Baśnie

2002-01-01
83-06-02895-3
Sława Lisiecka
Baśnie literatura niemiecka

Błyskotliwość Hessego w przekazywaniu ponadczasowych prawd za pomocą prostej prozy najwyraźniej sprawdza się również w formie opowiadań.

Ale czego można się było spodziewać po tym wspaniałym człowieku?

Nie dajcie się zwieść tytułowi „Baśnie”, który w naszym rozumieniu zawsze oznaczał szczęśliwe zakończenia, miłostki, morały i długie życie. Opowiadania Hessego są albo tragiczne, albo niewyjaśnione - pozostawiają po sobie głęboką zadumę. Hesse skutecznie wykorzystuje baśniową narrację, łącząc świat wyobraźni i symboliki z rzeczywistością, pozwalając wyjść poza schemat i uchwycić istotę życia.

„Baśnie” to ciekawe kompendium wszystkich wątków, które Hesse porusza w swoich powieściach i refleksji na temat jego własnych życiowych przekonań. Jest coś mistycznego, magicznego w sposobie, w jaki tka te opowiadania.

Większość historii została napisana w cieniu Wielkiej Wojny i na różne sposoby nawołują, by ludzie walczyli z siłami ucisku poprzez kultywowanie sił skrywanych i wciąż żywych w ich wnętrzu. Niektóre opowiadania są bardziej dopracowane, inne przypominają szkice lub wstępne zarysy większych dzieł, ale wszystkie oferują fascynujące okno do duszy artysty, który stara się wyrazić swoje najgłębsze uczucia i myśli w burzliwym czasie.

Strasznie się cieszę, że ta mała książeczka wpadła mi w ręce. Brakowało mi Hessego, tym bardziej się cieszę z tego bibliotecznego znaleziska.

Ale czego można się było spodziewać po tym wspaniałym człowieku?

Wszystko, za co kocham H. Hesse.
W tym zbiorze baśni wzbija się na wyżyny swojego talentu. W całej swojej prostocie i klarowności - nie do końca właściwej autorowi, opowiadania te są esencją jego myśli, tego, co całą swoją twórczością próbował przekazać światu. Dojrzałe, pełne refleksji i niesamowicie silnej, umiejętnie ujętej prawdy o życiu, o nas samych, o prageniach,o wyrzekaniu się pozoru i niekończącej się wędrówce ku Prawdzie i Wieczności.

Wszystko, za co kocham H. Hesse.

W każdej baśni tkwi prawda o nas samych. Tak samo jest w tym wypadku, Hesse jest jeszcze bardziej wyrafinowany, sięga do naszej podświadomości i jak dobry psychoanalityk wydobywa z nas dawno zapomniane prawdy

• Hermann Hesse
  • Nobliści