Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje

Okładka książki Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje Harriet Lerner
2023-01-01
2023-01-01
Justyna Rudnik
psychologia uczucia lęk depresja

Niepokój, lęk czy wstyd? Którą z tych emocji najbardziej odczuwacie?

Jeśli chodzi o mnie to niepokój, gdyż zdarza mi się zamartwiać o przyszłość swoją czy najbliższych. Wiem, że pozbyć się tego uczucia nie jest łatwo ale tkwiąc w nim sama czasem podcinam sobie skrzydła, rezygnując z czegoś co wydawało mi się ryzykowne a okazało się, że nie jest.

Żaden człowiek nie jest do końca odporny na emocje, które wymieniłam na początku. Są kluczowe w naszym życiu i czasem pojawiają się znienacka. Nachodzą nas jak nieproszeni goście i nie chcą odejść. Nie można ich tłumić ani unikać ale można nauczyć się z nimi żyć.

Autorka tej książki jest psychologiem i dzieli się z nami osobistymi opowieściami oraz historiami zaczerpniętymi z pracy zawodowej. Ta pozycja jest o tyle ciekawa, że nie otrzymamy tutaj porad czy terapii jak rozprawić się z emocjami. Naszym zdaniem jest spojrzeć na nie jak na przeszkodę ale również jak na sprzymierzeńca, stanąć oko w oko ze wstydem oraz rozróżnić co to jest strach a co lęk. Autorka prowokuje, doradza i inspiruje jak wykorzystać, reagować czy zarządzać tymi kluczowymi dla nas emocjami.

"Przestań więc każdego dnia się zamartwiać i zacznij żyć"tu i teraz "". Podobno to działa. Spróbujemy?

Niepokój, lęk czy wstyd? Którą z tych emocji najbardziej odczuwacie?

Żaden człowiek nie jest...

🪻🪻🪻 Recenzja 🪻🪻🪻

Harriet Lerner " Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje "

Wydawnictwo: Zwierciadło
@wydawnictwo_zwierciadlo

🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻

" Żaden człowiek nie jest odporny na niepokój, lęk i wstyd - " wielką trójkę ", która zapaskudza nam życie. To nie proszeni goście, którzy w obliczu życiowych zakrętów czy tragedii mogą się zmienić w naszych nieodłącznych kompanów..."

Harriet Lerner, jest ekspertką w dziedzinie psychologii i terapii.. Dzieli się swoją mądrością i doświadczeniem, pokazując nam, jak radzić sobie z gniewem i konfliktami w naszym życiu.. Jednak nie jest to tylko książka o gniewie - to przede wszystkim przewodnik po emocjach i relacjach międzyludzkich..

Książka jest pełna inspirujących historii i przykładów, które pomagają nam lepiej zrozumieć siebie i innych.. To naprawdę wartościowe źródło wiedzy i perspekty..

Książka jest napisana w sposób bardzo przystępny i łatwy do zrozumienia.. Nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego zrozumienia psychologii, aby czerpać korzyści z tej książki..
Czytasz tę książkę i czujesz, że rozmawiasz z przyjaciółką, która zna się na rzeczy i chce Ci pomóc..

To naprawdę świetne, że możemy zdobywać takie cenne wskazówki i mądrości, które pomagają nam w naszym codziennym życiu i relacjach z innymi...

W książce znajdziesz również praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak budować zdrowe relacje z innymi ludźmi.. Harriet Lerner podkreśla, że komunikacja i wyrażanie swoich emocji są kluczowe dla utrzymania dobrych stosunków z bliskimi..

Dodatkowo, autorka podkreśla znaczenie akceptacji samego siebie i wybaczenia sobie za błędy.. To naprawdę ważne, abyśmy nie byli zbyt surowi dla siebie i pozwolili sobie na popełnianie błędów, ponieważ to część naszego procesu rozwoju i nauki..

Na koniec, chciałbym dodać, że każdy może znaleźć coś wartościowego w tej książce, niezależnie od tego, czy boryka się z konkretnymi emocjami czy po prostu chce lepiej zrozumieć siebie i innych..

🪻🪻🪻 Recenzja 🪻🪻🪻

Harriet Lerner " Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje "

Wydawnictwo: Zwierciadło
@wydawnictwo_zwierciadlo

🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻🪻

Emocje, każdy z nas je odczuwa zarówno pozytywne jak i negatywne, a każda z nich ma wpływ na nasze zachowanie, ale również i życie. w tej książce Autorka skupia się na trzech negatywnych emocjach: niepokój, lęk i wstyd.

Na przykładzie swoim jaki swoich pacjentów zostaje nam przybliżony temat tych trudnych emocji. Te uczucia zawsze nam będą towarzyszyć, ale to od nas zależy jak z nimi się skonfrontujemy. Czy pozwolimy im zagnieździć się w swoim umyśle i życiu oraz przejąć im kontrolę nad naszym życiem? Czy podejmiemy walkę by je oswoić i nie pozwolić by zatruły nasze życie? Bo musimy mieć świadomość, że negatywne odczucia będą towarzyszyć całe życie, bo gdyby zniknęły całkowicie to należało by zacząć się martwić.

Nie ma jednoznacznej recepty jak poradzić sobie z lękiem, niepokojem czy wstydem, bo każdy z nas jest inny, ale jedno jest pewne musimy nauczyć się okiełznać je by móc cieszyć się życiem.

Świetnie napisany poradnik, który ma na celu oswoić emocje, ale również zachować równowagę emocjonalną, która ma ogromny wpływ na życie. Im by będziemy w stanie lepiej poradzić sobie z negatywnymi odczuciami tym nasza wartość i pewność siebie będzie lepsza, a to ma ogromne znaczenie jak my siebie postrzegamy.

"NIEPOKÓJ, LĘK, WSTYD" HARRIET LERNER

Bardzo ważny temat ukazujący nasze emocje i jakie mają one na nas wpływ.
Autorka dzięki wieloletniej obserwacji ludzi wie, że to właśnie te trzy emocje powodują, że czujemy się nieszczęśliwi.
Niepokój, lęk i wstyd to trzy zupełnie odrębne emocje, których nie chcemy, ale one są.
Skąd się biorą i jak z nimi żyć dowiemy się przeczytawszy tę lekturą.

Podoba mi się forma tej książki - poradnik z jedenastoma rozdziałami, w których znajdziemy wiele ciekawych, ważnych i zaskakujących informacji.
Prosty język i styl, zero mądrowania i silenia się na dowcipy. Jest naturalnie, prawdziwie i szczerze.

Dzięki tej lekturze dowiemy się :
- jak radzić sobie ze strachem i lękami w codziennym życiu,
- czym jest wstyd i dlaczego tak rzadko o nim mówimy,
- co robić, aby zachować spokój i jasność umysłu w niespokojnym i stresującym miejscu pracy,
- dlaczego warto pracować z trudnymi emocjami, gdy dopada nas choroba czy strata,
- kiedy "pozytywne myślenie" pomaga, a dlaczego czasami może szkodzić.

Autorka podpowie nam czy lepiej jest mówić czy milczeć o tym co w nas, dlaczego tak bardzo tak wielu z nas boi się zmian co stanowi fundament poczucia własnej wartości.
Zobaczymy jak ważne jest wiedzieć, że lęk sam w sobie nie jest problemem.
Poznamy kilka kategorii odwagi, dar radości, dan nieszczęścia.
To co dla mnie było najcenniejsze, to informacja co jest źródłem odwagi.

Świetna lektura dla każdego kto chce wiedzieć więcej, kto chce bardziej zrozumieć siebie i swoje zachowania.
Jestem pewna, że na stronach tej lektury otrzymacie wiele wskazówek i podpowiedzi na nurtujące Was pytania.

P O L E C A M :)

"NIEPOKÓJ, LĘK, WSTYD" HARRIET LERNER

Bardzo ważny temat ukazujący nasze emocje i jakie mają one na nas wpływ.
Skąd się biorą i jak z nimi żyć dowiemy się przeczytawszy...

,,Jak oswoić trudne emocje niepokój, lęk, wstyd” to poradnik napisany przez znawczynię tematu Harriet Lerner. To, co mnie zdziwiło w tej książce, to podziękowania znajdujące się na początku. Niezwykle rzadko spotykam się z tego typu zabiegami. Co do treści, jest to najzwyklejszy w świecie poradnik, nie wyróżnia się niczym konkretnym. Autorka z gracją porusza się po dobrze znanych sobie tematach.
Harriet Lerner to jedna z najbardziej znanych ekspertek od związków w Stanach Zjednoczonych. Ma na swoim koncie kilka bestsellerowych tytułów, pracę jako psycholog, psychoterapeutka oraz wykładowczyni. W skrócie można rzec kobieta wielu talentów. Tym razem skupiła się nad tematem trudnych emocji i tego, w jaki sposób można sobie z nimi skutecznie radzić. To co jako pierwsze rzuciło mi się w oczy, to piękna szata graficzna przyciągająca wzrok. Wnętrze okazało się równie dobre, jak okładka. Napisane w przystępny sposób, tak aby łatwo się ją czytało.
Harriet Lerner po wielu latach obserwacji doszła do wniosku, że nieszczęście napędzane jest głównie trzema emocjami, mowa tu o tytułowym niepokoju, lęku i wstydzie. Są to emocje, które bardzo często nam towarzyszą, zwłaszcza, kiedy mamy za sobą jakieś przejścia lub problemy. Wtedy ta trójka skutecznie może utrudniać nam życie, o czym w prosty sposób tłumaczy Lerner. Autorka zwraca szczególną uwagę na to, że trzeba uczyć się żyć z naszymi napędami nieszczęścia.
Harriet podkreśla, że żaden człowiek nie jest odporny na emocje, dlatego każdy na swój sposób odczuwa każda z nich. Bardzo dużo stron poświęconych jest lękowi, z którym wiele osób ma poważny problem. Lęk jest jak wirus, pojawia się znienacka i sprawia, że z dnia na dzień człowiek czuje się gorzej. Powody lęku są różne, jednak jak mądrze pisze autorka, niezależnie od powodu lęk trzeba oswajać. Uczy również, jak prawidłowo reagować na emocje takie jak niepokój, lęk i wstyd.

Książka o bardzo ważnych emocjach - żyjemy w czasach, w których chyba każdy zna dobrze zarówno niepokój jak i lęk, czy wstyd. Czyta się bardzo dobrze, podane przykłady bardzo wyraźnie obrazują sposoby radzenia sobie z wyżej wymienionymi emocjami.

Odczuwanie emocji to nieodłączna część ludzkiej egzystencji. Nie da się ich uniknąć. Nie da się uniknąć negatywnych emocji, które czasami zatruwają nasze życie. Niepokój, lęk i wstyd to zdecydowanie niechciani goście w naszym życiu. Niszczą je. Niszczą poczucie spokoju i pokoju. Jednak nie jesteśmy wobec nich bezsilni. Możemy nauczyć się z nimi radzić.
Negatywne emocje to raczej niechciani, ( chociaż w pojedynczych przypadkach potrzebni) towarzysze naszej egzystencji. Jednak nie da się ich uniknąć. Natomiast można postarać się je zrozumieć i nad nimi zapanować. Pomocne w tym mogą być poradniki, które od czasu do czasu pojawiają się na rynku wydawniczym. Wśród nich ważną pozycją dotyczącą powyższych zagadnień jest właśnie książka Niepokój, lęk i wstyd. Jak oswoić trudne emocje. Dzięki niej czytelnik będzie mógł zrozumieć mechanizmy, jakie stroją za wytwarzaniem negatywnych emocji i pozna sposoby, dzięki, którym można sobie z nimi poradzić. Ważną częścią książki są prawdziwe przykłady osób, które musiały nauczyć się walczyć z wyniszczającymi ich odczuciami.
Niepokój, lęk i wstyd. Jak oswoić trudne emocje to przystępna, ale jednoczesnej ważna pozycja książkowa, która pozwoli lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje. Dzięki niej czytający będzie wstanie zapanować nad negatywnymi uczuciami, które obniżają komfort życia. Myślę, że to obowiązkowa lektura dla tych, którzy pragnąć odzyskać radość z życia.

Negatywne emocje to...

"Jak oswoić trudne emocje niepokój, lęk,wstyd" to książka o uczuciach, które towarzyszą nam w życiu. Nie można całkowicie wyeliminować złych emocji, ale trzeba je jakoś "oswoić" i zaakceptować.Ten poradnik przychodzi z pomocą, by tego dokonać. W książce znajdziemy wiele przykładów z życia autorki- Harriet Lerner i jej pacjentów oraz rady jak działać w poszczególnych sytuacjach życiowych.
Tu dowiemy się m.in. co robić, by zachować spokój i jasność umysłu w stresującym miejscu pracy. Ale także znajdziemy odpowiedź jak radzić sobie ze strachem i lękami.
Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, dlatego czyta się ją szybko i przyjemnie, pomimo trudnych tematów.
Jest to wartościowa lektura. I myślę, że będzie bardzo przydatna dla wielu osób. Bo kto z nas nie chce cieszyć się życiem i umieć zapanować nad negatywnymi emocjami.
Polecam każdemu, kto lubi popracować nad własnym rozwojem osobistym.
Dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło za egzemplarz do recenzji.

Już za chwilę święta, dlatego warto zadbać o swoje emocje...

"Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje" to inspirujący przewodnik po terytorium emocji, napisany przez doświadczoną psychoterapeutkę Harriet Lerner. Książka ta jest jak lampka nocna w mrocznym pokoju naszych uczuć, rzucając światło na trzy kluczowe emocje, które potrafią skomplikować życie każdemu z nas: niepokój, strach i wstyd.

Autorka otwiera drzwi do swojego gabinetu terapeutycznego, dzieląc się życiowymi przypadkami i doświadczeniem, co sprawiło, że mogłam z łatwością zidentyfikować się z opisanymi sytuacjami. Lerner przekonuje nas, że niepokój, lęk i wstyd są częścią ludzkiego doświadczenia, ale również wyzwaniami, które można przezwyciężyć.

Jednym z kluczowych punktów poruszanym jest świadome radzenie sobie ze strachem i lękami, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Poprzez konkretną wiedzę i praktyczne porady, Lerner ukazuje, jak te trudne emocje wpływają na nasze decyzje, relacje z innymi oraz jakość życia. Książka stawia pytanie: Jak możemy nauczyć się żyć z tymi uczuciami, zamiast przed nimi uciekać?

Warto zauważyć, że autorka nie ogranicza się jedynie do teoretycznych rozważań. Zamiast tego, oferuje konkretne narzędzia i strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami. Przekonuje nas, że akceptacja i przyjaźń z własnymi lękami są kluczowe dla osiągnięcia równowagi emocjonalnej.

Książka skupia się również na tematach, które są często pomijane, takich jak wstyd. Lerner podkreśla wagę rozmowy na ten temat, zachęcając do otwartości i dzielenia się własnymi doświadczeniami. Wnikliwie analizuje, dlaczego wstyd jest tematem tabu, a jednocześnie jak ważne jest jego zrozumienie i przepracowanie.

Wreszcie, autorka przytacza przykłady sytuacji z życia, które dodają książce autentyczności. Mogłam odnaleźć się w opowieściach innych ludzi, co sprawiło, że książka stała się nie tylko poradnikiem, ale także przewodnikiem po emocjonalnym labiryncie życia.

Wnioski płynące z lektury są klarowne: nie ma magicznego rozwiązania, ale istnieje droga do oswojenia trudnych emocji. Harriet Lerner przekonuje, że akceptacja i świadomość tych uczuć są kluczowe dla pełniejszego życia. "Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje" to zdecydowanie lektura, która może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i w efektywniejszym radzeniu sobie z emocjonalnymi wyzwaniami.

Już za chwilę święta, dlatego warto zadbać o swoje emocje...

Emocje towarzyszą nam zawsze, nawet jeśli myślimy, że tak nie jest. Tam gdzie jest spokój, szczęście radość one jak najbardziej występują. Jednak zbyt często przeciwne im odczucia dają o sobie znać. Takie, które wzbudzają w nas niepokój, lęk i wstyd. Każde z nich samo w sobie może powodować nieadekwatne do sytuacji zachowania. Oczywiście egzystowanie bez nich też nie jest żadnym rozwiązaniem, gdyż znowu dałyby znać inne problemy. Jak zawsze nadmiar i brak czyli dwa bieguny, są najgorsze z możliwych opcji. Co zrobić by je wypośrodkować? Odpowiedź nie jest łatwa, lecz wcale nie tak odległa i przede wszystkim nie aż tak złożona jak mogłoby się wydawać.

Co trzeba zrobić by poradzić się z tytułowa twórcą? Nauczyć się z nimi żyć. Brzmi bardzo dość prosto, natomiast każdy z nas wie, że diabeł tkwi w szczegółach, a jeśli już chodzi o emocje to zaczynają się schody. W końcu odczuwamy je z różną intensywnością, częstotliwością, że już o naszym charakterze nie wspominając. Do tego dochodzą okoliczności i doświadczenie. No i zagadka gotowa. Jak znaleźć rozwiązanie sytuacji, kiedy zaczynają nami rządzić takie właśnie odczucia? Harriet Lerner zwraca uwagę, iż nikt nie jest od nich wolny, a nawet jeśli by był to raczej powinno to zaniepokoić. Jedni mogą być świadomi dużej skali, lecz poradzenie sobie z tymi emocjami to już inna bajka. Drudzy nie zauważą kiedy zaczną one negatywnie na nich wpływać lub zauważają je bardzo późno. Łatwo jest udzielać rad, zwłaszcza tych obiecujących szybkie albo wprost natychmiastowe wyniki. Życie, a przede wszystkim my, jesteśmy skomplikowani i wszystko jest odpowiednim remedium dla wszystkich. Czy w takim razie jest jedna uniwersalna metoda? Nie, ale z pewnością warto sprawdzić co oferuje książka „Jak oswoić trudne emocje. Niepokój, lęk, wstyd”. Już sam tytuł nie składa obietnic, że raz na zawsze pozbędziemy się trudnych uczuć. Zamiast tego jest słowo „oswoić”, w tym przypadku rozumiane jako poznawanie. Często jeśli czegoś nie znamy pojawia się właśnie jedno lub cała trójka tych wrażeń.

Autorka oferuje lżejsze wpierw spojrzenie na lęk i pozostałe emocje, później czytelnicy otrzymują informacje do czego, między innymi, jest on potrzebny człowiekowi i co niesie z sobą, w końcu wskazane jest to, co często pozostaje w ukryciu – odwaga pomimo strachu czy też wzbudzanie poczucia wstydu. Wydawało się, iż to nic nowego, lecz z każdą lekturą, jaka przekazuje nam nowe wiadomości, bądź uzupełnia już znane albo je odświeża jesteśmy krok bliżej by właśnie „oswoić” to, co nie pozwala nam na spokój i cieszenie się z tego, co mamy i osiągnęliśmy. Osobiste doświadczenia oraz pacjentów stanowią część „Jak oswoić trudne emocje. Niepokój, lęk, wstyd”, uzupełnia je wiedza naukowa oraz zaobserwowane spostrzeżenia. Harriet Lerner wielokrotnie podkreśla, że nie ma uniwersalnych metod radzenia sobie, chociaż takie przekazy pojawiają się co i rusz. Mogą one naturalnie dużej grupie ludzi pomóc, ale w różnym stopniu i jednocześnie dla części być zupełnie nieprzydatne lub nie przynoszące pożądanego skutki. Ważnym jest by być czujnym i w ogóle zareagować kiedy strach, niepokój i wstyd przybierają na sile, gdyż zaczyna się dziać coś, co je wyzwala. Czy słusznie to jedno kluczowych pytań, ale pojawia się wówczas gdy w ogóle zostaje dostrzeżone, co jest kolejnym krokiem do poznania ich i utrzymania na takim poziomie, jaki nam nie zagraża.

• Rozwój emocjonalny (psyche)
  • Z polecenia
  • Brak
  • Samodzielne
  • Rozwojowe
  • Psychologia/Uczucia

Dodaj cytat z książki Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje