Myśl jak Einstein

2024-01-24
2014-01-01
9788311171923
Einstein Nauka rozwój osobisty

Kim trzeba być, aby zostać okrzykniętym geniuszem? Czy jest jakiś schemat, idealny sposób myślenia, którego warto się trzymać, aby zwiększyć swoje szanse na dokonanie rzeczy wielkich? Cóż, wzoru na wybitność nikt nie opracował. Z pewnością jednak składowymi takiej perspektywy są pracowitość, wytrwałość i nieustanne zadawanie pytań. Czy ta książka to kolejny niezrozumiały dla przeciętnego człowieka bełkot naukowy, z którego w teorii masz dowiedzieć się czegoś na temat dokonań Einsteina, a w rzeczywistości tylko ze zdumienia i niezrozumienia otwierasz szeroko usta? Zdecydowanie nie!

"Myśl jak Einstein" to interesujący obraz wielkiego naukowca, ukazanego jako człowiek z krwi i kości, ze słabościami, przywarami, ale i niepodważalnym geniuszem. Nie brakuje tu oczywiście informacji na temat naukowych dokonań Einsteina. Jednak kiedy pojawiają się stricte związane z fizyką pojęcia, przekładane są na prosty język. I tak właśnie funkcjonował ten wielki naukowiec. Właśnie za prostotę z jaką potrafił wykładać nawet najbardziej skomplikowane teorie uwielbiali go studenci.

Skąd wziął się obraz szalonego naukowca, którego Einstein jest symbolem? Otóż człowiek ten był wyjątkowy nie tylko pod względem swej nietuzinkowej aparycji. Zuchwały, złośliwy, podważał wszelkie autorytety - to właśnie jednak harde podejście do życia, skrajny nonkonformizm i nieustanne drążenie doprowadziły go do rzeczy wielkich. Nie dał się pożreć systemowi, ale i nie był odludkiem. Wśród jego przyjaciół jednak wymienia się przede wszystkim ludzi o odmiennych poglądach, z którymi mógł urządzać sobie fascynujące, intelektualne sparringi.

Kim zatem był Einstein? Co go wyróżniało spośród innych wielkich i sprawiło, że mimo niechęci to wpisania się w jakiekolwiek schematy jednak osiągnął wielki sukces? Myślał obrazami i odczuciami, co pozwalało niezwykle szaleć jego wyobraźni. Nie bał się poddawać w wątpliwość i nigdy, absolutnie nigdy nie tracił ciekawości otaczającego go świata. Czytajcie, bo warto. Jest to wyjątkowa książka, która przybliży Wam postać tego wielkiego naukowca oraz jego odkrycia, nie obciążając zanadto nawet w sytuacji, gdy nie płynie w Was krew fizyka-pasjonata.

Kupiłam w Biedronce na promocji i uważam, że jak na książkę za 25 zł jest ok. Dzięki niej wiem trochę więcej o jednym z najsłynniejszych naukowców świata. Tytuł uważam, ża trochę mylący...sugeruje, że dowiesz się jak myślał Einstein, ze poznasz jego techniki uczenia się, dochodzenia do wiedzy. Nie! Tutaj dowiesz się o cechach charakteru tego naukowca, o jego wartościach i poglądach.

Albert Einstein naukowiec, zdobywca Nagrody Nobla i gwiazda pop-kultury. Jego sposób postrzegania świata z jednej strony był niezwykły, jak sam twierdził „Bardzo rzadko myślę słowami”, a z drugiej strony cechowała go dziecięca ciekawość świata, warto zaznaczyć, że dziecięca nie znaczy dziecinna.

„Myśl jak Einstein” to specyficzna biografia, opowiadająca nie tylko dzieje życia i osiągnięcia wielkiego naukowca, ale właśnie przedstawiająca poprzez zapiski, artykuły, listy wymieniane z naukowcami, z którymi współpracował, jego sposób myślenia i kwestionowania zastanego porządku rzeczy.

W książce znajdziemy wiele ciekawostek o Einsteinie z jego życia prywatnego jak np. zrzeknięcie się niemieckiego obywatelstwa, odmowę zostania prezydentem Izraela, czy coś, co uważałam za anegdotę, że ostatnie słowa zostały wypowiedziane po niemiecku, a pielęgniarka przy nim czuwająca niestety nie znała tego języka i tym sposobem, nie wiadomo co Einstein miał do przekazania w ostatnich chwilach swojego życia. Dzięki tej książce poznajemy Einsteina nie tylko jako fizyka teoretyka, ale również jako filozofa, muzyka, żeglarza, a nawet epizodycznie pracownika biura patentowego.
Jednak to, co dla mnie było najbardziej interesujące, to jego praca naukowa, eksperymenty myślowe, czy nawet sposób „widzenia równań”. Nie można mu odmówić niezwykłego talentu matematycznego oraz „odkrywania” praw wszechświata oraz umiejętności tłumaczenia zawiłości fizyki. Właśnie za to był uwielbiany przez swoich studentów.
Myślę, że sposób myślenia Einsteina teraz byłby definiowany jako kreatywne myślenie, modnie nazywane z angielska „outside the box”. Właśnie tego możemy nauczyć się z tej pozycji.

Serdecznie polecam zarówno wielbicielom biografii, jak i podręczników kreatywnego myślenia, od Einsteina można się wiele nauczyć.

„Myśl jak Einstein” to specyficzna biografia, opowiadająca nie tylko dzieje...

"Myśl jak Einstein" to mała objętościowo książka, ale mocno naszpikowana wiedzą i ciekawostkami z życia Alberta Einsteina.
Ta biografia najsłynniejszego "szalonego" naukowca przedstawiona jest w formie krótkich rozdziałów rozpoczynających się jednym cytatem. Czyta się ją bardzo szybko i jest napisana w taki sposób, że momentami dosłownie czułam rozgorączkowanie Einsteina podczas jego pracy nad ogólną teorią względności.
Naukowa pasja Einsteina miała swój początek, gdy jako pięcioletni chłopiec otrzymał od ojca kompas. To niepozorne urządzenie zrobiło na małym Albercie olbrzymie wrażenie i od tamtej chwili jego uwaga całkowicie skupiła się się na poznaniu i badaniu niewidzialnych sił, które funkcjonują we wszechświecie.
Nie miałam pojęcia, że Einstein odrzucił propozycję objęcia funkcji prezydenta Izraela oraz zrzekł się niemieckiego obywatelstwa. Zaskoczeniem było dla mnie również to, że miał dwie żony, a jego pasją poza nauką było żeglowanie i gra na skrzypcach, która dawała mu dużo radości.
Ta książka to fascynująca podróż przez życie Einsteina od momentu jego narodzin, poprzez naukowe osiągnięcia, turbulencje w życiu osobistym i trudne doświadczenia faszyzmu i antysemityzmu.
Jeśli chcecie dowiedzieć się co ma wspólnego ze sobą była żona Einsteina i jego finansowa Nagroda Nobla oraz dlaczego porzucił wartości pacyfistyczne, to sięgajcie po "Myśl jak Einstein".
Bardzo ciekawa pozycja!

Książka naukowa? Biografia? Chyba wszystkiego po trochu. Na lc jest poradnik... No nie wiem. Ja chyba tego bym tak nie przyporządkowała. Z drugiej strony autor w luźnej, ciekawej formie przestawia nam biografię Einsteina, ale też pokazuje co myślał o pewnych kwestiach, jak żył. I skłania nas, żebyśmy wzięli pod uwagę jego zasady, spostrzeżenia, po prostu żebyśmy myśleli jak Einstein. No i jest to forma poradnika.

Książka podzielona jest na ponad 40 rozdziałów. Każdy z nich zaczyna się świetnym cytatem, myślą Einsteina.

Od zawsze wiedziałam co odkrył, za co był odpowiedzialny ale to, że miał dwie żony do tego kochanki. Jedno z jego dzieci zaginęło, zmarło? Nikt do dzisiaj nie wie co się stało z córką. Poza tym informacja, że zaproponowano mu stanowisko głowy Izraela, choć nigdy nie był jego pełnoprawnym obywatelem, mnie rozbroiła.

Mnóstwo wiedzy, jego poglądów, z którymi w większości na pewno możemy się zgadzać do dnia dzisiejszego. A co więcej, powinniśmy postępować tak jak on. Dlatego tytuł dla mnie jak najbardziej trafny.

Polecam, bo mimo, że przyporządkowana jako poradnik, jest bardzo ciekawą i wciągającą lekturą.

Mój ulubiony cytat, pokazujący jakim był bezpośrednim, nie zdarzającym na innych człowiekiem.
⬇️
Przyjmując delegacje prezydenta Niemiec, żona poprosiła go aby odpowiednio się ubrał.
"JEŚLI CHCĄ MNIE WIDZIEĆ- ODPARŁ- NO TO JESTEM. A JEŚLI CHCĄ ZOBACZYĆ MOJE UBRANIA, NIECH SOBIE OTWORZĄ SZAFĘ."

Polecam 💪💪💪

W dzisiejszym dynamicznym środowisku, zdolność do innowacyjnego myślenia i efektywnego rozwiązywania problemów staje się kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu. Książka "Myśl jak Einstein"
autorstwa Daniela Smitha przybliża strategiczne podejście oparte na praktycznych wskazówkach i narzędziach, które mogą być zastosowane w różnych kontekstach działalności zawodowej jak i na gruncie prywatnym.Poprzez analizę strategii myślenia wybitnego naukowca Alberta Einsteina, czytelnicy zostają zachęceni do eksploracji alternatywnych perspektyw, wykorzystania kreatywności oraz otwartości umysłu w procesie podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.

Autor zabiera czytelników w fascynują podróż przez umysł jednego z największych myślicieli wszechczasów odkrywając życie osobiste Alberta Einsteina jak i kładąc nacisk na strategie, które sprawiły, że stał się symbolem geniuszu.

Smith rzetelnie opisuje życie Einsteina, prezentując go nie tylko jako naukowca, ale również jako człowieka z pasjami, ciekawością świata i niekonwencjonalnym sposobem myślenia. Książka rzuca światło na nietypowe nawyki Einsteina, jego podejście do życia osobistego oraz relacje rodzinne, co stanowi cenne uzupełnienie wiedzy o tej wybitnej postaci.

Albert Einstein, znany przede wszystkim jako teoretyk, był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także filozofem, humanistą, a nawet muzykiem. Nie sposób nie podziwiać jego buntowniczego charakteru, dziecięcej ciekawości świata oraz nieustannego podważania status quo. To właśnie dzięki temu podejściu był w stanie patrzeć szerzej i nieszablonowo, co prowadziło do rewolucyjnych odkryć.

Niezwykle wartościowym aspektem książki są praktyczne wskazówki dla czytelnika, jak rozwijać cechy charakterystyczne dla myślenia naukowego. Smith podkreśla znaczenie otwartości umysłu, kwestionowania przyjętych dogmatów oraz wykorzystywania intuicji w procesie rozwiązywania problemów. To inspirujące i prowokujące do refleksji spojrzenie na myślenie wybitnego naukowca, które może być stosowane również w codziennym życiu.

Podążając śladami Einsteina, czytelnik jest zachęcany do poszukiwania nowych perspektyw, podważania utartych schematów myślenia oraz wykorzystywania kreatywności i intuicji w procesie rozwiązywania problemów. "Myśl jak Einstein" nie tylko uzupełnia naszą wiedzę o życiu i dokonaniach tego wybitnego naukowca, ale także inspiruje do własnego rozwoju intelektualnego i myślenia poza utartymi ścieżkami. To lektura, której wartości nie można przecenić w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie kreatywność, elastyczność myślenia i umiejętność adaptacji są kluczowe dla sukcesu.

Świetna i pochłonięta w dwa dni!

Postać samego Einsteina zainteresowała mnie po obejrzeniu filmu Oppenheimer. Miał on tam swój mały udział i mocno sprzeciwiał się powstaniu bomby atomowej. Tutaj również mieliśmy o tym kilka zdań.

A co więcej? Książkę czyta się bardzo lekko, dzięki formie jaką przyjął autor. To nie jest monotonna biografia, pełna dat o suchych faktów. To książka ekspresyjna, szybka i z krótką formą. To lubię! Dużo smaczków o których nie miałam wcześniej pojęcia i które trochę mnie zszokowały. Najbardziej ciekawi mnie to, co wydarzyło się z córką naukowca i czy została ona oddana do adopcji. Tego do dzisiaj nie wiadomo, a sam Einstein NIGDY jej nie zobaczył… Do tego dodam Wam, że był… babiarzem! Ach i unikał alkoholu! Do tego kochał żaglówki i i prawdziwy z niego wirtuoz gry na skrzypcach! W książce jeszcze więcej takich smaczków! Polecam!

Świetna i pochłonięta w dwa dni!

Przyglądając się osobie Einsteina nie tylko jako geniuszowi naukowemu, ale także jako mężowi, ojcu, oraz pytając, kim byłby, gdyby nie zajmował się fizyką. Książka ta rzuca fascynujące światło na jego życie osobiste. Zadaje pytania o nietypowe nawyki, choćby takie jak nie noszenie skarpetek, pogląd na picie alkoholu czy też jego spojrzenie na religię i Boga. Tekst napisany jest w przyjemny, klarowny sposób, co sprawia, że nawet skomplikowane koncepcje Einsteina stają się zrozumiałe dla czytelnika.

Alberta Einsteina chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy już w szkole o nim słyszał, każdy co nieco o nim wie. Jednak mało kto wie, jak myślał, co zrobić, aby być jak on. Właśnie to znajdziemy w książce.

Napisana jest dość jasno i zrozumiale, a przy tym nawet ciekawie, przynajmniej dla mnie. Dowiemy się z niej, w jaki sposób postrzegał świat nasz geniusz, jak rozwiązywał zagadki oraz tajemnice i wiele więcej. Poznamy w niej sposoby na postrzeganie świat inaczej, podważania autorytetów, szukanie podobnych umysłów, myślenia na wielką skalę, jak nigdy nie przestawać kwestionować, a także rozważać moralne konsekwencje swoich działań. Jest to pozycja dość bogata w treść.

Nie myślcie tylko sobie, że wystarczy przeczytać książkę i staniemy się geniuszami jak sam Albert Einstein, bo mocno się rozczarujemy. Jednak dzięki jej treści dowiemy się wiele, będziemy mogli dowiedzieć się jak zmienić swoje myślenie itp.

„Myśl jak Einstein” to książka bogata w treść, po którą moim zdaniem warto sięgnąć i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/02/mysljakeinsteinwydawnictwobellona.html

Albert Einstein człowiek, który dążył do zmian, a jego pasją było odkrywanie tajemnic niewidzialnych sił. Buntownik, pełen ciekawości i pasji do swojej pracy i zainteresowań. To właśnie on widział więcej niż inni. Czy wiecie jaki był prywatnie?

Ja na jego postać trafiłam więcej w tamtym roku podczas oglądania filmu Oppenhaimer. Zaimponował mi tym, że był przeciwnikiem zbrojenia i wojny. Nie popierał on również procesu tworzenia bomby atomowej - wiedział, że przyniesie ona wiele zła. Jego życie nie było lekkie - był niemieckim Żydem w okresie narastającego antysemityzmu, który zmusił go do ucieczki z kraju i Europy. Świetna książka, która dużo mi o nim powiedziała!

• Literatura faktu
  • Do kupienia