Baśnie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Märchen
83-06-02895-3
Baśnie, literatura niemiecka

"Baśnie" Hermana Hessego, stylizowane na ludowe podania, zostały napisane kunsztownym i pełnym wyrafinowanej metaforyki językiem. Mimo bogactwa obrazów i wizji historie te zachowują klarowność i prostotę. Hesse stawia w "Baśniach" pytanie: czy mielibyśmy odwagę radykalnie zmienić własne życie, jeżeli okaże się, że nie realizujemy swojego prawdziwego powołania? "Każde zjawisko na ziemi jest...

"Każde zjawisko na ziemi jest parabolą, a każda parabola otwartą bramą, przez którą dusza, jeśli jest gotowa, potrafi wniknąć do wnętrza świata, gdzie ty i ja, dzień i noc są jednością. Na drodze życia każdego człowieka rozwiera się tu i ówdzie taka brama, każdego nachodzi kiedyś myśl, iż wszystko widzialne jest parabolą, za którą mieszka duch i życie wieczne. Po prawdzie, tylko nieliczni przechodzą przez tę bramę, wyrzekając się pięknego pozoru w zamian za przeczuwaną rzeczywistość kryjącego się za nią wnętrza".

LingHun | 2013-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Wszystko, za co kocham H. Hesse.
W tym zbiorze baśni wzbija się na wyżyny swojego talentu. W całej swojej prostocie i klarowności - nie do końca właściwej autorowi, opowiadania te są esencją jego myśli, tego, co całą swoją twórczością próbował przekazać światu. Dojrzałe, pełne refleksji i niesamowicie silnej, umiejętnie ujętej prawdy o życiu, o nas samych, o prageniach,o wyrzekaniu się pozoru i niekończącej się wędrówce ku Prawdzie i Wieczności.

GabrielL Kamiński | 2011-07-24
Przeczytana: 10 września 2002

W każdej baśni tkwi prawda o nas samych. Tak samo jest w tym wypadku, Hesse jest jeszcze bardziej wyrafinowany, sięga do naszej podświadomości i jak dobry psychoanalityk wydobywa z nas dawno zapomniane prawdy

Camille | 2017-03-20
The_Messenger | 2017-03-11