Tam gdzie mój dom

Okładka książki Tam gdzie mój dom Marlena Jarosz
Okładka książki Tam gdzie mój dom
Marlena Jarosz Wydawnictwo: Replika powieść historyczna
powieść historyczna
Replika
2024-04-27
2024-04-27
II wojna światowa izrael polacy trudna sytuacja życiowa

"Teraz przychodzi mi na myśl, że moje życie jest jak notatki czynione na zagiętych rogach zeszytu: nieskładne, zawsze w pośpiechu, nieprzemyślane, wynikające z potrzeby chwili."

"Tam gdzie mój dom" Marleny Jarosz to książka, która naprawdę zaskakuje. Nie oceniajmy jej po okładce - to nie jest jedna z wielu książek o tej tematyce!

Choć napisana lekkim językiem, opowiada o ciągłej samotności, która mamy wrażenie była jej przeznaczeniem. Nie mamy tu fabuły opowiadającej wydarzenia od - do danego okresu, za to wiele wspomnień, niczym wyrwane z zeszytu notatki, dzięki którym poznajemy życie Ireny. Wspomnienia, które z jakiegoś powodu są dla bohaterki ważne.

Gdyby pominąć te wspomnienia poznamy Irenę, starszą kobietę, która przyjeżdża po wielu latach do Polski, gdzie została zaproszona na wykład z jej udziałem. Po kilku dniach pobytu wraca do Izraela. Gdzie jest właściwie jej dom? W Polsce, w której czasy pokazały jej, jak jest niechciana, w kraju w którym się urodziła? Czy w Izraelu, do którego musiała wyemigrować z nakazu ówczesnych władz?

Książka pokazuje wiele trudności z jakimi spotkała się ludność żydowska, jak nie na miejscu czuło się wiele osób w obcym dla nich kraju, w którym ciężko było im się zaaklimatyzować. Nie bagatelizuje też istotnej kwestii "wepchnięcia" się w rodzime strony Palestyńczyków. Ogólnie książka traktuje o wielu ważnych aspektach, jakie były skutkiem wojny. Myślę że warto ją rozważyć nie tylko personalnie wczuwając się w bohaterkę i jej życie, naznaczone ciągłym odrzuceniem, nielicznymi przyjaciółmi oraz ciągłą stratą najbliższych. Warto przyjrzeć się tłu tej powieści - a jest ono naprawdę bogate.

Powieść stworzona przez Marlenę Jarosz hipnotyzuje, wciąga.
Serdecznie Wam polecam!

Choć napisana lekkim językiem, opowiada o...

Irena, z pochodzenia Żydówka, po trzydziestu latach przyjeżdża do Polski, którą musiała opuścić w związku z akcją wysiedleńczą przeprowadzoną wtedy końcem lat 60. Wraz z powrotem wracają do niej wspomnienia. Te z beztroskich lat dziecięcych, spędzonych wśród swojej rodziny, ale niestety także te traumatyczne, jak lata wojenne, czas ukrywania się i wszystko co miało miejsce „po” - gdy całkiem sama musiała na nowo zbudować swój świat.
„Tam gdzie mój dom” to najnowsza powieść autorstwa Marleny Jarosz.
Nie jest to błaha opowiastka, tematyka jest bardzo poważna, bo żydowskie pochodzenie głównej bohaterki i czas, w którym rozgrywają się zdarzenia już samo w sobie nakreśla kierunek, w którym idzie ta historia.
Następnie lata szarego PRL-u, dalsze ukrywanie własnego pochodzenia, a w końcu opuszczenie ojczyzny i budowanie swojego życia na nowo, już w Izraelu.
Mimo tego styl pisania Autorki sprawia, że powieść wydaje się być lekką i przyjemna - na przekór tematyce!
Jest sporo humoru, przede wszystkim tego czarnego, a także ironii - które poniekąd nakreślają także postać samej Ireny.
I tak, jak już wspomniałam, przez tę „lekkość” przekazu po zakończeniu lektury nie jesteśmy mocno straumatyzowani, a mimo tego dociera do nas cały ten smutek i sedno tej opowieści.
Nie zdziwi Was zatem, że książkę czytało mi się bardzo dobrze.
Pochłonęłam ją niemal na raz!
Od razu chciałam poznać zakończenie, sprawdzić, jak Irena poradziła sobie w tym niełatwym życiu, jak odbudowywała siebie samą na gruzach tego, co pozostało.
Nie zamierzam Wam tutaj spamować, po prostu zachęcam do lektury!

• Półka Mamy
  • Egzemplarz recenzencki
  • Najbliższe plany czytelnicze..
  • Na uwadze
  • Ebook do kupienia

Dodaj cytat z książki Tam gdzie mój dom