Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie

Okładka książki Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie Christopher Willard
Christopher Willard Wydawnictwo: Publicat poradniki
poradniki
Publicat
2024-04-10
2024-04-10
trauma poradnik psychologiczny samowspólczucie

Okładka książki Alfabetoddechy Holly Clifton-Brown, Daniel Rechtschaffen, Christopher Willard
Alfabetoddechy Holly Clifton-Brown...

"Medycyna mówi nam, że należy się uporać z traumą, natomiast nasza kultura sugeruje, iż powinniśmy z owej traumy wyrosnąć. Tak naprawdę w obliczu cierpienia musimy poświęcić sobie uwagę."

"Odyskaj swoją siłę" to rzetelny poradnik amerykańskiego terapeuty, w którym dowiadujemy się w teorii i praktyce jak radzić sobie z traumą, najróżniejszej maści. Autor podkreśla, że trauma jest zjawiskiem subiektywnym i u każdego może mieć inną przyczynę, więc nie należy jej umniejszać. Znajdziemy tutaj zarówno wiele wyjaśnień psychologicznych, które pozwolą nam lepiej ją zrozumieć oraz poznamy kilka ćwiczeń jak sobie z nią radzić w stosunkowo prosty sposób.

"Możesz emanować życzliwością i wspaniałomyślnością, a zarazem mówić "nie" i definiować granice, gdyż czasami odmowa jest wyrazem szlachetności."

Muszę powiedzieć, że skończyłam czytać poradnik niedawno, a już zaczyna bardzo mi pomagać. Autor dotyka tutaj tak powszednich rzeczy jak jedzenie, oddychanie czy postawa ciała, na które na codzień nie zwracamy uwagi, a okazuje się, że uważność ich dotycząca może naprawdę nam pomóc w zmaganiu się z problemami.

Poradnik na pewno pokazał mi, że nie jestem sama, że inni ludzie również przeżywają podobne rzeczy i to ważne, aby o tym pamiętać i znaleźć w sobie siłę, aby się tym dzielić. Nie jesteśmy sami i powinniśmy z tego czerpać (oczywiście w zdrowym zakresie). Co więcej autor pokazuje nam, że mamy w sobie sprawczość i nawet sama zmiana myślenia o błahych rzeczach może być niezwykle owocna i podnosząca na duchu.

"Wraz z każdym krokiem podążam ku temu, kim chcę się stać, a zarazem oddalam się od tego, kim i gdzie byłem."

Książka napisana jest językiem, który będzie zrozumiałym nie tylko dla fachowców, ale dla każdego czytelnika. Pan Willard zaraża nas spokojem i nawołuje do uważności i na każdym kroku widać, że stara się nam pomóc oraz pokazać ile zasobów w nas drzemie.
Autor otwiera nasze oczy na wiele aspektów życia i pokazuje jak niewiele trzeba, aby o siebie zadbać. Że czasem wystarczy tylko okazać sobie troskę.
Co więcej przestrzega nas również przed toksycznymi relacjami oraz zdradzieckim wpływem technologii, która zaczęła nas niezdrowo zalewać.
Ale oprócz oczywistych przeszkód na naszej drodze, zaznacza też, że mamy w sobie zasoby, które pozwalają zmieniać świat wokół nas. Nie jakoś dramatycznie, nie spektakularnie. Ale okazuje się, że nawet powiedzenie "dzień dobry" ze szczerym uśmiechem na twarzy może "zrobić komuś dzień".
Książka jest również ciekawa ze strony psychologicznej - pod tym względem, że jako student psychologii dowiedziałam się tu wielu ciekawych i rozwijających rzeczy, których na pewno będę mogła użyć nie tylko na studiach, ale również w późniejszej pracy zawodowej. Widać, że poradnik pisał ktoś z dużym doświadczeniem, komu można zaufać.
Pozwolę sobie jednak dać jedną uwagę do książki - krótkie recenzje czytelników pojawiają się już na pierwszych stronach, jeszcze przed właściwym tekstem. Myślę, że lepiej byłoby je dodać na samym końcu, bo to tam przeważnie sięga ktoś, kto zastanawia się nad zakupem. Ale to tak naprawdę jedyna uwaga ze strony technicznej. Poza tym książka jest naprawdę pomocna i rzetelna, wydana w ładny, acz schludny sposób i na pewno mogę ją polecić osobom borykającym się z trudnościami oraz zaciekawionym tematem 🩵

"Gdy ustępujesz innemu kierowcy, rośnie prawdopodobieństwo, że kupi on żonie kwiaty. Ona może w związku z tym pozwolić dziecku na zjedzenie dodatkowego ciastka, a dziecko przed pójściem spać przytuli swojego psa."

Na mojej półce coraz więcej pojawia się wartościowych poradników. Jestem po lekturze „Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie” i chcę się z wami podzielić refleksjami.

Nikt nie chce cierpieć, a jak już nas dotyka coś złego chcemy jak najszybciej wrócić do stanu „przed”. Niekiedy starania mogą okazać się ponad siłę. Jak radzić sobie po traumie? We współczesnym świecie na każdym kroku możemy doznać traumy, a odpowiedź na to pytanie nie jest już tak oczywiste. Psychologowie wciąż badają praktyki i to w jaki sposób można zadbać o swoje zdrowie psychiczne i tu jest klucz.

Poradnik, o którym mowa jest skierowany do osób zmagających się z traumą. Autor umiejętnie przekazuje swoją wiedzę. W treści znajdziecie jak prawidłowo o siebie dbać i samemu sobie współczuć. Myślicie, że jest to takie proste? Niestety nie. Przypomnę, że autorem jest Christopher Willard - psycholog kliniczny związany z Harvard Medical School.

Co wyróżnia ten poradnik? Według mnie nauka praktyki zapanowania nad układem nerwowym z uwzględnieniem ciała i oddechu. Autor popiera wiedzę wieloma wynikami badań co zawsze jest wyróżniające na tle innych pozycji na rynku. Nie łatwo było zagłębić się w tej treści, jednak w efekcie można wielokrotnie wracać do poprzednich kwestii i uczyć się. Takich książek potrzebujemy, czyli napisanych przystępnym językiem i z przesłaniem. Na pewno zostanie ze mną na długo.

"Odzyskaj swoją siłę. Jak praktykować samowspółczucie i dbać o rozwój po traumie", autor: Christopher Willard

Spotkaliście się kiedyś z takim określeniem jak trauma?

W bardzo uproszczony sposób można powiedzieć, że trauma to zmiana w psychice, która jest trwała, a spowodowana jest jakimś przykrym przeżyciem. Trauma spowodowana jest jakimś czynnikiem bądź też czynnikami zewnętrznymi, które zagrażają zdrowiu lub nawet życiu i prowadzą do głębokich zmian w funkcjonowaniu człowieka. Traumatyczne przeżycia mogą doprowadzić do powstania PTSD czyli zespołu stresu pourazowego oraz wielu innych objawów, które negatywnie wpływają na życie.

Prezentowany poradnik podzielony jest na cztery rozdziały. Dotyczą one m.in. reakcji na stres, sposobów regulowania oddechu, dotyku, uważności oraz okazywania samowspółczucia. Dzięki tej książce dowiecie się jak zapanować nad układem nerwowym, poznacie praktyki okazywania sobie współczucia oraz inne inne metody wspierające wyjście z traumy.

Książkę polecam każdemu zainteresowanemu tą tematyką lub po prostu psychologią 👍

#współpracarecenzencka

Spotkaliście się kiedyś z takim określeniem jak trauma?

"Trauma może dotykać wszystkich aspektów życia - zwłaszcza w dzisiejszych niespokojnych czasach. Na szczęście przy odpowiednim wsparciu jesteśmy w stanie przekształcić trudności w źródło naszej siły.
Dzięki tej książce:
- dowiesz się, jak zapanować nad swoim układem nerwowym, dbając o oddech i ciało,
- poznasz praktyki, które umożliwią okazanie sobie współczucia oraz pomaga rozwinąć rezyliencję,
- nauczysz się określać własne granice, aby zadbać o powrót do równowagi,
- zgłębisz wiele innych metod, dzięki którym trudne doświadczenia staną się drogą do twojego rozwoju" ( opis)

Autor, będący psychologiem klinicznym przybliża nam tematykę dbania o własny rozwój po traumie. Tematyka ta jest bardzo ważna i dotyczy bardzo wielu ludzi, którzy często nie wiedzą jak żyć lub uleczyć się z różnych traum, a nawet ich sobie nie uśwadmiają, trwając i funkcjonując w określony sposób, ale bez spełnienia czy radości z życia. W swojej książce zawarł w bardzo obrazowy sposób treści, które w praktyczny sposób możemy wykorzystać, aby nauczyć się samowspółczucia i dalszego rozwoju po przeżytej traumie. Skupia się przy tym głównie na ciele i jego reakcji w czasie głębokiego przeżycia, umyśle i sercu, w wymiarze emocjonalnym i duchowym.

"Im częściej wprawiamy się w stosowaniu naszych wewnętrznych narzędzi, tym łatwiej możemy pomagać sobie nawzajem w stawaniu się osobami, którymi chcemy być i którymi chcielibyśmy się otaczać"

Autor udowadnia, że praca nad sobą, swoim umysłem i sercem (emocjami) pozwoli uzbroić się w techniki, wspierające własny rozwój, po traumie i poradzenie sobie z nią w chwilach kryzysu. Jeżeli lubicie sięgać po poradniki, to oczywiście polecam wam ten tytuł. Warto po niego sięgnąć!

Dzięki tej książce:
- poznasz praktyki, które umożliwią okazanie sobie współczucia oraz pomaga...

Trauma dotyka wszystkich aspektów naszego życia. Na szczęście przy odpowiednim wsparciu jesteśmy w stanie przekształcić trudności w źródło naszej siły. Dzięki tej pozycji dowiesz się jak zapanować nad układem nerwowym, dbając o oddech i ciało. Pokaże Ci praktyki, jak okazać samowspółczucie oraz jak rozwinąć rezyliencję. Nauczysz się jak wyznaczać granice, aby zadbać o powrót do równowagi.

Traumą to temat, który jest mi bardzo bliski. Dlatego bardzo chętnie sięgam po pozycje o tej tematyce. Byłam pewna, że nie jestem w stanie wyciągnąć już więcej z tego tematu, jednak ogromnie się zdziwiłam. Okazało się, że nadal mam problem z samowspółczuciem. Książka zmusiła mnie do refleksji i analizy moich ostatnich działań. Dzięki niej wyciągnęłam wnioski i zdobyłam cel, do którego dążę. Czyli częściej sobie współczuć i sobie odpuszczać. Zresztą poruszanych aspektów byłam zaznajomiona i dobrze było przypomnieć sobie techniki kontrolowania oddechu.

Książka jest bardzo krótka a wiedza w niej bardzo skoncentrowana. Książka idealnie nadaje się dla ludzi, którzy zaakceptowali swój stan i planują poczynić pierwsze kroki do przodu. Nadaje się idealnie do rozpoczęcia swojego nowego życia po traumie. Spędziłam z tą książką dobry czas, dzięki niej wyznaczyłam nowy cel. Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z traumą, polecam tę pozycję.

Każdy człowiek, każda istota żywa, w którym momencie swojego życia doświadcza traumy. I każdy reaguję na nią inaczej. U części osób znika ona samoistnie, najpierw stopniowo słabnąć. Inni zostają z nią i szukają pomocy 🌷🪻

Christopher Willard, psycholog kliniczny, zebrał w swojej książce przydatne sposoby okazywania sobie troski i życzliwości nie tylko w przypadku traumy, ale również w momencie dużej ilości stresu lub gdy zwyczajnie czujemy, że coś nas przerasta 🌷🪻

Każdy w tej książce znajdziemy coś dla siebie - znajdziemy w niej praktyki wykorzystujące chodzenie oraz siedzenie, odkrywanie technik samowspółczucia czy ćwiczenie o nazwie Cztery róże, cierń i pączek, które wyjątkowo przypadło mi do gustu 🌷🪻

Przedstawione techniki mogą przydać się w każdym momencie waszego życia, więc warto poznać je i zapamiętać choć kilka z nich 🌷🪻

Dbanie o siebie to nie tylko troska o fizyczne względy, ale też o swoją psychikę 🌷🪻

„Odzyskaj swoją siłę” to poradnik dla tych, którzy nie potrafią poradzić sobie z pewnymi traumami.
Ludzie i wszelkie żywe istoty doświadczyły jakiś momentów traumatycznych w swoim życiu. Każdy z nas reaguje na nie trochę inaczej i w inny sposób wraca po nich do równowagi.
Z książki dowiemy się wiele ciekawych informacji:
• Jak nasze ciało reaguje na traumę i stres,
• Jak regulować oddech i po co w ogóle to robić,
• Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia fizyczne,
• Jak uczyć się wdzięczności i jak może ona pomóc w pokonaniu traumy.
• Czy jedzenie, sen i aktywność fizyczna wpływają na to jak szybko wrócimy do równowagi,
• Czy dzięki innym osobą łatwiej jest wyjść z traumy,
• Jak ważne jest samowspółczucie.
Książka „Odzyskaj swoją siłę” opiera się w dużej mierze na badaniach. Napisana jest prostym językiem dzięki czemu czytelnik w łatwy sposób przyswoi swoje zawarte w niej wskazówki.
Książka jest niewielkich rozmiarów i można ją czytać właściwie wszędzie. Posiada przestronny układ, ale jest raczej tym przewodnikiem, którego trzeba czytać od początku do końca by lepiej zrozumieć czym jest trauma i jak odzyskać siłę i równowagę po niej.

Z książki dowiemy się wiele ciekawych informacji:
• Jak nasze ciało reaguje na traumę i stres,
• Jak...

• Z polecenia do kupienia ...
  • 02. Epub?