Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień

Okładka książki Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień Martin Seif, Sally Winston
Okładka książki Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień
Martin SeifSally Winston Wydawnictwo: Feeria popularnonaukowa
popularnonaukowa
Overcoming Unwanted Intrusive Thoughts
Feeria
2021-10-13
2021-10-13
Anna Opara
psychologia natrętne myśli

Okładka książki Needing to know for sure. A CBT-based guide to overcoming compulsive checking & reassurance seeking Martin Seif, Sally Winston
Needing to kno... Martin Seif, Sally ...

Oj, bardzo doceniam te ksiazke. Pomogła mi sie uporać z intruzjami.

Oj, bardzo doceniam te ksiazke. Pomogła mi sie uporać z intruzjami.

Książka mi osobiście bardzo pomogła i często do niej wracam.

Książka mi osobiście bardzo pomogła i często do niej wracam.

Ocena w połowie. Neutralna. Nie mając natrętnych myśli ciężko ocenić to obiektywnie. Być może komuś pomoże.

Książka, mimo, że porusza ważny temat, była dla mnie dziwną lekturą (szczególnie przez pierwsze 6 rozdziałów).

Przede wszystkim nie przemówiło do mnie przytaczanie (praktycznie w każdym rozdziale) dialogów pomiędzy wewnętrznymi głosami -głosem niepokoju, fałszywym pocieszycielem i wewnętrzną mądrością - już same te określenia jakoś do mnie nie przemawiają. Gdyby te dialogi pojawiały się rzadziej, byłyby ciekawym dodatkiem, za to pojawiając się na co drugiej stronie - wybijały mnie z rytmu czytania.

Przez pierwszych 6 rozdziałów miałam wrażenie, że czytam w kółko o tym samym i nie dowiaduję się nic nowego. Dopiero w rozdziale 7 pojawiają się praktyczne informacje i ćwiczenia.

Zanim zaczęłam czytać, zakładałam, że książka będzie mówić więcej na temat natrętnych myśli związanych z naszą przeszłością i wspomnieniami (co w pewien sposób sugeruje tytuł). Pozycja ta jednak skupia się przede wszystkim na pewnych rodzajach natrętnych myśli - odnoszących się np. do chęci krzywdzenia siebie i innych, myśli budzących wstręt lub myśli o różnych "niedozwolonych czynach" i mi osobiście ciężko było odnosić te przykłady do siebie, ale jeśli ktoś ma problem z tego typu natrętnymi myślami, wyniesie pewnie więcej z tej lektury.

Jest to bardzo ciekawy poradnik psychologiczny, który przekazuje podstawową wiedzę na temat natrętnych myśli i radzenia sobie z nimi. Doceniam także, że na końcu książki wypisane zostały przykłady myśli, które mogą świadczyć o chorobie i zalecenie pójścia do specjalisty w takich przypadkach.
Poradnik pokazał mi różne aspekty myślenia, które nie były dla mnie oczywiste a wręcz okazały się przełomowe.
Nie dla każdego, ale osoby mierzące się z intruzjami na pewno docenią.

* Edit: wracam po 1,5 roku i zmieniam ocenę z 7 na 9. Jako jedyny poradnik w moim życiu, oczywiście w połączeniu z terapią, pomógł mi zgodnie z obietnicą na okładce. Naprawdę dzięki tej książce jako jednej z głównych składowych uwolniłam się od natrętnych myśli.

Całkiem solidna, przydatna pozycja. Przystępnie wyjaśnia mechanizmy stojące za nawracaniem natrętnych myśli i szeroko omawia skuteczne i nieskuteczne techniki radzenia sobie z nimi.
Niestety niektóre informacje są powtórzone chyba ze trzy razy w różnych rozdziałach. Zauważyłam, że to niestety standard w poradnikach psychologicznych. Czyżby autorzy i wydawcy zakładali, że sięgają po nie tak nierozgarnięte osoby, że trzeba im kilka razy powtarzać to samo nieco innymi słowami?

Zdarza Wam się mieć natrętne myśli? Ich gonitwa może bywać męcząca, ale autorzy Sally M. Winston oraz Martin N. Seif udowadniają, iż tego typu myśli mogą dotyczyć niemal każdego człowieka. I bez względu na to, jaką przybierają formę, nie należy się tego wstydzić ani utożsamiać ich ze swoją osobowością.

Myśli przychodzą i odchodzą. W momencie kiedy do naszej głowy wpada jakaś niepokojąca treść, tylko od nas zależy, czy puścimy ją dalej, czy zatrzymamy w sobie na dłużej. Czasami jednak natrętne myśli zdają się do nas przyklejać, mimo że za wszelką cenę staramy się ich pozbyć. Jak wtedy temu zaradzić?

Na te i wiele innych pytań odpowiada książka ,,Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień" od wydawnictwa Feeria. Autorzy wyjaśniają, czym tego typu myśli są, przedstawiają fakty i mity na ich temat, tłumaczą, czy sposób myślenia rzeczywiście przyciąga pozytywne lub negatywne wydarzenia, dzielą się wskazówkami, jak radzić sobie w pewnych irytujących sytuacjach, a także proponują pewne ciekawe ćwiczenia, które samemu można wykonać!

Owa książka powstała właśnie dla tych, którzy uważają, iż natrętne myśli pojawiają się u nich zbyt często i którzy chcieliby to zmienić. Jest to pozycja, która naprawdę może pomóc, a przede wszystkim uświadomić, iż to, co pojawia się w naszej głowie, nie świadczy o tym, jakim jesteśmy człowiekiem. Przebłyski złych myśli nie świadczą o tym, że jesteśmy złymi ludźmi. Szalone nie czynią nas szaleńcami. A pesymistyczne nie muszą świadczyć o tym, iż zmagamy się z depresją.

,,Niechciane myśli intruzyjne przyklejają się do twojego umysłu, ponieważ usiłując się ich pozbyć, nieumyślnie oddajesz im energię".

Czym bardziej chcemy uwolnić się od pewnych myśli, tym bardziej możemy je do siebie przyciągać. Czasami warto więc może nieco odpuścić i zrozumieć, iż myśli są jedynie myślami, które często nie mają żadnego znaczenia. Nie są bowiem uczuciami ani tym bardziej czynami.

Prosty w odbiorze styl i wartościowa treść sprawiają, że moim zdaniem jest to pozycja jak najbardziej warta zgłębienia!

Moja ocena: 7/10
Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień - Sally M. Winston, Martin N. Seif

Myśli przychodzą i odchodzą. W momencie kiedy do naszej głowy wpada...

Książka ma 236 stron, z czego 186 to rozprawianie ciagle o tym samym, lanie wody. Dopiero od 187 zaczynaja się wartościowe rady

Bardzo wartościowa pozycja. Natręctwa myślowe są dosyć powszechnym problemem. Jako osoba, która doświadczyła walki z niechcianymi myślami dopiero po przeczytaniu niniejszej książki widzę, że moje sposoby uporania się "z problemem" z góry były skazane na porażkę i jedynie zaostrzały przylepność myśli, których chciałam się za wszelką cenę pozbyć. Bardzo przydatne informacje i wskazówki. Gorąco polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Natrętne myśli są normalne. Wszyscy ich doświadczamy. Są to niechciane myśli lub obrazy, które mogą powodować obsesję lub niepokój. Możemy mieć trudności z zarządzaniem natrętną myślą i pokonaniem jej. Chociaż nie różnią się one od żadnej innej myśli, to nasze przywiązanie do niej powoduje prawdziwe zakłócenia.

Chociaż wszyscy doświadczamy identycznych natrętnych myśli, niektóre nas bardziej dotykają. Złożone natrętne myśli PTSD lub OCD mogą siać spustoszenie w czyimś życiu. Kiedy pojawia się natrętna myśl, może spowodować zaburzenia, z którymi trudno sobie poradzić. Z pomocą przychodzą nam eksperci od lęku: Sally M. Winston oraz Martin N. Seif. W książce „Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień” oferują nam sprawdzone skuteczne umiejętności terapii poznawczo-behawioralnej (CBT),które pomogą nam uwolnić się od niepokojących myśli, przezwyciężyć wstyd, jaki te myśli mogą przynosić, i zmniejszyć niepokój. W tym pełnym współczucia i wsparcia przewodniku odkryjemy różne rodzaje niepokojących myśli, mitów, które otaczają nasze myśli oraz tego, jak nasz mózg ma tendencję do „utykania” w cyklu niechcianych ruminacji. Ale najpierw zobaczmy, czym są natrętne myśli.

Czym są natrętne myśli?

Ostatecznie natrętne i inwazyjne myśli są absolutnie normalne. Okazuje się, że aż 94% populacji doświadcza codziennie niechcianych myśli, które są natrętne i nieprzyjemne. To właśnie wtedy, gdy te natrętne myśli stają się obsesyjne, wyrządzają nam prawdziwą szkodę. Myśli obsesyjne często wskazują zatem na ukryty problem i mogą wskazywać na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. W wielu przypadkach natrętne myśli prezentują się jako nieszkodliwe, przypadkowe myśli, które niespodziewanie przychodzą do głowy.

Kiedy natrętne myśli są rzadkie, zwykle nie ma się czym martwić. Czasem udaje się nam pozwolić im odejść i myśleć o nich jak o przemijaniu kontemplacji. Jednak kiedy są agresywne, niepokojące lub dziwaczne i zdarzają się regularnie, mogą być oznaką poważniejszego problemu. Czasami mogą wskazywać, że dzieje się coś innego, na przykład problem ze zdrowiem psychicznym lub zaburzenie emocjonalne. Gdy są pozostawione bez kontroli, mogą powodować stres i utrudniać radzenie sobie, a nawet prawidłowe funkcjonowanie.

Jeśli cierpimy z powodu niechcianych, natrętnych, przerażających, a nawet niepokojących myśli, zastanawiamy się, co te myśli oznaczają dla nas. Myśli są jakby wiadomościami – próbują nam coś powiedzieć? Jednak prawda jest taka, że ​​są to tylko myśli i niekoniecznie mają znaczenie. Mają je rozsądni i dobrzy ludzie. Jeśli jednak dręczą nas takie niepokojące myśli, których nie chcemy – myśli, które nas przerażają lub myśli, którymi nie możemy się z nikim podzielić – ta książka może zmienić nasze życie.

Zdobędziemy wiedzę, dlaczego popularne techniki pozbycia się tych myśli mogą przynieść odwrotny skutek. A jednocześnie, poznamy umiejętności poznawczo-behawioralne, które pomogą nam radzić sobie z myślami i wyjść poza nie, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na życiu, jakiego pragniemy. Myśli oczywiście nadal będą się pojawiać, ale będziemy w stanie lepiej sobie z nimi poradzić – bez strachu, poczucia winy czy wstydu.

Książka to podróż, w której stawiamy pierwsze kroki na drodze do wyzwolenia spod wpływu natrętnych myśli. Każdy rozdział to dawka cennych informacji, aby rozpocząć proces pozbywania się niechcianych myśli inwazyjnych. I tak w skrócie I rozdział poświęcony faktom i najnowszym ustaleniom dotyczącym owych niechcianych myśli natrętnych. II rozdział omawia różne rodzaje natrętnych myśli z podaniem konkretnych przykładów z kilku powodów. Przykłady pochodzą od osób, którzy podobnie jak my cierpią z powodu obsesyjnych myśli, będących dla nich źródłem cierpienia. Rozdział III książki rozprawia się z mitami na temat myślenia w ogóle i są pierwszym krokiem na drodze do zmiany nastawienia stosunku do własnego umysłu. Poznajemy 10 głównych mitów o myśleniu, które przyczyniają się do powstania intruzji. Rozdział IV to zbiór prostych i konkretnych odpowiedzi na pytania, które zadają pacjenci w związku z myślami, jakie krążą w ich głowie, powodując intruzje. W rozdziale V poznamy jak nasz mózg tworzy te niechciane natrętne myśli – czyli co się dzieje w mózgu kiedy zaczynamy się bać, i jak je należy uspokajać. Dzięki VI rozdziałowi dowiemy się, dlaczego nasze dotychczasowe starania w ich eliminowaniu nie przynosiły zamierzonych rezultatów. Poznamy 3 czynniki, które wyjaśniają, dlaczego nasze dotychczasowe próby były nieskuteczne. Okazuje się, ze solidna wiedza to podstawa skuteczniej terapii. Rozdział VII szczegółowo opisuje sposób na zmniejszenie cierpienia wynikającego z niechcianych myśli intruzyjnych, niezależnie od tego, czy są odpowiedzią na wyzwalacz, czy pojawiają się bez zapowiedzi. W rozdziale VIII rozprawimy się z natrętnymi myślami raz na zawsze – został przedstawiony program działań, który to umożliwia. Co znaczy uwolnić się od natrętnych myśli, pomoże nam w tym rozdział IX. Wyjaśniony został w nim, czym ono jest i jak je utrzymać. Opanowanie tej wiedzy pozwoli nam pokonać ból, frustracje, zagubienie oraz leki, jakie wywołują owe natrętne myśli. Kiedy należy udać się po profesjonalną pomoc – ten temat porusza rozdział X. W przypadku powracających myśli i objaw o zgoła innym charakterze najlepiej będzie porozmawiać ze specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego – istnieje kilka ich rodzajów, ale warto poznać je wszystkie.

Jeśli masz niechciane myśli, pamiętaj, że nie jesteś sam. W rzeczywistości są miliony ludzi takich jak ty – dobrych ludzi, którzy mają obrzydliwe myśli, łagodnych ludzi z niepohamowanymi myślami i zdrowych ludzi z „szalonymi” myślami. Ta książka pokaże, jak przejść poza swoje myśli, aby odzyskać wewnętrzny spokój! A klucz to tego tkwi w wypracowaniu całkiem nowej relacji z myślami, która nie będzie opierać się ani na lęku, ani na wstydzie. Dzięki lekturze tej książki wyrobimy w sobie nawyk poskramiania prześladowców mieszkających w naszej głowie, by zacząć prowadzić „nowe życie wolne od udręki, którą niosą”.

Chociaż wszyscy doświadczamy identycznych natrętnych myśli,...

• Psychologia
  • Psychologiczne
  • Depresja

Dodaj cytat z książki Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień