Oślepienie

Okładka książki Oślepienie Robin Cook
Okładka książki Oślepienie
Robin Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 1)
Blindsight
Rebis
2003-01-01
2003-01-01
Zygmunt Bielski
kryminał sensacja thriller horror robin cook

Wciągająca i znów mam wrażenie i zarazem pewność , że takie sytuacje mają miejsce .

Wróciłam do początków serii o Laurie i Jacku. Laurie jest jeszcze panną i znajduje się na początku swojej drogi zawodowej. Nie jest jej łatwo, bo szef rzuca jej kłody pod nogi w dążeniu do wyjaśnienia serii zgonów z przedawkowania kokainy wśród dobrze sytuowanych młodych ludzi, a matka chce ją wyswatać z odnoszącym sukcesy okulistą. Jako drugi kandydat pojawia się detektyw Lou Soldano, który pracuje nad serią morderstw w stylu gangsterskim. Laurie i Lou spierają się, czyja seria zgonów jest bardziej znacząca społecznie, by w końcu dojść do oszałamiających wniosków.
Nie wiem, jak wygląda przestępczość zorganizowana w Ameryce, ale jeśli tak, jak to przedstawia autor, to obraz jest przerażający. Gangsterzy jeżdżą po mieście i strzelają do ludzi, pozostając bezkarnymi.

Trochę się rozczarowałem. Czytając opinię sądziłem że nie oderwę się od lektury jednak książka okazała się średniakiem.
Ciężko mi się ją czytało, choć momentami akcja była muszę przyznać dobra.
Możliwe że za jakiś czas sięgnę po kontynuację

Ciężko mi się ją czytało, choć momentami akcja była muszę przyznać dobra.
Możliwe że za jakiś czas sięgnę po kontynuację

Zachęcona dobrymi opiniami i moja słabością do książek tego gatunku, chętnie sięgnęłam i po tę. Jednak jestem strasznie rozczarowana. Męczyłam się czytając, naprawdę, ciężko było mi to czytać i dobrnąć do końca. Dwójka facetów biegająca po mieście i strzelająca do ludzi, tak właściwie nie wiadomo czemu i po co. Meh. Kompletnie mnie nie porwało.

Jednak zrezygnuje z czytania tego autora.

Jednak zrezygnuje z czytania...

2064

Na początek dwie rzeczy: jak dobrze wreszcie jest przeczytać to w kolejności! I dwa: hej, ta książka ma tyle lat, co ja!

Nie do końca jestem zachwycona, trochę się z nią męczyłam, ale generalnie fabularnie bardzo mi się podobała! Moja przygoda z kryminałami zaczęła się właśnie od tych medycznych, dlatego jest to trochę taki powrót do korzeni. Ale mimo, że fabularnie jest spoko i nawet nie mam wrażenia, żeby ta książka się źle zestarzała, to jednak mam problem z postaciami - nie lubię ich. O ile pani doktor i pan detektyw osobno są naprawdę fajni, to jednak kiedy są razem mam ochotę ich walnąć, bo ich relacja strasznie przypomina mi nastoletnie przepychanki, a mamy tu do czynienia z dorosłymi ludźmi. Biorąc pod uwagę nazwę serii, Lou raczej długo tu nie pobędzie... A jeśli się mylę to błagam, niech ich relacja będzie bardziej dorosła, bo nie wiem, ile fochów i niedopowiedzeń jestem w stanie znieść.

Duże miasto w Stanach. Biegają po nim dwaj faceci z mafii i eliminują tego i tamtego. Nie mogą się zdecydować czy przyjemniej jest zastrzelić ofiarę czy własnymi rękami udusić. Niemal do końca nie wiadomo na czyje zlecenie i z jakiego powodu te mordy. Równolegle w mieście umierają ludzie po przedawkowaniu kokainy. Poznajemy młodą panią patolog, która zajmuje się sekcjami zwłok tych co zmarli na skutek przedawkowania i tych co zabili włoscy gangsterzy. Miłym elementem w treści są kolacje z przystojnym okulistą Jordanem Scheffieldem na zmianę z porucznikiem Lou Soldanem z policji nowojorskiej, mądrej i ładnej pani doktor prowadzącej prywatne śledztwo. „Oślepienie” to wczesny Cook. Autor napisał wiele innych, dużo lepszych książek. Ta jest prosta i jakaś taka infantylna jak występująca w niej młoda i naiwna lekarka Laurie. Przeczytać można, bo świat bez social mediów i smartfonów naprawdę wygląda inaczej. 😉

Kiedyś bardzo lubiłam książki Robina Cook'a. Teraz przyszedł czas na odświeżenie i doczytanie opuszczonych wcześniej tomów. Niestety jestem zawiedziona, bowiem Oślepienie czytało mi się dość ciężko. Całość wydała mi się dość chaotyczna, główna bohaterka dość naiwna - biega jedynie po różnych pomieszczeniach swojego miejsca pracy. Oczywiście musi także wystąpić wątek bajecznie bogatego amanta i biednego ale poczciwego policjanta.... Całość pozostawia sporo do życzenia.

Pierwsza w serii, bez Jacka. Lauri jest na początku kariery, rozwija analityczne umiejętności, specjalności i nieustępliwość.

Przyjemna lektura, zainteresowała mnie od samego wstępu opisami jakie tam występowały, lecz w dalszej części była bardzo powtarzalna, a zakończenie zaskoczyło mnie... Negatywnie. Tak oczywistego i prostego zakończenia się nie spodziewałam. Zawiodło mnie to bardzo.

"Kokaina miała ujawnić swe prawdziwe, zwodnicze oblicze:
sługi śmierci otaczającego się aurą oszukańczej rozkoszy."

Wreszcie udało mi się spotkać z pierwszym tomem serii o Laurie Montgomery i Jacku Stapletonie, mam nadzieję, że będę już trzymać się właściwej kolejności poznawania serii, gdyż do tej pory w bardzo poszatkowany sposób zaznajamiam się z jej przygodami. Chociaż, tak naprawdę, nie ma większej potrzeby znać poprzednich odsłon, aby dobrze bawić się przy książce, można czytać niezależnie. "Oślepienie" nieco mnie rozczarowało, liczyłam na mocniejsze wrażenia, nawet uwzględniając, że to dopiero rozgrzewka serii, inicjowanie klimatu i postaci, to jednak słabo wypadło. Portret głównej bohaterki, początkującego patologa sądowego, nie w pełni przekonywał. Kobieta wpadała z jednej skrajnej emocji w drugą, momentami zachowywała się nieodpowiedzialnie i naiwnie, jednakże nie można było odmówić jej determinacji w docieraniu do prawdy. Widać, jak długą drogę odbyła Laurie od pierwszego do ostatniego tomu, zdecydowanie na plus, dojrzała, zmądrzała, nabrała charakteru.

Drugoplanowa postać, Jordan Scheffiield, oftalmolog, najbardziej wyrazisty rys w osobowościach. Autor fantastycznie poradził sobie z oddaniem jego postaw i podejścia do życia, co przekornie nie oznaczało, że polubiłam Jordana. Podobnie Lou Soldano, detektyw porucznik, mający irytującą przypadłość infantylnego wyrażania zazdrości. Ale dostrzegałam zamysł Robina Cooka, zmylenia w snuciu domysłów odnośnie nieczystej relacji policji i mafii. Scenariusz zdarzeń szyty grubymi nićmi, wiele incydentów wymykało się logice, byłam w stanie je przewidzieć, tym bardziej, że równolegle do poznawania walki Laurie śledziłam poczynania morderców. Akcja długo rozwijała się, wolno zyskiwała na spektakularności. Zaprezentowano szerokie grono bohaterów i musiałam pilnować nazwisk. Książka powstała trzydzieści lat temu, wiele technik detektywistycznych i dostęp do szybkich instrumentów komunikacji jeszcze w niebycie. Staromodny styl prowadzenia śledztwa miał urok, chętnie wróciłam do czasów sprzed social mediów. W pewnych sprawach trudniej było dociec prawdy, błyskawicznie pozyskać dane, wyniki badań i relacje świadków, w innych zdecydowanie łatwiej, bez zbędnego chaosu, zamieszania i manipulacji informacji.

Powieść nie należała do najlepszych w wykonaniu tego autora, ale sympatycznie spędziłam z nią czas. Wraz z Laurie Montgomery dociekałam, kto i dlaczego stał za lawiną przypadków śmierci, spowodowanych przedawkowaniem narkotyków. Ofiarami były wywodzące się ze środowiska wykształconych i odnoszących sukcesy zawodowe młode ambitne osoby. Obserwowałam jak wszystkie aspekty życia kobiety wymykały się spod kontroli, a jednak intuicja prowadziła ją we właściwym kierunku interpretacji zgonów. Odsyłam do cyklu tragedii w „Pandemii”, zaskakujących obrotów spraw w „Znieczuleniu”, sprytnie zaciskającej się pętli niepewności w „Szarlatanach”, serii zagadkowych incydentów w „Polisie śmierci”, intrygi obracającej się wokół zadziwiających osiągnięć genetyki w "Genezie" i klasycznego wydania thrillera medycznego „Epidemia”.

bookendorfina.pl

"Kokaina miała ujawnić swe prawdziwe, zwodnicze oblicze:
sługi śmierci otaczającego się aurą oszukańczej rozkoszy."

• Robin Cook
  • Thriller medyczny