Równia wznosząca. Pokonaj depresję z pomocą neuronauki

Okładka książki Równia wznosząca. Pokonaj depresję z pomocą neuronauki Alex Korb
Okładka książki Równia wznosząca. Pokonaj depresję z pomocą neuronauki
Alex Korb Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psyche/Soma
The Upward Spiral: Using Neuroscience to Reverse the Course of Depression, One Small Change at a Time
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2019-08-26
2019-08-26
Katarzyna Sapeta-Czajka
psychoterapia terapia psychiatria neuronauka depresja neuropsychologia neuropsychiatria zaburzenia nastroju

Bardzo dobrze napisana książka na temat powstawania depresji w kontekście neuronauki. Wszystko przejrzyście wyjaśnione. Liczne przykłady badań naukowych i osobiste doświadczenia autora są dodatkowym atutem. Warto robić sobie notatki podczas czytania i wielokrotnie do nich wracać. Ksiazka jest nie tylko dla osób zainteresowanych tematem depresji, ale również dla tych, którzy mierzą się z różnymi lękami lub po prostu chcą poznać neurologiczne funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Przedziwna książka. Ma służyć osobom w depresji, ale jest tak napisana, że bardzo ciężko mi się ją czytało. Porady uważam za cenne, ale sposób pisania jest ciężki w odbiorze. Zastanawiam się, czy oryginał jest równie źle napisany.

Bardzo dobrze mi się czytało tą książkę, bo jest napisana prostym językiem, zrozumiałym dla każdego mimo, że przewijają się tam też pojęcia medyczne. Kopalnia wiedzy, sposobów na radzenie sobie, tłumaczenie pewnych mechanizmów w depresji pokazanych na przykładach badań naukowych. Świetna pozycja dla każdego kto zmaga się z depresją lub po prostu obniżonym nastrojem.

Merytorycznie, prosto i zrozumiale o tym jak świadomie zmieniać sposób działania mózgu, tak by być na fali wychodzenia z depresji, zamiast jej pogłębiania. O tym jak nasze działania, doświadczenia i myśli wpływają na nasz mózg i jak możemy to wykorzystać w walce z depresją. Sposobów jest wiele i wzajemnie się wspierają - nie wszystkie działają na każdego tak samo, ale im więcej ich znasz, tym większa szansa na wejście na tytułową równię wznoszącą, ku wyzdrowieniu.

Ciekawe jest też na przykład to, że pozytywne zmiany mogą zachodzić w mózgu, jeszcze zanim poczujemy poprawę samopoczucia.

Klaudia Lewandowska napisała w opinii, że książka powołuje się na nieaktualne badanie. To ciekawe, tym bardziej, że mówi tak, tylko na podstawie rozmowy z koleżanką, w dodatku nie wskazuje nawet o które badanie chodzi. A autor przytacza wnioski z dziesiątek badań, robionych przez naukowców z różnych krajów i podaje ich źródła, więc które z nich stało się nieaktualne?

Oprócz tego, że książka tłumaczy co się z nami dzieje w depresji i jak to zmienić, to samo jej czytanie daje dużo ciepła i optymizmu. Jeśli masz depresję, to będzie dobra inwestycja, polecam.

Daje lepszą perspektywę i ciekawą wiedzę podaną prostym językiem. Niestety w rozmowie z przyjaciółką na doktoracie z psychologii okazało się, że autor powołuje się na nieaktualne badanie, choć książka jest nowa... Wszystko trzeba filtrować ;) jednak czuję, że warto było poznać temat od tej strony.

• Psychologia
  • Poradniki
  • Znaleźć

Dodaj cytat z książki Równia wznosząca. Pokonaj depresję z pomocą neuronauki