Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

To wszystko przez ciebie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Julia, właścicielka dużej warszawskiej firmy PR-owej, prowadzi ustabilizowane życie samotnej trzydziestopięciolatki. Nieliczne wolne chwile, których nie poświęca pracy, spędza w swoim eleganckim apartamencie na Kabatach, na ogół sama, ponieważ kolejne związki z mężczyznami szybko się kończą. Pozornie szczęśliwe życie przerywa wypadek samochodowy, w którym giną jej rodzice. Julia musi zaopiekować się Klarą, młodszą „siostrą”, która naprawdę jest jej córką...
Jadąc zlikwidować rodzinny dom na Pojezierzu Brodnickim, sprzedany przez rodziców tuż przed ich tragiczną śmiercią, Julia będzie musiała stawić czoło demonom przeszłości i wyzwaniom przyszłości. Czy uda jej się ułożyć nowe relacje z Klarą? Czy prawda zawsze jest najważniejsza? Czy ludzie, których spotka na prowincji, zmienią coś w jej życiu?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5550

Julia – kobieta do zadań specjalnych

Imię Julia kojarzy się z bohaterką romantycznego dzieła Williama Shakespeare'a. Ale nie każda Julia jest taka, jak ukochana Romea. Bohaterka powieści Anny Karpińskiej, która nosi to imię jest osobą niezwykle twardo stąpającą po ziemi. Trzydziestopięciolatka mieszkająca od piętnastu lat w stolicy zrobiła sporą karierę. Pochodząca z prowincji dziewczyna ukończyła studia i jest prezesem sporej firmy działającej w branży PR. Ma piękne, gustownie urządzone mieszkanie, samochód z górnej półki, markowe ciuchy. Jej życie wypełnia przede wszystkim praca, harówka od rana do wieczora, za którą stoi sukces. W jej życiu pojawiają się od czasu mężczyźni, ale te związki są powierzchowne i przelotne. Uporządkowane życie Julii pewnego dnia rozpada się w proch. Wiecznie spieszący się przedstawiciel handlowy powoduje wypadek w którym giną rodzice bohaterki. Na Julię spada obowiązek opieki nad Klarą, jej młodszą „siostrą”. Tak naprawdę dziewczyna jest jej córką, którą urodziła będąc uczennicą liceum. Klara jednak o tym nie wie. Zgodnie z decyzją rodziny ma się dowiedzieć prawdy po osiemnastych urodzinach, a to już tuż, tuż.

Trzecia w dorobku Anny Karpińskiej książka opowiada historię, można by rzec, współczesnej siłaczki. Kobiety, która doskonale radzi sobie w życiu zawodowym. Gorzej jest w tym osobistym. Los jej nie oszczędza. Owocem pierwszej miłości jest dziecko urodzone w „szkolnych” czasach, kiedy młoda mama jest kompletnie do tego niegotowa. To rodzice wymyślają rozwiązanie i Klara „staje się” ich córeczką. Sekret jest skrzętnie ukrywany. Julia zapomina o rodzicielstwie po wyjeździe na studia. Wciąż zadaje sobie pytanie dlaczego Leon - ojciec dziecka ją opuścił, nie nawiązał kontaktu do swojej śmierci. Ten i inne sekrety wychodzą na jaw po wielu latach. Ale czy po takim długim czasie można „wyleczyć” obolałą duszę, stać się mamą nastolatki i ułożyć sobie życie od nowa?

Tak, ta książka jest o wyjątkowo dzielnej kobiecie, która przyparta do muru przez okoliczności musi sobie zaprogramować życie od nowa, uporać się z tym co boli, przebaczyć, ale i szukać przebaczenia. Prawda boli nie tylko ją, ale i Klarę. Mama i córka muszą odnaleźć się od nowa, odbudować stłumione relacje, nawiązać wspólny język i pogodzić z faktami, które przez lata były ukrywane. Czy im się udaje? To esencja tej książki, która jest bardzo życiowa i realna. Julia budzi podziw. To co na nią spada niejednego by położyło na łopatki. Ona nie załamuje się. Czasem rozczuli się przy winie, ale wie, że musi przeć do przodu, pokonywać kolejne przeszkody. Julia może być wzorem dla kobiet, których życie nie rozpieszcza. Może być wzorem takim, jakim stała się dla koleżanki Wiesi. Dla prowincjonalnej kury domowej, która pragnie stać się kimś więcej niż ekspedientką, żoną i mamą. Julia dodaje jej skrzydeł, pozwala uwierzyć w lepsze jutro, w ciekawą przyszłość pełną wyzwań i niespodzianek.

Czy książka ma minusy? Mnie w oczy zakuł jeden szczegół. Troszkę zbyt rozwleczona akcja. Z powodzeniem skróciłabym tę powieść o kilkadziesiąt stron, by dodać jej większego dynamizmu i przyśpieszyć tempo. Fabuła porusza temat dość istotny w życiu każdego – prawdę. Czy warto żyć w cieniu sekretów, czy lepiej godzić się z prawdą od razu? Czy rodzice Julii nie wyrządzili jej krzywdy izolując od córki, pozbawiając ją bycia mamą? Czy to w pewnym stopniu nie był z ich strony egoizm? Chęć ukojenia żalu po poronieniu synka za wszelką cenę? Trudno mi było ocenić mamę i tatę Julii. Ale właśnie ten problem wywołał u mnie sporo myślowych zawirowań. I pojawiło się pytanie co ja sama zrobiłabym w ich sytuacji.

Książka to także ukłon w stronę piękna przyrody Pojezierza Brodnickiego i spokojnej prowincji.

Reasumując, polecam lekturę paniom w każdym wieku, a zwłaszcza tym, które są przytłoczone życiem i brak im energii. Ta powieść może okazać się znakomitym akumulatorem, który pozwoli wziąć się w garść i nabrać sił do mocowania się za bary z codziennością.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Agnieszka | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Kochani dziś zapraszam na spotkanie z książką autorstwa Anny Karpińskiej"To wszystko przez ciebie".Książka jest nowością na rynku wydawniczym,na,którą z pewnością warto zwrócić uwagę.Co prawda nie jest to literatura z "wysokiej półki"ale fabuła utworu wciąga i daje do myślenia.

Główna Bohaterka Julia Nowicka jest ambitną kobietą sukcesu.Ma wszystko czego pozazdrościć mogłoby jej wiele kobiet.Apartament na Kabatach,własną firmę,a mężczyźni zabiegają o jej uwagę.Czego chcieć więcej.Jednak jak to w życiu bywa każdy medal ma dwie strony.
Pewnego dnia w wypadku samochodowym giną rodzice Juli. Kobieta musi uporać się ze śmiercią bliskich i zaopiekować się swoją siostrą Klarą, która tak naprawdę jest jej córką.Nasza bohaterka staje przed trudnym zadaniem wyjawienia dziewczynie skrywanej przez lata prawdy.Targają nią obawy i lęk jak zareaguje nastolatka?Wyrzuty sumienia jednak nie dają jej spokoju i wie,że czas by stawić czoła konsekwencjom decyzji podjętych przed laty właśnie...

Dobra i wciągająca, typowo "babska" powieść obyczajowa z wątkiem miłosnym i tajemnicami rodzinnymi.
Czytając zadawałam sobie pytanie, czy to możliwe, żeby w jednej rodzinie powtórzyła się ta sama historia.
Julia jako 16-letnia nastolatka zakochała się w dużo od siebie starszym mężczyźnie Leonie, zaszła w ciążę, urodziła Klarę a rodzice żeby uniknąć skandalu wymusili na niej zrzeczenie się dziecka na ich korzyść . I tak oto Klara stała się jej siostrą a nie córką, która prawdy miała się dowiedzieć dopiero po uzyskaniu pełnoletności.
Teraz 17-letnia Klara oświadcza , że chyba jest w ciąży z Borysem, dużo od niej starszym mężczyzną, który do tego jest partnerem Julii.
Jakby kłopotów było mało, umierają w wypadku rodzice Julii i ta musi jechać do Zbiczyna, rodzinnego domu by uporządkować rzeczy rodziców i uprzątnąć dom, który już został sprzedany.
Ma na to miesiąc czasu. Po przyjeździe odżywają wspomnienia. Całe jej życie ukazuje się jej jak w kalejdoskopie....pierwsza wielka miłość...

Tatiasza Aleksiej | 2017-09-10

Wciągająca obyczajówka, którą bardzo szybko i dobrze się czyta :)
Tajemnice z przeszłości, miłość, zdrada, przebaczenie...
Pokomplikowane relacje między najbliższymi, sukcesy w życiu zawodowym, przyjaźń...

Madi | 2017-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2017

Bardzo dobra obyczajówka o skomplikowanych relacjach rodzinnych, skrywanych tajemnicach i zawodach miłosnych,ale przede wszystkim o rozliczeniu z przeszłością i wybaczeniu.
Choć zakończenie jest zbyt cukierkowate i przewidywalne ,to tak po za tym nie ma się do czego się przyczepić.
Lekka ,miła i przyjemna-bardzo życiowa(dla mnie temat ten nie jest obcy).

Zofia | 2014-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 września 2014

To poruszająca powieść o poszukiwaniu wartości życiowych. Dobra, dobrze płatna praca, stabilizacja zawodowa i materialna są ważne, ale czy wystarczające by być szczęśliwym?
Skomplikowane relacje międzyludzkie, damsko-męskie, matczyne, siostrzane, sekret rodzinny to wszystko sprawia, że od książki trudno się oderwać. Polecam.

Liza | 2014-03-05
Przeczytana: 03 marca 2014

„To wszystko przez Ciebie” takie słowa rzuca nastoletnia Klara po śmierci rodziców w wypadku samochodowym do swojej starszej (oficjalnie) siostry, a tak naprawdę biologicznej matki, Julii.

Czy te słowa są prawdziwe- zastanawia się narratorka Julia, która powraca do rodzinnego domu na prowincję, po 18 latach budowania życia w Warszawie. Czy była wyrodną córką? Z pozoru pełna sukcesów zawodowych pani prezes, wprawdzie po kilku nieudanych związkach- w tym pierwszym uczuciem za które słono zapłaciła, oraz niedawnymi zerwanymi zaręczynami z poczucia winy. Kłamczucha- tak, fatalna „matka”, którą nie była, nielojalna przyjaciółka- te rzeczy powoli wypływają na powierzchnię. Julia pomieszkując w sprzedanym rodzinnym domu, przeglądając pamiątki z przeszłości, zaczyna wątpić w obraną przez siebie drogę. Świat rąbnął ją obuchem i obnaża dotychczasowy blichtr, jej samotność, odmieniając tym samym jej życie. Brakuje jej rodziców, którzy tak nagle odeszli, z drugiej zaś strony ma do nich...

miki24gr | 2013-11-26
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wciągająca powieść, którą czytałam bardzo szybko, momentami wzruszając się do łez...Opowiada o losach kobiety, która po nagłej śmierci swoich rodziców musi "przestroić" swoje życie, stać się matką dla swojej dużo młodszej siostry (choć tak naprawdę jest jej PRAWDZIWĄ matką!...). Lektura ta znów nasunęła mi refleksję, że należy żyć w taki sposób, by w razie niespodziewanej tragicznej śmierci bliskiej osoby nie pozostały kłamstwa, nierozwiązane konflikty, niedopowiedziane słowa...i tym większy żal...
Polecam- książka jest warta przeczytania!!

Biblioteczka Rudej | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Kolejna polska powieść,którą warto przeczytać.Losy Julii i Klary może trochę zbyt "rozwleczone",ale warte uwagi.Borysa miałam ochotę udusić tuż po poznaniu:(

Teresa | 2018-01-17

Współczesna powieść wielowątkowa w której mamy miłość ,tajemnice rodzinne, przyjażń macierzyństwo.Czasem jedna decyzja może mieć wpływ na wiele naszych zachowań i zdarzeń.Powieść skłania do refleksji ,przeżywamy smutki i radości Polecam.

MAGnezja | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Na książkę Pani Karpińskiej trafiłam przypadkowo i muszę stwierdzić,że bardzo mi się podobała. Jest to pozycja z serii "wakacyjnych" czyli łatwych i przyjemnych w czytaniu, pomimo poruszanej w niej problematyki-strata bliskich, niezabliźnione rany z przeszłości oraz dawne skrywane tajemnice.