Victoria

Victoria. En kjærlighedshistorie
literatura norweska, miłość
angielski

Inne wydania

When it first appeared in 1898, this fourth novel by celebrated Norwegian writer Knut Hamsun captured instant acclaim for its poetic, psychologically intense portrayal of love’s predicament in a class-bound society. Set in a coastal village of late nineteenth-century Norway, Victoria follows two doomed lovers through their thwarted lifelong romance. Johannes, the son of a miller, finds inspiration for his writing in his passionate devotion to Victoria, an impoverished aristocrat constrained by family loyalty. Separated by class barriers and social pressure, the fated pair parts ways, only to realize—too late—the grave misfortune of their lost opportunity. Elegantly rendered in this brand-new translation by Sverre Lyngstad, Victoria’s haunting lyricism and emotional depth remain as timeless as ever.

źródło opisu: penguinrandomhouse.com

Może ktoś powiedzieć,że to takie niedzisiejsze spojrzenie na miłość, że zbyt ckliwe, mdłe. Ale i dziś rozgrywają się takie scenariusze, nadal milsi kawalerowie zasobni, bo kto nie lubi żyć w dostatku.
A tu historia niby prosta, krótko ujęta, ale jak trafnie wydobywa zawsze aktualne motywy postępowania. Subtelna opowieść o zmaganiach jakich doświadczają bohaterowie pod wpływem uczuć. Niezaspokojone uczucia, które rodzą dramat.
Sięgając po tego typu literaturę trzeba być nastawionym na jej odbiór, klimat powieści, który jest odległy dzisiejszym realiom. Raczej ktoś kto czytuje nowości wydawnicze o tematyce współczesnej może nie odnaleźć się w tym. A szkoda bo warto dać sie zauroczyć tej zwięźle potraktowanej lirycznej opowieści w pełni oddającej sedno zagadnienia.
Dla mnie wzruszająca, ale każdego porusza coś innego.

natanna | 2012-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Twórczości Knuta Hamsuna,a właściwie Knuta Pedersona, nie znam a jedyną jego książkę o jakiej do tej pory słyszałam był "Głód".

Jakoś nigdy nie potrafiłam się przekonać, by chociaż do niej zajrzeć mimo,że od lat mam ją w domu.

Za pronazistowskie poglądy i popieranie przed II Wojną Światową i w jej trakcie Adolfa Hitlera,Hamsun po wojnie był sądzony i poddany ogólnonarodowemu ostracyzmowi. Potępiony za kolaborację żył w odosobnieniu. Odsyłano mu nawet jego książki.
Dzisiaj jest uważany za jednego z największych pisarzy norweskich, powszechnie jest czytany i podziwiany i wymieniany w jednym szeregu z Sigrid Undset i Henrykiem Ibsenem.

Sądzę,że najwyższa pora by w zalewie dzisiejszych nowości, z których większość nie zapisze się złotymi zgłoskami w literaturze, sięgnąć również po książki pisarzy uznanych a w szczególności noblistów,a Knut Hamsun jest Noblistą z 1920 roku.

Przeglądając swoje zbiory stwierdziłam, że w biblioteczce mam nie tylko jego "Głód", ale również...

MadameShepard | 2014-03-17

Smutna opowieść o ludziach, którzy się w życiu ominęli. Trochę archaiczny styl, ale napisana zwięźle, bez zbytniej pompatyczności. Historia tej miłości jest piękna, paląca.

Noemi | 2015-05-07
Na półkach: 2015, Przeczytane, Nobliści

Uwielbiam norweskich (i ogółem skandynawskich) autorów, nie potrafię się nie wzruszać tym, jaki obraz norweskiego społeczeństwa pokazują w swoich powieściach: surowy wizerunek ludzi pracowitych i uczciwych, niejednokrotnie nękanych namiętnościami, ale jednocześnie świadomych swoich zobowiązań wobec rodziny i grupy. Jest to proza nie pozbawiona pewnego wdzięku i słodyczy, może chwilami nieco naiwna, ale w cudownie kojący i staroświecki sposób. Bardzo przemawia język, jakim posługuje się Hamsun: zapewne dla niektórych ocierający się delikatnie o kicz, ale mnie się podoba. Miłość jak wietrzyk pośród róż, rozkoszne. I wcale nie kpię.
Opowieść krótka i bynajmniej nie trzymająca w napięciu, ale interesująca i smutna. Znów jestem poirytowana tym, że nie dostaliśmy na końcu odpowiedzi, co dalej z Jankiem, bo bardzo chciałabym wiedzieć, biorąc pod uwagę fakt, czym skończyła się książka. Co do perypetii głównych bohaterów, to czasem tak niestety jest, że wszystko skazane jest na porażkę...

PennyroyalTea | 2011-10-21
Przeczytana: 20 października 2011

Cudowna książka. Cudowna w swej prostocie. Jak autor pokazuje, nie potrzeba górnolotnych frazesów, aby stworzyć piękną opowieść o miłości. Nie mogę przestać myśleć o tej książce. Jak do tej pory dla mnie nr 1, zaczarowała mnie.

mangi17 | 2013-08-07

Naiwna opowieść o miłości. Tragiczna i sentymentalna historia biednego młodzieńca i bogatej panny z wyższych sfer - historia tak urocza, że aż mdli.

niby | 2011-08-30

Początkowa ckliwość zniechęca, ale zakończenie jest piorunujące; rzuca ono zupełnie inne światło na nowelę Hamsuna.

Mimetyczka | 2011-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 lutego 2011

Subtelna, pełna prostoty i pozostawiająca chwilę lekkiego wzruszenia.

kasia_w07 | 2013-05-31

Różne są oblicza miłości. Nie zawsze wybiera najłatwiejsze drogi. Bywa, że od początku jest skazana na porażkę, ale wyrzec się jej człowiek nie potrafi. Janek, syn młynarza i Wiktoria, córka pana we dworze mieszkają blisko siebie, a jednak dzieli ich dystans nie do przebycia. Na przekór różnicom zaczyna w nich kiełkować wzajemna fascynacja. Byłam świadkiem ich lęków i nadziei, tęsknych wypatrywań i rozpaczliwych prób maskowania szybkiego bicia serca, byle tylko się nie zdradzić i nie zostać zranionym. Trafna psychologicznie i poruszająca w swej niewinności krótka historia jednego uczucia.

anatola | 2016-07-20
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: lipiec 2016

Subtelna opowieść o udręczonych miłością dwojgu ludzi. Mijających się i niespełnionych. Pięknie napisana. Bez nachalności i pompatyczności. Ot, smutna bajka. Wyszeptana tuż przed zaśnięciem przez Knuta Hamsuna wprost do mego ucha.