Drugie zapiski na pudełku od zapałek 1991-1993

La bustina di Minerva
838546817X
eseistyka, kultura, popkultura
Arek

Zbiór trzydziestu siedmiu najnowszych felietonów Umberta Eco (z lat 1991-1993) jest głosem w dyskusji o problemach dotkliwie nękających teraźniejszość, a jednocześnie uniwersalnych. Sprowadzając ważkie dylematy współczesności z poziomu dywagacji filozoficznych do groteskowo dosłownej ilustracji, sprawia Eco, że nieoczekiwanie nabierają one zaskakująco odmiennego, niekiedy szokującego wymiaru. Jako przyczynek do dyskusji felietony te z całą pewnością prowokują do przemyśleń, a czasem... do rewizji własnych poglądów.

źródło opisu: Historia i Sztuka, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Medellin | 2016-05-08
Przeczytana: 06 maja 2016

Powtórzę opinię większości przedmówców: druga część felietonów Eco nie rzuca na kolana. Jest bardzo dobrze napisana, ale brak w niej humoru, czyli tego właśnie, co mnie tak urzekło w części pierwszej. Mimo wszystko warto przeczytać.

Mako | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Zbiór felietonów publikowanych w latach 1991-1993. Niektóre ciekawe, niektóre mniej, jak to w takich zbiorach bywa. Kilka odnosiło się do ówczesnych wydarzeń we Włoszech, o których nie mam zielonego, bladego ani różowego pojęcia, w związku z tym równie dobrze mogły dotyczyć życia na Marsie: to i to jest wiedzą zbyt dla mnie tajemną i hermetyczną, by były interesujące.
Na dodatek porównywałam drugie zapiski z pierwszymi, które skrzyły się humorem i dotyczyły spraw bardziej codziennych, co czyniło je łatwiejszymi w odbiorze. Dostarczały godziwej rozrywki, a tutaj o rozrywce trudno powiedzieć, bo i poruszone zostały tematy poważniejsze. Mam trochę mieszane uczucia, a ocena może nie być zbyt obiektywna, ze względu na autora ;)

książek: 2028

Genialne. Połknęłam na raz. Aczkolwiek uważam za niezwykle traumatyczne, gdy kończąc felieton, odkrywasz, że to ostatni w zbiorku. #łaknę

Holmes | 2010-08-14

"Drugie zapiski..." cierpią na chorobę wszystkich sequeli - chcą odcinać kupony od sukcesu poprzednika, nie przejmując się zwykle jakością.
Jest tu rzecz jasna kilka felietonów błyskotliwych, bardzo dobrych, świetnych nawet, ale niestety zdarzają się też takie, które nie przeszłyby przez sito bardziej radykalnej selekcji.
Do miłego przeczytania - do zapamiętania już mniej.

Martyna | 2012-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Troszkę się rozczarowałam, bo liczyłam na znacznie więcej humoru. Przy lekturze pierwszej części śmiałam się głośno (w miejscach publicznych ;), natomiast teraz od czasu do czasu się uśmiechnęłam i... to wszystko. Co więcej, autor znacznie częściej odnosił się do aktualnej sytuacji politycznej swojego kraju, co utrudniało mi odbiór - często zwyczajnie nie miałam pojęcia, o co chodzi. Oczywiście, nie można tego uznać za minus książki - Eco po to przecież pisał felietony, ale młodemu czytelnikowi z innego kraju tym razem znacznie trudniej będzie cieszyć się z lektury. Niemniej, lektura interesująca i wartościowa, polecam wszystkim, którym nie przypadło do gustu 'Imię Róży' i chcą na nowo spróbować zaprzyjaźnić się z autorem :)

Marta B | 2011-02-20
Przeczytana: 02 lutego 2011

Dorównuje pierwszej części, chociaż jest utrzymana w zupełnie innym stylu. Felietony są krótkie, ale -hmmm- powiedzmy, że bardziej inteligentne, dotyczą jakiś konkretnych zjawisk lub wydarzeń i są mniej śmieszne, a bardziej interesujące. W porównaniu tych dwóch książek ma się wrażenie, że autor dokonał jakiejś zmiany w swoim życiu, jednak bez zmiany fantastycznego stylu pisania.

nati02andi | 2012-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2012

Nadmierny dydaktyzm zamordował klimat poprzedniczki - muszę zgodzić się z wcześniejszymi opiniami, że część felietonów zdawała się być pisana na kolanie, poziom satyry i ironii jest niższy. Brakowało tutaj humoru, który w pierwszych "Zapisków..." zachęcał do dalszego odkrywania ich treści.

Dominika | 2016-02-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Książka nieco poważniejsza niż pierwsza część, dotyczy nieco innych tematów, ale i tak czyta się łatwo. Warto sięgnąć po tę pozycję.

Maciej | 2013-11-20

Lekko i zwiewnie o sprawach ważnych. Lubię.

bazylia | 2013-07-07
Przeczytana: 2000 rok

Druga część felietonów Umberta mnie już tak nie zachwyciła, ale ponieważ nadal trzyma pewien poziom, do którego wielu nie potrafi się nawet zbliżyć, daję wysoką ocenę.