A jednak istnieję

Okładka książki A jednak istnieję Paweł Szumił
Okładka książki A jednak istnieję
Paweł Szumił Wydawnictwo: Wydawnictwo Odmienne Stany Fantastyki "OdeSFa" Cykl: Smoki Fantastyki (tom 1) fantasy, science fiction
Smoki Fantastyki (tom 1)
A jednak istnieję
Wydawnictwo Odmienne Stany Fantastyki "OdeSFa"
2023-10-29
2023-10-29
smok

Nie będę ukrywać, że od dzieciństwa fascynowały mnie wszelkiej maści smoki. Pożerałam wszystkie możliwe bajki, w których pojawiali się mniej lub bardziej przyjaźni przedstawiciele tego fantastycznego gatunku. Moje zainteresowanie skupiało się przede wszystkim na antropomorfizowanym Smoku Wawelskim, który przeżywał niezwykłe przygody u boku uroczego Baltazara Gąbki. Z czasem, gdy nieco podrosłam, fascynacja skierowała się ku przerażającemu Smaugowi. Dlatego też, jak można łatwo się domyślić, nie mogłam się oprzeć pokusie sięgnięcia po powieść Pawła Szumiła zatytułowaną A jednak istnieję, wydaną przez Wydawnictwo OdeSFa.

A jednak…
A więc jeszcze raz: dlaczego ja nie mogę istnieć?
Bo nie wpisuję się w prawa fizyki i biologii. A przy masie pięć ton i rozpiętości skrzydeł dziesięć metrów nie mogę latać – a latam. No dobrze, mogę latać (a co ja robię teraz?),ale z szybkością co najmniej 400 km/h. Moja prędkość startu i lądowania powinna wynosić co najmniej 300 kmh, jak u odrzutowca – a mogę zawisnąć w powietrzu jak helikopter. I skąd ja wiem o odrzutowcach? W tym świecie ich nie ma i jeszcze długo nie będzie.

Massaraksz!
Nie tego się spodziewałam, ale muszę przyznać, że jestem zachwycona „daniem, którym poczęstował” mnie Paweł Szumił.

Bo takiego smoka, który ma sporą wiedzę technologiczną, ewidentnie niezwiązaną ze światem, w którym obecnie się znajduje i wciąż rozkminia swoje pochodzenie, to tylko ze świecą szukać.

Zachowanie Czarka (tak, to jego imię) w każdym punkcie, jest po prostu obłędne, a próba poznania własnej tożsamości, dzięki inteligentnym pytaniom, jakie sobie zadaje, oraz licznym filozoficznym rozważaniom, którym się poddaje, jest zarówno emocjonalna, jak i niezwykle zabawna.

Jego interakcja z „lokalsami” (prowadzone dysputy, naukowe „wykłady”) też robi niesamowitą robotę, a przy całym jej humorystycznym wydźwięku doskonale komponuje się z moralnymi rozważaniami dotyczącymi ludzkiego życia i zasadności walki o lepszy byt.

Dlatego jeżeli macie ochotę na niebanalną, humorystyczną powieść, która wraz ze smokiem i zadanymi przez niego pytaniami zostanie Wam w pamięci na długo, to gorąco polecam Wam A jednak istnieję Pawła Szumiła.

Ja jestem zachwycona i czekam na więcej.

• Recenzentki
  • Polskafantastykafajnajest
  • Papier

Dodaj cytat z książki A jednak istnieję