulminacyjnego) książka wydała mi się początkowo podobna do "Nadberezeńców" Floriana Czarnyszewicza. Szybko jednak uznałem, że podobieństwa były złudne. Akcja wspomnianej powieści toczy się zaledwie kilkanaście lat wcześniej ale przedstawieni bohaterowie żyją bogobojnie czcząc wartości takie jak katolicka wiara i polski patriotyzm. Podczas gdy u Pana Piaseckiego nie ma o tym w zasadzie mowy (może poza odprowadzaniem panien do kościoła).
Władek, a więc główny bohater powieści prowadzi hulaszczy tryb życia. Można powiedzieć, że...

| 2013-03-06
Przeczytana: marzec 2013

Historia niezbyt łaskawie obeszła się z tą książką, która przed wojną odniosła wielki sukces w kraju i zagranicą, mimo tego, że jej pierwsze wydanie z 1937 roku zostało bezmyślnie okrojone przez wydawcę, wbrew intencjom samego autora. Egzemplarz książki, którą posiadam powstał na podstawie przekładu włoskiego z 1946 roku, który Sergiusz Piasecki ponownie opracował, nanosząc ponad siedem tysięcy poprawek. Oryginalny rękopis powieści (napisany w więzieniu) zaginął w czasie wojny, co jest ogromną stratą dla polskiej literatury i wiele bym dał, aby móc przeczytać tą książkę w jej pierwotnej formie. A tak dostajemy do ręki wersję nieco przerobioną, (co prawda ręką samego pisarza), która jednak nie jest wolna od pewnych wpadek stylistycznych. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko i czytelnik szybko o nich zapomina, pochłonięty bez reszty fabułą książki. A fabuła ta, choć wydaje się z pozoru bardzo prosta, jest niczym wir morski, który wciąga nas coraz głębiej, nie pozwalając...