Opowiadania

Tłumaczenie: Zofia Chądzyńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura współczesna,

Tak jak w przypadku wielu zbiorów opowiadań, są tu utwory lepsze i gorsze, mniej i bardziej ciekawe; zdecydowana większość jednak przykuła moją uwagę.
Najbardziej zainteresowały mnie historie o zaskakującym, dobitnym, często groteskowym zakończeniu, np. "Kość niezgody", "Inny pojedynek", "Ewangelia według św. Marka". Mimo iż ich tematyka jest różna, łączy je klimat - pełen niedopowiedzeń, napięcia, niepokoju, wyczekiwania na tragedię.

Sporo opowiadań odznacza się mroczną aurą, są tu przytłaczające miejsca i skomplikowani bohaterowie, których decyzje niejednokrotnie zaskakują, każąc zatrzymać się choćby na chwilę przy lekturze.

Wiele opowiadań przypomina połączenie literatury z publicystyką, narrator często sugeruje, że jest nim autor, niekiedy wprost nazywa się Borgesem. Czytelnik odnosi wówczas wrażenie, że opisywane historie naprawdę się wydarzyły, a narrator albo był ich świadkiem, niczym reporter, albo usłyszał od kogoś o intrygujących faktach i teraz relacjonuje je...

Rosalia_de_Castro | 2014-06-21
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Borges do najlżejszych pisarzy nie należy. Operuje wieloma symbolami, znaczeniami, bawi się z czytelnikiem, zachęca go do własnych odkryć. Borgesa należy przypisać do literatury postmodernistycznej, choć tworzył już 30 lat wcześniej, zanim nurt się określił.

Tak często pojawiający się w twórczości Borgesa motyw labiryntu (zarówno przestrzenny jak i czasowy czy symboliczny) to nic innego jak moim zdaniem wciąganie czytelnika w poszukiwanie odpowiedzi na pytania o naturę świata, o istotę ludzkości.

"Opowiadania" Borgesa to zbiór już wcześniej wydanych utworów. Trudno mi je scharakteryzować, bo każde jest inne, tak jakby Borges bawił się z tymi, którzy próbują go jakoś zaszufladkować.
Jak dla mnie argentyński pisarz pozostaje intelektualnym wyzwaniem.

PandaBear | 2013-06-11

Geniusz intelektu. Borges formalnie filozofem nie jest, a więc nie ma obowiązku budowania systemu pojęć czy bawienia się w wyjaśnianie, wyrafinowaną problematyzację. Działa zupełnie inaczej. Jego strategia to - na poły instynktownie, wspierając się na olbrzymiej wiedzy z jednej a takiej też wyobraźnie z drugiej - uknuć gordyjski węzeł metafory, wyśledzić te punkty w historii gdzie wiele znaczeń lub światów nakłada się na siebie ingerując w rozróżnienie tego co rzeczywiste, a co fikcyjne, co skończone, a co niepoliczalne, co małe, a co wieczne. Lapidarny styl pozwala zapomnieć o formie i skupić się już tylko na universum bibliotek, labiryntów, luster i palimpsestów.

Kamasz | 2013-09-14
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2013

Książka magiczna, jak cała twórczość Borgesa podobno. Niektóre opowiadania wprost niszczą i budują zarazem, potrafią ująć i zniechęcić do siebie jednocześnie. Niedługie, w sam raz. Na czele z legendarną wręcz "Biblioteką w Babilonie". Wszystko zostało już napisane?

Maille | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Nie wiem czy to z powodu różnych tłumaczy, a co za tym idzie znaczych różnic stylistycznych, czy z powodu dziwnego doboru tematyki poszczególnych opowiadań, ale całość w odbiorze wydała mi się bardzo chaotyczna i nazbyt wyrafinowana. Ciężko mi było przebrnąć przez całość, potraktowałam więc książkę wybiórczo. Na szczęście pozowliło mi to na niejednokrotnie natrafienie na miłe fragmenty, zdania diamenty, które zdecydowanie zachęciły mnie do dalszego poznawania Pana Borgesa.

Andrzej W | 2013-09-16
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Dobre, subtelne opowiadania, ale nie wciągnąłem się na tyle, żeby przeczytać wszystkie. Mimo to polecam. Może wrócę.

notabene | 2016-09-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane