Tam, gdzie czekał anioł

Wydawnictwo: Szara Godzina
literatura polska
Lilith

Mama dwójki dorosłych dzieci, którą przerastają problemy, wyjeżdża do Ueckermünde, by uporządkować swoje życie. Pomimo wielu obaw i lęków, podejmuje pracę jako opiekunka starszego małżeństwa. Wkrótce na drodze bohaterki pojawiają się osoby, które zmieniają jej życie. Czy to przeznaczenie Małe niemieckie miasteczko stopniowo staje się dla Beaty oazą spokoju, jednak ta pozorna równowaga zostaje zakłócona zaskakującymi wiadomościami. Książka Tam, gdzie czekał anioł to pozytywna, pełna nadziei i przebaczenia oraz wiary w drugiego człowieka opowieść zmuszająca Czytelnika do przemyśleń nad swoim życiem.

źródło opisu: www.szaragodzina.pl

źródło okładki: http://www.szaragodzina.pl/ksiazki/zapowiedzi/ksiazka/65.html

jousna | 2018-01-27

Kolejna książka autorstwa Doroty Schrammek, która mnie zauroczyła. Jak zwykle otrzymałam dużą porcję ciepła, dobrej energii i wiary w ludzi. Tym razem poznajemy Beatę, dojrzałą kobietę, mężatkę, matkę dwójki dorosłych dzieci. Jej los jest podobny do losu setek polskich kobiet – wyjeżdża do pracy do małego, niemieckiego miasteczka jako opiekunka osób starszych. Jest pełna rozterek , czy rodzina poradzi sobie podczas jej nieobecności i czy ona poradzi sobie sama w obcym kraju. Do tego problemy w małżeństwie. Codzienność wielu polskich rodzin…
Bardzo podobały mi się wątki historyczne z okresu II wojny światowej (pamiętnik Loli) oraz zapoznanie nas z kulturą i obyczajami niemieckiej społeczności małego miasteczka

Całkiem przyjemna okładka, ale to według mnie, jedyna zaleta tej książki.
Bo sama powieść jest przeciętna, żeby nie powiedzieć słaba. Czasami nudna i monotonna o wszystkim i o niczym. Jak dla mnie bardzo odbiegająca od rzeczywistości.
Autorkę trochę poniosła fantazja i z tej króciutkiej powieści obyczajowej starała się zrobić wzruszającą powieść typu "z życia wzięte."Porusza w niej mnóstwo wątków, które są zaczęte ale niedokończone, inne natomiast są niepotrzebnie zbyt rozwinięte a potem przez nieprawdopodobne sploty okoliczności rozwiązane.
Jak na tak krótką powieść zbyt długie są tu opisu dotyczące historii regionu, kultury i obyczajów, które chociaż są ciekawe, to nic nie wnoszą do samej fabuły. To samo dotyczy rozważań bohaterki nad swoim życiem, jej rozterki i opisy podróży z Polic do Warszawy.
Jedyny ciekawy wątek tej powieści czyli cudownie odnaleziony tajemniczy zeszyt byłej więźniarki obozu pracy został przerwany w najciekawszym momencie, a wątek aniołów jest dla mnie...

Tatiasza Aleksiej | 2018-01-21

Dorosłe dzieci, rutyna w małżeństwie, utrata pracy, to pomaga głównej bohaterce Beacie w podjęciu decyzji o wyjeździe do pracy za granicę.
A tam wreszcie ma możliwość zastanowienia się nad dalszym życiem...
Wychodzi na jaw zdrada męża...
Wątek Loli chwyta za serce...

eduko7 | 2017-12-31
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Anielski nastrój trwa i po Świętach Bożego Narodzenia. Dzieje się tak za sprawą najnowszej powieści Pani Doroty Schrammek „Tam, gdzie czekał anioł”. Kolejna powieść obyczajowa o odwadze i wprowadzaniu zmian w życiu. Dodajmy monotonnym, choć ustabilizowanym, ale czy w pełni szczęśliwym? Czy trzeba takich wyzwań jak utrata pracy, aby przejrzeć na oczy? Pozwolić dzieciom podążać własną ścieżką, nie tracąc ich z pola widzenia i wzmacniając mądrze budowane przez lata więzi. Zweryfikować toksyczne relacje z mężem i teściową. Odnaleźć anioła w sobie. Doświadczać anielskiej opieki, doświadczanej każdego dnia wśród nieznanych osób i w nowych miejscach. Dodatkowym atutem są jak zwykle u Pani Doroty – urokliwe opisy i gotowość do podejmowania trudnych tematów, tym razem związanych z okresem II wojny światowej i współczesnym problemem braku tolerancji oraz ulegania stereotypom. Dobra lekcja pokory, przebaczenia, szeroko rozumianego dobra. I znamienne słowa, proste a tak wymowne: „Jestem...

Jolka | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

"Tam,gdzie czekał anioł"-to przepiękna książka,pełna nadziei,wiary w drugiego człowieka.Dawno nie czytałam tak dobrej powieści obyczajowej i na prawdę gorąco polecam każdemu czytelnikowi.To historia,która tak na prawdę może przydarzyć się każdemu z nas.Wyjazd za pieniędzmi za granicę,oddalenie od rodziny,rozłąka,problemy małżeńskie,realizacja własnych marzeń.Tylko czy to wszystko jest tak ważne,czy warto narażać siebie i rodzinę na taki stres.Po bohaterce książki widać ,że było warto,bo czas, jaki można spędzić wtedy na przemyśleniach, może okazać się bezcenny, a poznanie pewnych osób może odmienić nasze życia na zawsze."Tam ,gdzie czekał anioł" to powieść pełna uczuć,historia momentami bardzo wzruszająca,po która sięgnie za pewno każda kobieta ale nic nie stoi na przeszkodzie aby również mężczyźni po nią sięgnęli.

Agnieszka | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Dziś porozmawiamy sobie o życiu, a dokładnie o tym, jak trudne może ono być. Zapewne każdy z nas nie raz znalazł się na przysłowiowym, życiowym zakręcie. Wówczas czujemy, że fundamenty, na których je opieraliśmy, zaczynają chwiać się w posadach, a nasz świat się wali. W takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy do podjęcia wielu trudnych decyzji po to, by nadać naszemu życiu nowy kierunek. Często niestety wymaga to od nas postawienia wszystkiego na jedną kartę, a jak wiemy, nie każdy ma w sobie wystarczająco dużo odwagi, aby postawić ten zdecydowanie trudny krok i jeszcze raz zawalczyć o to, co najważniejsze.

Na szczęście główna bohaterka najnowszej powieści Pani Doroty Schrammek „Tam, gdzie czekał anioł” znalazła w sobie tę odwagę. A łatwo jej nie było. W momencie, kiedy czytelnik wkracza w jej życie, Beata traci pracę. W domu i małżeństwie od jakiegoś czasu też nie układa się najlepiej. Mąż, który kiedyś wydawał się, tym wymarzonym od jakiegoś czasu jest inny. Raczej oczekuje i wymaga,...

Ciepła opowieść o kobiecie, która postanawia coś zmienić w swoim życiu. W życiu, które stało się banalne, zaś ona zdała sobie sprawę, że jej mąż jej nie zauważa oraz jej potrzeb. Praca- opieka nad starszym niemieckim małżeństwem staje sie przczyną wielu zmian.

"Tam, gdzie czekał anioł" w swojej treści niesie myśl, że czasami przypadkowe decyzje, spotkania mogą wiele wnieść do życia. Jest to nie tylko historia o miłości, ale również pokazuje różnice kulturowe między Polakami, a Niemcami. Obraz życia ludności na pograniczu dwóch państw. W fabule w świetny sposób zostały wplecione wspomnienia z pamiętnika młodej dziwczyny, która opisywała obozowe życie w czasie II wojny światowej.I z tego powodu polecam tą książkę!

Ida | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Moje pierwsze spotkanie z autorką. Powieść obyczajowa, czyli o życiu, a do tego w streszczeniu informacja, że będzie o pracy za granicą. To zwiększyło moją ciekawość, bo o naszych rodakach-emigrantach wiele się słyszy i niestety nie zawsze pozytywnie. Chciałam więc dowiedzieć się, co też autorka dostrzegła i jaki przedstawi nam obraz.

Zapraszam na recenzję: https://godzinazksiazka.blogspot.com/2017/11/tam-gdzie-czeka-anio.html

Biblioteczka Rudej | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Już sama okładka jest wstępem do tego,że wkroczymy do niesamowitego świata .I taka właśnie jest ta książka, przy której trzeba się na chwilę zatrzymać, ciepła i podejmująca trudne tematy.
Beata, główna bohaterka, traci pracę, jej małżeństwo przechodzi kryzys, dzieci są dorosłe, a teściowa ma pretensje dosłownie o wszytko. Kobieta ma dosyć i znajduje pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, w pobliżu granicy z Polską.
Więcej na blogu http://rudabiblioteczka.blogspot.com/2017/11/dorota-schrammek-tam-gdzie-czeka-anio.html?m=1

joaśka | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Niby wiedziałam, czego się mogę spodziewać, gdyż po książkę sięgnęłam z całym rozmysłem. Ot, jest letnia pora więc i czas na letnią, niezobowiązującą książkę. Książka jest mocno niezobowiązującą i tylko dla fanek pani Schrammek. CZego tu nie ma! Kryzys małżeński, historia regionu, migdalący się Niemiec, człowiek ratowany w lesie i pamiętnik z czasów wojny. Żaden z wątków niepogłębiony za to wszystkie tworzące powieścidło z absurdalnym zakończeniem.