Oślepienie

Tłumaczenie: Zygmunt Bielski
Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 1) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
Blindsight
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
dona

Inne wydania

Laurie Montgomery, patolog z nowojorskiego zakładu medycyny sądowej, jest przerażona mnogością zgonów na skutek przedawkowania kokainy. Na jej stół trafiają kolejne ofiary – młodzi, świetnie zapowiadający się ludzie. Wbrew opinii i sprzeciwowi przełożonych, zaczyna badać tę sprawę. Tymczasem przez Nowy Jork przetacza się fala egzekucji w stylu gangsterskim, a jedynym elementem łączącym wszystkie ofiary jest... Jordan Scheffield, znany okulista. Prywatne śledztwo Laurie Montgomery i oficjalne dochodzenie w sprawie morderstw, prowadzone przez porucznika Lou Soldana, spotykają się. Powstaje iście diaboliczny czworokąt, który oprócz Montgomery i Soldana tworzą również Scheffield i... mafia.

Akemi | 2016-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2016

czytając amerykańską literaturę rozrywkową z gatunku thriller/sensacja/kryminał, często odnoszę wrażenie, jakbym miała przed sobą scenariusz do hollywoodzkiego filmu na granicy klasy A i B (ciekawe, czy jest to po prostu specyficzny amerykański styl literacki, czy pisarze rzeczywiście aspirują do miana gwiazd Hollywood?). „Oślepienie” Robina Cooka nie stanowiło tu wyjątku. Niemal widziałam oczami wyobraźni twarze konkretnych aktorów wcielających się w poszczególne postacie. I wcale mnie nie zaskoczyło, kiedy odnalazłam stronę na filmwebie, poświęconą panu Cook.
Fabuła powieści również nie odbiega znacząco od standardowych amerykańskich pomysłów na show. Mamy trzy serie morderstw – dwie wiążą się z egzekucjami w stylu gangsterskim, jedna dotyczy tajemniczych przedawkowań kokainy u osób młodych, zamożnych, o wysokiej pozycji społecznej. Wszystkim trzem sprawom, z różnym stopniem zaangażowanie, przygląda się piękna, inteligentna, zdolna, moralnie niezłomna… blablabla... pani patolog,...

Sylwia | 2015-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Laurie Engler to 32-letnia panna, lekarka pracująca w prosektorium. Pomimo grozy, jaki budzi jej zawód, ona sama lubi swoje zajęcie, można wręcz napisać, że jest to jej pasja. W ciągu kilku dni trafiają do kostnicy, w której pracuje młodzi, dobrze sytuowani, wykształceni ludzie, z podejrzeniem zgonu w wyniku przedawkowania narkotyków. Laurie, pomimo, iż grozi jej utrata pracy, postanawia zająć się tą sprawą i zabawić się w detektywa. W jej poczynaniach pomaga się krnąbrny, buńczuczny, a zarazem uroczy policjant Lou.
Kryminał godny polecenia, z absolutnym zaskoczeniem.
Moja ocena:
8/10

"Oślepienie" było drugą książką autorstwa Robin Cooka, którą przeczytałam i przekonała mnie do tego, że warto poznać i inne. Opowieść bardzo ciekawa, interesująco została opisana praca pani patolog Laurie Montgomery, jest zagadka kryminalna, a sprawę zabójstw bada nieco niesforny i sympatyczny detektyw Lou Soldano, który miłuje się w słownych utarczkach z panią patolog lecz ma do niej jakąś słabość, która przeradza się w sympatię. Thriller medyczny pełną gębą, polecam!

Ella | 2016-08-02

Trzecia książka z rzędu o patologach sądowych - zabójstwa, prosektorium, zwłoki, preparaty, sekcja za sekcją...- chyba trochę przesadziłam z monotematycznością. Muszę wziąć teraz coś z innej beczki ;)
Ale stary dobry Cook nie zawodzi. Bardzo dobry thriller, czyta się szybko i ciekawością "co dalej, co dalej ?", przez co zarywałam noce na urlopie i zamiast się moczyć w wodzie siedziałam z książką na kocyku. Mniej więcej w połowie łatwo już domyśleć się rozwiązania całej zagadki, ale to w niczym nie umniejsza atrakcyjności lektury na wakacje i nie tylko.
Polecam jak najbardziej.

Thomas886 | 2015-03-05
Przeczytana: 23 września 2014

Kolejna powieść Robina. Z początku troche mi sie nie podobała ze względu na tendencje Cooka do długich rozdziałów.
Przetrawiłem i tak sie zaczęło.
Ogólnie na plus.

Majka | 2015-10-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2015

Pierwsza część cyklu z Laurie Montgomery i Jackiem Stapletonem jest, krótko mówiąc, bardzo średnia. Dobrze, że zdarzyło mi się kiedyś przeczytać już coś ze środka cyklu - dzięki temu wiem, że będzie lepiej! W przeciwnym razie nie wiem, czy dałabym jeszcze szansę następnym częściom.
Generalnie uwielbiam w książkach wątki medyczne, a także wszelkiego rodzaju autopsje, itp. Im więcej szczegółów, tym dla mnie lepiej, a autor zyskuje w moim oczach. U Robina Cooka ta sfera akurat zasługuje faktycznie na plus. Szkoda tylko, że główna linia fabuły już niestety nie. Zagadkowe morderstwa i rosnącą liczbę przedawkowań kokainy łatwo można połączyć z pozostałymi wątkami, a od tego już tylko krok do domyślenia się o co w tym wszystkim chodzi. Udało mi się poukładać wszystko dużo szybciej niż zrobili to bohaterowie książki. Nie doczekałam się więc żadnego drugiego dna, jakiegoś niespodziewanego zwrotu lub "królika wyskakującego z kapelusza" na sam koniec, jak mają w zwyczaju robić autorzy...

Marzena Bakan | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cudownie się czytało! Bardzo ciekawa, interesująco została opisana praca pani patolog Laurie Montgomery, jest zagadka kryminalna, a sprawę zabójstw bada nieco niesforny i sympatyczny detektyw Lou Soldano, który miłuje się w słownych utarczkach z panią patolog lecz ma do niej jakąś słabość, która przeradza się w sympatię. Na jej stół trafiają kolejne ofiary – młodzi, świetnie zapowiadający się ludzie. Wbrew opinii i sprzeciwowi przełożonych, zaczyna badać tę sprawę. Tymczasem przez Nowy Jork przetacza się fala egzekucji w stylu gangsterskim, a jedynym elementem łączącym wszystkie ofiary jest... Jordan Scheffield, znany okulista.

| 2015-05-28

Zachęcona wieloma opiniami zdecydowałam się przeczytać.
Nie wiem czy to wina czcionki, ale szło mi to mozolnie jak nigdy. Książki Tess Gerritsen czytam jednym tchem. Po przeczytaniu około 120 stron zaczęłam sie zastanawiać "Halo? Kiedy się coś zacznie?" Jako że nie lubię się zmuszać do czytania, odłożyłam na bok, może jeszcze kiedyś wrócę.

TalaZ | 2011-04-26
Przeczytana: kwiecień 2011

Większość zna twórczość lub po prostu samo nazwisko Cook`a dzięki jego najgłośniejszej powieści pt. "Coma". Natomiast "Oślepienie" jest tomem otwierający cykl powieści o życiu i pracy, dwójki patologów - Laurie Montgomery i Jacka Stapletona.
W tej części poznajemy jedynie Laurie, która pracuje w nowojorskim zakładzie medycyny sądowej. Jest ona na początku swojej kariery zawodowej. Pewnego dnia trafia jej się przypadek przedawkowania kokainy, przez młodego człowieka, który był dobrze sytuowany, oraz ofiara gangsterskiej egzekucji. Laurie nie spodziewa się, że te dwa przypadki pociągną za sobą lawinę niespotykanych zdarzeń, a ona znajdzie się w samym centrum gangsterskich porachunków.
Książka napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla każdego laika, takiego jak ja. Natomiast narracja jest poprowadzona bardzo spójnie oraz klarownie. Dzięki temu czyta się ją w miarę szybko i znośnie.
Cook w "Oślepieniu" z doskonałą precyzją odtworzył nam życie i pracę w tak wielkim mieście jakim...

ElViento | 2016-01-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Świetna, wciągająca książka. Wartka akcja, szybko zmieniające się okoliczności oraz opis zasięgu ramion mafii. Polecam!